bugün

Turk toplumu gibi cogunlugunu egitimsiz ve yobazlarin olusturdugu toplumlarda gorulen yalandir. Dunyanin bilmem kacinci en guclu ordusuna sahip oldugumuz ne kadar yalansa bu da o kadar yalan.

Yillarca suren pkk sorunu yuzunden Turkiye butcesinin buyuk bir kismi orduya akrilmaktadir. Teror sorunu var diye ordu karargahlari sehirlerin hep en guzel yerlerindedir. Bizi terorsitten koruyacak generallerin altlarinda son model arabalar vardir. Deniz manzarali evleri ve kolejlerde cocuklari vardir. Birileri teroru bitirirse orduya bu kadar harcama yapilmayacagindan, gunahsiz genclerin surekli olmesi gerekmektedir. Onlari vatan icin oleceksin sehit olacaksin yalani ile olume yoladiklari gibi, aileri isyan etmesin diye onlara da oglunuz sehit oldu cennete gitti yalani soylenir.

Kaldi ki baska bir devlete karsi savasip olmuyorsun resmen birilerinin carki donecek diye bok yoluna gidiyorsun.
yalan değil gerçektir. amına koyim sanki nereye gittiğini görüyor da gavat, yalan diyor.
pkklılar veya komünistler bile geberen teröristlerine şehit diyor, gerisini siz düşünün. her şeyin bir adabı var canım.
kollektivizmin en büyük dayanağı. büyük idealler ve toplum için kendini feda et telkini. diğergamlığın defosu.
cennete gidip-dönen kimse olmadığından,
yalan ya da gerçek denemeyecek olan durumdur.
gidince bakıcaz artık hafız.
kuranı kerimde bile açıkça belirtilen bir durumdur. yalan diyen şahıs nerenden uydurdun bunu acaba?
kesinlikle yalan olduğuna katıldığım genellemedir.
adam her boku yesin sonra askere gitsin şehit olsun sonra cennete gitsin yok öyle bi dünya abi yani inanılmaz bir mantık hatası var.
"şehitlerin cennete gittiği yalanı" şehitlik vasıflarına haiz olan her kişi şehittir ve cennete gidecektir.
başlık "her ölenin şehit olduğu yalanı" olarak değiştirilmelidir. ancak bu şekilde doğru olabilir. doğru derken başlık ve entry uyumu doğru olur. yoksa şehit ise cennete gider kaidesi asla değişmez. allah yolunda ölenler şehittir.

allah yolu nedir, neleri kapsar orası da başka başlık/tartışma konusu.
bu saçma iddia ile alakali olarak;
(bkz: nick entry uyumu)
armut düşünce seni.
(bkz: öğle arasında entry girmek)
yalan ya da gerçek olduğu ispatlanamayacaktır. ama önce kimlerin gerçekten şehit olduğunu anlamak için bazı şeylerin ayrımını yapmak lazım. dini bir kavram olan şehitlik korunması gereken kutsi varlıklar için canını vermek midir; yoksa bir coğrafyadaki kargaşadan beslenen, silah satışından parayı kıran güçler ve bu güçlere alet olan yöneticiler emrediyor diye Allah'ın verdiği canı bu kişilere kurban etmek de şehitlik midir sorusunun cevabı verilmeli önce.
Yalan dediniz mi su gibi iciyorsunuz dedigim durumdur. Yalandır.
Cennetten yazıyorum keske hepiniz sehit olsanız.
bazı okuma özürlülerin anlamadığı yalan veya başlık.
onlar için;

--spoiler--
kaldi ki baska bir devlete karsi savasip olmuyorsun resmen birilerinin carki donecek diye bok yoluna gidiyorsun.
--spoiler--
Şehitlik gibi, anasının gözü bir kurumu diline dolamış yazar söylemi. Evet, ben de şehitlerin sadece belli bir insan topluluğu için değerli olan kayıplar olduğunu düşünüyorum.

Ne için savaşıyorlar?*

Kim tarafından savaştırılıyorlar?****

Daha rahat bir yaşam istemek onların da hakkı değil mi?

Bu gibi sorular hep düşündürür. Bununla beraber, insanların duygularını ilgilendiren bu tip kurumlar (din de başka bir örnektir), yöneticiler için oldukça kullanışlıdır. Belki halk için, topluluk için bu kurumların hepsi amaçtır; ancak bunu aşabilmiş yöneticiler için araç olabiliyor bunlar. Onların sınırları yok; ancak yönettiklerinin sınırları olmasını istiyorlar. Bunun için de belli ve kullanışlı kavramlara ihtiyaçları var.
vatan uğruna ölmek kutsaldır fakat laik bi ülkede islam adına savaşılamıyacağı için islami şehitlikle alakası olamaz çünkü askerde ölen biri ermeni olabilir veya ateist olabilir. bu ölümler sadece kutsal olarak nitelendrirlir
yalan değil gerçektir. allah için cihad edenler ödüllendirilir.
(bkz: sovngarde)
Kurani Kerime inanmayan insanlarin uydurdugu yada Kurani Kerimin mealini hic okumamis insanlarin soylemidir.Bu onlarin sorunsalidir.Peygam efendimiz (sav) bile insanlari muslumanliga cagirirken bu kadar zorlamamistir bu insanlarin amaci nedir ki insanlari bu kadar dinden sogutmaya calisiyorlar. (bkz: ateist sorunsalidir)
Kuran'da açıkça belirtilen durumu yalanlayan söylemdir.

şehitlerin cennete gittiği yalan değildir ve sorgulanması gereken nokta bu değildir. sorgulanması gereken, nasıl ve ne şartlarda şehit olunacağıdır.

vatan, din, ilim ve aile uğruna yaşanan ölümlerin şehitlik makamına ulaşabileceğini biliyoruz. bunların korunmasına veya yayılmasına yönelik yaşanabilecek ölümlerin, uğrunda savaşan kişinin isteğiyle olması gerekir. askerde şehit olanların kaçı, kendi isteğiyle oraya gitmiştir? ne kadarı gerçekten vatanı koruma aşkı amacıyla pkk ile savaşmıştır. bu, tartışılır. yaşanan ölümlere saygısızlık yapıyor diye algılamayın lütfen. ama ben başka birini zorla getirip "ailemi koru" diyemem. ya da gavuru getirip, "dinimi yaymamda bana yardım et, ölürsen de şehit olursun." diyemem. alıkoyup getirip oraya koyduğum adamın ölmesi şehitlik sayılmaz, görüşündeyim.

yani anlatmak istediğim; bir ölümün şehitlik sayılabilmesi için, ölecek olan insanın isteği ve tercihi geçerli şartlardan birisidir. o yüzden askerlik konusunda vicdani ret seçeneğinin tartışılmasın destek veriyorum. askere gidip gitmeme kararının kişiye ait olmadığı durumun ortadan kalkması gerekmektedir.

pkk ile yaşanan sorunda, gerçekleşen tüm ölümlere saygı duyuyorum. başkalarının savaşında, başkaları için ölen çok insan oldu. hepsi ülkemizin insanlarıydı. kabul etsek de etmesek de.