bugün

entry'ler (262)

eyyam

Yahya Efendi, Kanunî dönemi ilim ve fen adamlarındandır. Allah dostu olarak bilinir. Beşiktaş Çırağan’ın hemen yukarısındaki dergahında ülkesi için “adam” yetiştirir.
Duası makbul bir zat olduğunu bilen civardaki balıkçılar, her sabah namazdan sonra dergahın önüne teknelerle yanaşırlar ve dua isterler.
O tarihte kıyılar henüz doldurulmadığından dergahın bahçesiyle deniz bitişiktir.
Yahya Efendi setin kenarına kadar gelir ve denize açılacak olanlara dua eder. Balıkçıların yürekten haykırdıkları amin sözlerine kıyıya vuran dalgalar eşlik eder. Yahya Efendi duasını bitirdikten sonra eliyle denizi işaret ederek “Eyyam ola” diye uğurlar balıkçıları.
Bu uygulama Yahya Efendi vefat edene kadar sürer. O günden sonra balıkçılar birbirlerine hayır dua maksadıyla “Eyyam ola” diye hitap ederler. Bu deyim zamanla “Heyamola” olup çıkar
Ahmet Sarbay / Geçmişe Mazi Derler
Eyyam ola: (Denizcilik tabiri) Havanın iyi olması dileğini belirten bir söz

yazarların gitmek istediği 3 ülke

Nepal, isveç, Peru

tarkan denince akla gelenler

Şu reklamı görmeyeydim iyiydi ya, artık son kare bu oldu hafızamda * https://www.youtube.com/watch?v=KxYjAyeu3fk

uludağ sözlük ün en ünlü yazarları

başlığın altındaki ilk entry ile kendisini bir kez daha hatırlamamızı sağlamıştır, allah rahmet eylesin... (bkz: damdaki deli)

sigaradan zevk almak

Ramazan'da iftardan sonra yakılan ilk sigara ile oluşan durumdur. Bu işin hakkı, hergün bir tane, akşam yemekten sonra dedirtir insana ama uygulamak zordur...

tıraş olmak

Klasik yöntemlerle daha keyifli hale getirilebilecek eylemdir. Sıcak su şarttır, öyle buz gibi traş köpüğü falan olmaz. Berberlerin kullandığı silindir şeklindeki sabun, fırçayla köpürtülmelidir. Ustura 1-2 denemeyle öğrenilebilecek bir olaydır, ayrıca sakal ne kadar uzun olursa olsun tıkanmadan tek harekette kestiğiniz alanı temizler. Bu detaylar rutin işlemi en fazla 2 dakika daha uzatır, ancak bir mecburiyeti keyif haline getirir.

sevişmek için yapılan anlamsız hareketler

bir süre sonra rutine bağlar. bazen de şifreli kelimelerle ifade edilir hale gelir * (bkz: mısır patlatalım mı) hayır nereden kalmış hatırlamıyorum bile. mısır eşliğinde seyredilen romantik filmin sonunu bir yerlere bağlamıştık herhalde *

uyumaya çalışırken düşünülen şeyler

Issız ada... hayır, yalnız tam uçaktan kurtulduk, hayatta kalma mücadelesinin başı... uyukuya dalmışız gerisi yok. lost'un ikinci bölümünü çekemedik daha. *

madamebovary

Bu akşam 11. nesillerin geldiğini yeniden hatırlamama sebep olan ikinci hadisenin başrolündedir kendisi. hoşgelmiştir...

on birinci nesil başlık açamasın

"ulan onbirinci nesil mi gelmiş?" diyerek sözlüğe ne kadar ilgisiz kaldığımı anlamamı sağlayan kampanyadır *

en güzel oje rengi

Flormar 404, 405 ve 406.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

Janet & Jak Esim - Durme Durme Kerido ijiko. uyku öncesi tavsiyemdir. http://www.youtube.com/watch?v=PqzK6XGeSRg

karşı gazete

Ali Ağaoğlu'nun tam sayfa reklamının yayınlanmasıyla hem kadrosunda hem de okur kitlesinde sarsıntı oluşturan gazete, ertesi gün yazarlarından Şebnem Sönmez, Ece Zereycan, ihsan Eliaçık ve Deniz Evin sosyal'ı kaybetmiş, akabinde devam eden sarsıntı ile 15 çalışanın işine son verilmiş, bugün itibarıyla da gazetenin imtiyaz sahibi, iş adamı Turhan Ababey internet sitesinde yaptığı bir duyuru ile, yayın hayatlarına sadece web üzerinden devam edeceklerini duyurmuştur. http://www.karsigazete.co...i-okurlarimiza-h3706.html

