bugün

entry'ler (15)

küfür eden kız iticiliği

dirty talking'in varlığından bihaber insan serzenişi.

özel harekat polisinin teröristleri sıraya dizmesi

islamcıların terörle mücadele etme kapasitesinin olmadığının bir başka göstergesi.

şu görüntüler hakkında hemen soruşturma başlatmışlar.

türkiye'de kürt sorununu pkk'yı yok etmeden ve ideolojisini o coğrafyadan temizlemeden bitiremezsiniz. bitmeyecektir de. hele ki akp gibi bizzat pkk'yı meşrulaştıran, semirten oluşumlar bunu hiçbir şekilde gerçekleştiremez.

türkiye eğer kürt sorununu bitirmek istiyorsa, partilerden bağımsız olarak gerçekten bir devlet politikası belirleyip ona göre hareket etmeli. ve bu da öncelikli hedef olarak pkk'yı bitirmek yok etmek, yok etmekten öte ideolojisini güneydoğu'dan ve doğu'dan siktir etmekle mümkün. türkiye'de bunu yapabilecek kudrette ve ideolojide ne yazık ki tek parti var. o da mhp. ancak bu partinin tavrını ve seçmenini ne iktidarı kucağında buluveren islamcı puştlar ne de ulu önderin partisini maymun eden herifler anlayabiliyor.

seçimden seçime milliyetçi olan puştların, seçimden seçime barış türküsü söyleyen gavatlardan farkı yoktur. böyle oluşumların olduğu ülkede de şehit olanlar ne yazık ki pisi pisine ölür, kanı da yerde kalır.

videoya gelince, görmek istediğimiz görüntüler bunlar. ancak şu an yapılan terörle mücadele, vatandaşın ağzına bal çalmaktan başka bir şey değil. yemeyelim birbirimizi. türk halkı gerçekten terörle mücadele edilmesini istiyorsa, devleti ele ayağa düşürenlere hesap sorarak bunu gerçekleştirmeli. aksi takdirde bu millete her şey müstahak.

psikolojisi bozuk kızların sekse meyilli olması

doğrusu "her insanın sekse meyilli olması" şeklinde olması gereken tespit. psikolojisi bozuk kızlar beton mu dökmeli kukusuna?

pkk

https://www.youtube.com/watch?v=mfRMuM697Vs

diş teli

mümkünse ergenlik çağına gireyazdığınız veya girdiğiniz zamanlarda takılması gereken şey. geç kalmış bir tedavide süre çok daha uzayabiliyor. henüz 13 yaşındayken takmıştım ve dişlerim çok hızlı bir sürede (1 yıl 3 ay) düzeldi. 18 19 yaşınızda bu tedaviye başlarsınız çok daha fazla süre bu meretle birlikte yaşamak zorunda kalırsınız. ondan erken tedavi şart.

serdar akinan

zamanında sık sık okuduğum, akşam gazetesi eski yayın yönetmeni. o zamanlar nihat genç ile skytürk'te program yapardı ve gerçekten kendini izlettirirdi. kan uykusu belgeselleri de keza aynı. birçok kişi pamukoğlu paşayı, erdal sarızeybek'i yaptığı belgesellerle yakından tanımıştır.

sonradan ne mi oldu? önce yayın yönetmenliği elinden alındı. serdar turgut'a verildi. sonra kısa bir dönem siyasetten uzak boş konularda anı formatında köşe yazıları yazdı. ardından akşam'dan şutlandı.

nihat genç'le akp'ye ve onun milli olmamasına giydiren, kan uykusu belgeselini çeken bu adam birden değişiverdi. ekseni kaydı. iticileşti. şimdi barış güvercini, sevgi pıtırcığı olmuş.

kendisi değişti. ama nihat genç hala aynı benim gözümde. yeri de ayrıdır zaten.

okan üniversitesi

bir zamanlar öss'ye hazırlandığım dönemde final dersanesinin derece kampının yapıldığı, dağın başında bir üniversite. o dönemde kampüsünde ve etrafında hiçbir şey yoktu, formula 1 pisti dışında. kampa gittiğimiz hafta tesadüf yarışlar vardı. ciyuuuv ciyuuuuv sesleri arasında deneme çözüyorduk.

şimdi nasıldır nedir bilmem. ama benim aklımda her zaman iyi yurtları ve hava değişimi nedeniyle ishal girdiğim deneme sınavlarıyla kalacak üniversite. başka bir şey değil.

kampüsistan

bu diziye özenip üniversite okumaya kasan öğrencilerden, üniversite yıllarında eğey küfür yemiş dizidir kanımca. dizide o hatun senin bu hatun benim diye gören ergen irisi mühendislik okumaya başlayınca, hayatın gerçekleriyle karşılaşır.

komik diziydi. ancak üniversiteyle alakası yok. tıpkı türkiye'deki lise dizilerinin liseyle alakası olmaması gibi.

cumhuriyet halk partisi

enteresan bir seçmen tabanına sahip olan parti.

