bugün

entry'ler (19)

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitaplar

Murat Menteş - Ruhi Mücerret.

ona bir şarkı gönder

Can bonomo kal bugün..

devamlı kaybedilen şeyler

Zaman, insanlık..

mutsuzluğun en büyük nedeni

Zincirlerin...

el bab

El Bab, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor. iç savaş öncesinde yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı bu kasaba, önemli bir sanayi merkezi olarak biliniyor.
Türkçe adı "Kapı" olan kasaba, sadece doğu ile batı değil, aynı zamanda kuzey ve güney yönlerinde de önemli bir kavşakta bulunuyor. Kasabanın nüfusunun önemli bir kısmını Sünni Araplar oluşturuyor.
El Bab, Kasım 2013'te IŞiD'in yönetimine geçti. Kürt silahlı oluşumu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), kuzeydoğuda bulunan Menbic'i aldıktan sonra El Bab'a ilerlemeyi planladıklarını açıklamış ancak bu plan daha sonra hayata geçirilmemişti. Kasaba hala IŞiD'in yönetimi altında bulunuyor.

Coğrafi konumu, El Bab'a çok kritik bir kavşak olarak stratejik önem kazandırıyor.
El Bab; Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'den başlayarak, idlib, Halep ve Menbic'ten geçerek Irak'a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollardan biriyle kesişme noktasında yer alıyor. Bu nedenle, Cerablus ile birlikte burası, IŞiD'in başkent olarak ilan ettiği Rakka ve Deyr ez Zor'a giden ana yolun üzerinde bulunuyor.
Bu hat, IŞiD'in yaklaşık 2,5 yıl boyunca kuzeyden eleman getirdiği ana güzergah oldu. Bu stratejik öneminde dolayı, bazı kaynaklar, buranın IŞiD tarafından "ikinci başkent" olarak görüldüğünü öne sürüyor.

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

Yol beni al yarime ver gel bana ey

Yol canım ol yoldaşım ol gül bana ey

Bir gülü al doğur elime ciğerlerime

Ben yandım selamet olsun diğerlerine.

sözlük yazarlarının favori çorbaları

Bol sarımsaklı bol limonlu işkembe, kelle paça...

16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu

Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun...

bulunduğun ili birkaç kültürüyle anlat

Kangal köpeği, Madımak, Divriği ulu camii, Çifte minare, Sivas köftesi, düğün dernek...

insanı yoran şeyler

Herşeyi içine atarsında kendini atacak yer bulamazsın en çok bu yoruyor...

türk dizi tarihinin yarattığı en iyi karakter

Leyla ile Mecnun- Erdal bakkal, ismail abi..

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

Zamansız bırak
Yorumsuz bırak
Beni bu koca şehirde
Sensiz bırakma...

en duygusal burç

Yükselen balık burcu... duygusallığın dibine vurur..

yağmur

iyi ki bilmiyor kalabalıklar
Yağmura bakmayı cam arkasından
insandan insana şükür ki fark var
Birine cennetse birine zindan
iyi ki bilmiyor kalabalıklar...

nasıl hissediyorsun

Üç günlük ömrün kaldı denilip 3 aydır ölümü bekleyen hasta gibiyim...

sözlüğe bir türkü bırak

Grup Abdal, Ervah-ı Ezelde.
Ahmet Aslan, Sadece Susarak Özlüyorum.
incesaz, Suzan Suzi.

gecenin şarkısı

Mohsen Namjoo-Nobahari.. Yüreği olanın tam yüreğinin içine oturur; evet başka bir hayatta, ölümden sonra.

sadece mesleğinize has terimler

Myokard infarktüsü
Ventriküler Fibrilasyon
Kardiak Arrest
Atrial Fibrilasyon
CPR

yazarların film önerileri

Aşk Şimdi.. evet, konusu bilindik olabilir ama işleniş de oyuncular da önemli. Güzeldi, sıcaktı, samimiydi. insan da derin izler bırakıyor...