20 mart 2014 twitter e girişin engellenmesi

bu memleket atatürk'e hakaret ediliyor diye youtube kapatmaları da görmüş olduğundan şaşırtıcı değildir. şaşırtıcı olan o gün atatürk'e hakaret ediliyor diye gerekirse bütün internete sansür getirilmesine razı olacak olanların, şimdi ülkesinin başbakanına iftira atıldığında benzer uygulamaya feveran etmesidir. ha yanlışmıdır? o zaman da taraftar değildim, şimdi de değilim. alem bir yolunu bulup her daim giriyor zaten. ama artık kabul edelim, internet böyle özgür bir ortam. adam atatürk'e de sövüyor, başbakana da, sana da, bana da...

gece yataga girince gelen sorunlar

sağa sola doğru yapılan manevralar neticesi kocaman yatağa sığamamak, sol aşağı eğilip laptopu yakalamak, açıp internete girmek, "bu gece de sözlüğe takılayıp" deyip sözlüğe yazmaya başlamak ve yine sabaha kadar uyuyamamak.

üsküdar belediyesinin çeşmeleri yıkması

Daha önceleri de cami sattıkları şeklinde haberlere konu olan AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin, ilçe sınırları dahilinde hayrat olarak yaptırılmış ve yıllardır insanlara hizmet eden, her türlü bakımı da vakıf tarafından karşılanan çeşmeleri teker teker ve hiç bir sebep göstermeden yıktırmış olmasıdır. Bu anlamsız davranış, #ÇeşmemeDokunma şeklinde tekpi almıştır.

lustral

tanım: şu yaşıma kadar bütün türevlerinden uzak durduğum, tesirini diş ağrısı için apranax aldığım zamanki kadar hızlı ve hissedilir şekilde gördüğüm, 5. günümde halen alışma aşamasında olduğuma inandığım antidepresan ilaçtır.

aşırı derecede sinirimi bozacak, iş yapmamı engelleyecek derecede kafama takılan ve psikolojik etkilerinin yanısıra, fiziksel olarak da gerilmeme sebep olan bir olay sonrası, kendimi işe veremediğim için kardeşimin tavsiyesi ile 50mg tabletlerden bir tane alarak kullanmaya başladım.

ilacı aldıktan yarım saat kadar sonra, hafif bir mide bulantısıyla karışık vücutta bir rahatlama hissi oluştu. 1 saat sonra, zaten yoğunlaşmam gereken işe kendimi daha çok vermiş, eğer istemli olarak hatırlamazsam, canımı sıkan hadiseyi unutmuş, aklıma gelince de o kadar kafaya takmaz bir halde buldum kendimi. 3 saat kadar sonra, bir başka noktaya arabayla hareket halindeyken, sıkışan trafik, arkaya hafifçe eğilmiş ön koltuğun inanılmaz rahatlığı ve camdan giren güzel bir esinti eşliğinde yaklaşık 1.5 saatlik bir uykunun kucağındayım. Akşama doğru hafif bir üşüme etkisi yaptı. Sanki içim üşüyormuş da titreme gelecek gibi oldu. Akşam evde arkadaşlarla kahkahalar atarak muhabbet halindeyiz. ilk günden bu kadar tesirli oluşu beni şaşırttı.

5. gündeyim, hafif mide bulantısı ve zaman zaman üşüyormuşum gibi hafif bir his oluyor. ama bunun dışında kafama takacak birşey yokmuş, hatırlasam bile o şiddette canımı yakmıyor.

semtlerin ingilizce karşılıkları

beylikdüzü: gentleman's land *

downforeveryoneorjustme com

faydalı linkler kategorisinde yer alması gereken, hatta almış sitedir.

genel sağlık sigortası

--spoiler--
https://sgk.ziraatbank.com.tr/ linkinden (gss prim-13)'ü seçerseniz çıkıyor borç.
--spoiler--

sözkonusu siteden sorgulama yaptıktan sonra ödeme yapmak istediğinizde, kredi kartı için değiştirilemeyen bir visa seçeneği çıkıyor. benim gibi benim gibi "sadece visa mı kabul ediyorlarmış?" diyerek sisteme küsmemelidir. kredi kartı numarasını girince, otomatik olarak algılayarak, yukarıdaki değiştiremediğiniz seçenek kendisi değişiyor. yani master card da kabul ediyorlarmış *