şöyle ki chp seçmeni, kendi partisinin akp ile koalisyon kurmasını veya koalisyon görüşmesi yapmasını normal karşılarken ve hatta buna destek verirken; mhp'nin akp ile bazı konularda ortak hareket etmesini "stepne, koltuk değneği" vs. gibi argümanlarla açıklamaya çalışıyor.

tamamen rte karşıtlığı pompalanarak pkk, chp tabanı üzerinden açıkça meşrulaştırılıyor. chp ise kendi potansiyel genç seçmenini kaybettiğinin bilincinde değil. yapılan anketlerde ilk defa oy veren genç seçmenin chp'den öte hdp'yi tercih ettiği çok net ortada. ilk defa oy verenler arasında chp sonuncu olmuş.

özetle chp kazanabileceği bir seçmen kitlesini "hdp'lileşerek" ve onu meşrulaştırarak kaybediyor. bu bile chp açısından bir siyasi başarısızlıktır. bunun yansımasını ilerde daha net göreceğiz. chp'nin bu kadar propagandaya rağmen %25 alması gayet açıklayıcı sanırım.

napoli

italya'da gezdiğim en pis şehirlerden birisi. gezerken çantalarımıza sıkı sıkı sarılmıştık. hırsızlık, yankesicilik konusunda epey nam salmış. ancak yine de güzeldir. güney italya'nın o sıcaklığını, yoğunluğunu yansıtır. napoli'ye gittiğinizde, kuzey italya'yı da gezmişseniz farkı gerçekten net görüyorsunuz hem de her yönden. gerek mimari, gerek kültürel gerekse insan yapısı olarak burası çok farklı.

bu arada o kalenin mimarisine hayranım, o ne harika bir şeydir.

pertevniyal lisesi

yıllar evvel mezun olduğum, enteresan okul. buradaki kafa adamları bir daha ne üniversitede ne işte ne de başka yerde gördüm, tanıdım.

inanılmaz siyasileşmişti * hala da öyle muhtemelen. gerçi 80'lerin başında odtü'den mezun olmuş, şirketteki bir abimiz odtü'ye gelen siyasi tiplerin önemli kısmının pertevniyal'den geldiğini söylemişti. belki de hep siyasi olmuştur sadece eğilim değişmiştir. bilemedim.

halil inalcık

devlet-i aliyye adlı kitabının birinci cildinde enteresan bir pasaj bulunan tarihçi.

kanuni sultan süleyman yapacağı almanya seferi için orduyu toplar ve almanya üzerine yürür. ancak ordunun kalabalıklığından ötürü şarlken bir türlü osmanlı ordusunun karşısına çıkmaz ve oyalama taktiğine girer. kanuni ordunun fazla zayiat vermemesi adına, kış da bastırınca eve dönme kararı alır, ancak bir farkla: bir kısım atlıyı (oldukça kalabalık) almanya içlerine kadar gönderir ve tamamen yağma, taciz vs. yapmalarını emreder. inalcık hoca, türk çanı kavramının bu dönemde çıktığını söylüyor.

işte age of empires böyle oynanır. baktın adamı yenemiyorsun, hussar'ları basar, arkaya sarkar adamın trade'ini patlatırsın. adamsın kanuni!

andre rieu

orkestrasıyla beraber * türkiye'de bugüne kadar birisi 2 sene önce, diğer ikisi ise birer hafta arayla geçen sene olmak üzere toplam 3 konser vermiş sanatçı. ola ki bir daha konser verdi ve gittiniz. en son "bitiriyoruz" dedikten sonra asla çıkma gafletinde bulunmayın. zira bitirmiyor ve konser en az yarım saat daha, çok daha eğlenceli bir biçimde devam ediyor. iki sene de aynı şeyi yaptı. sanırım tarzı bu.

çift olarak gidiyorsanız dans edin, çok güzel oluyor!

l etranger

albert camus'nün bir solukta okunabilen kısa ancak çok vurucu romanı. kahramanımız yabancıdır. ancak bu yabancılık özünde hayata karşı bir yabancılaşmadır. kitap okunurken niye varım, niye yaşıyorum gibi soruları kendinize sormanız çok olağandır. beni çok etkiledi. ancak 2-3 sene evvel okusaydım daha da etkilenirdim gibi geliyor. *

transistör

sanılanın aksine sadece bipolar olmayan devre elemanı. pnp veya npn şeklinde kategorize edilen şey transistör değil, bipolar junction transistor'dır. dolayısıyla transistör diyeceğimiz eleman sadece akımla akımı kontrol etmesinden ziyade, türüne göre gerilimle akımı da kontrol edebilmektedir. ilk bulunan (ancak düzgün çalışamadığı için kullanılamayan) transistör tipi mosfet olsa da piyasada ilk bulunmaya başlayan transistör tipi bjt'dir.

kırmık içi tasarımlarda bugün, özellikle sayısal ve karışık işaret uygulamalarında mosfet tamamen piyasayı domine etse de; yüksek frekans uygulamalarında özellikle farklı katkılı (sige, gaas vs.) bipolar transistörler frekans cevapları gereği tercih edilmektedir.