bugün

benim yaptığımdır.

bulaşık, çamaşır, temizlik, erzak, ütü, bakım-onarım gibi eşya ile uğraşmamaktır. bir nevi otel gibi de kullanmaktır evi.

tabi aklı okumak yerine yiyelim, içelim, sıçalım, sevişelim gibi eylemlere çalışanlar için kötüdür. he kötü yanları var mıdır? illaki. fakat ne için acınası olduğunu anlayamadım. adam %99 pislik içinde, ev yemeği yemeden yaşıyor. gelmiş sopayla dövün diyor. sen gel yanıma da o sopa nerelere giriyor bakarız.
babannemle dedemin kışın 4 ay ankarada kalıp gitmesinden sonra yaşamadığım hayat.
ne bekliyordun yarraam diye cevap verilecek durumdur. üniversteye başladın da adam mı oldun hemen diye de saldırılabilir.
iğrenctir. az ötede olsundur. allah korusundur.
Tamam bazen çok bayıyorlar ama hasta olunca da bakıyorlar. Neyse kaldı iki sene buraya da atanacak değilim ya.
muhafazakar bir yapı bunu hiç yadırgamaz. gayet normal falan diyebilir. aslında olaya rahatlık olarak da değilde o dışarda geçen seneler, sana karşılaşacağın sorunlar ile tek başına mücadele etmeyi de öğretir. insanları daha iyi tanımana yardımcı olur. ufkunu genişletir yeni şehir. gerçek özlem nedir dışarda okurken anlaşılırken, ailesiyle beraber kalan bunu anlayamaz. o hala pelin ya da berkecanı en çok özleyeceği insan zanneder.
lisenin devamı gibi bişey olur heralde .bence aileden ayrı okumak çok daha iyi ve eglenceli olur .
baya baya korku bu bende. benimkiler kadar korumacı aile zor bulunur. artık çoğu zamanda rahatsız edici oluyorlar. ilk üniversiteyi yırttık jübileyide düzgün yapalım bari diye tüm kıyı şeritlerini yazacağım. hayırlısı.
Aile aşırı derecede baskıcı ise gittiğin yerde de rahat vermez ama normal denecek seviyede ise aile yanında okumak pek kötü bir şey değil.
üniversiteyi bırakmayı gerektiren durumdur. üniversiteye okumaya mı gidiyoruz ki?
Biraz daha serbest bir ailen varsa bulunmaz nimettir.
+Yemek sorunu çekmezsin.
+Faturaları düşünmezsin.
+Oda ya da ev arkadaşlarınla kavga ettiğinde kendini soyutlamak durumunda kalmazsın.
+Arkandan daha az dedikodu yaparlar.
+Tost Makinesi mahkumiyetinden %70 kurtulursun.
+Düzleştiriciyle ütü yapmak zorunda kalmazsın.
sanıldığının aksine çok da müthiş değildir. yemeğinizi kendiniz yaparsınız. yeri gelir eve temizlik malzemelerini de siz alırsınız. yeri gelir gene çamaşırlarınızı yıkarsınız. üstüne üstlük bir de hesap vermek durumunda kalırsınız.
açık büfe hizmet veren restorana; karın tok gitmeye benzer. görürsün, özenirsin, ama yiyemezsin, sadece uzaktan bakarsın.
üniversitede yalnız yaşayıp aile yanına dönmüş biri olarak özgürlüğümü çok özledim.kendime ait düzenimin olmasi,kendi ayakların üzerinde durmak harikaydi.fakat geri döndüğünde kimsenin senin hayatına müdahale etmesine katlanamıyorsun.her an aklına ayrı eve çıkmak gelebiliyor.ama şartlar olmuyor.iyi yanları elbette ki ütü çamaşır yemek bulaşık temizlik yok.ama genede ayri yaşayıp hayati öğrenmenizi naçizane tavsiye ederim.
Kişinin kendi başına yaşamaya alışmasının önünde engeldir. Aileye artı masraf olmaz ama insan sıkılabilir aileyle aynı evde olmaktan üniversite zamanı.
O zaman üniversite okudum diyemezsin.
Çünkü zaten ailen yanında ve hayatın zorlukları ile yüzlesşen bile seni kurtaracak ailen var yani sen yine birşey yapmıyorsun o yüzden tek okumak candır.
15 yaşında lisede okurken yurt köşelerinde sürünmeye başlayıp ağzının payını alınca, şimdi zevkle yapılan eylem.
Maddi durumun el veriyorsa dışarda okuyabilirsin keyfi bir durum lakin durumun yoksa aileni zora sokmaya hakkın yok.

Rahattır dediğiniz gibi bulaşık, ütü, yemek vs. gibi dertleriniz yok dışarda olsan sıcak yemeği özleyeceksin. Tabi aileyle kalmanın dezavantajları var şehir dışında okusan kimse sana nerde kaldın? neredeydin? diye soramayacak kaldı ki 1 ayda kaç gün gece dışarı çıkıyorsun veya etkinlik yapıyorsun bu çokta mühim değil kanaatimce.
Aile sayılırsa evet.
hayatımda yaptığım en büyük hatadır 20 yaşına geldim hala rahat ve özgür değilim arkadaşlarla dışarı çıkıyorum bir bakıyorum telefona annem mesaj atmış ne zaman geleceksin diye o an bütün keyfim kaçıyor artık iyice bunalmaya başladım.siz siz olun üniversiteyi ailenizin yanında okumayın yoksa benim gibi başınızı taşlara vurursunuz.
liseye gitmekten farkı olmayacak eylemdir.
bazen iyi bazen kötü olan eylem.
Ailesinin yanında olabilmek için yatay geçiş yapmış biri olarak; zaman zaman kötü yanları olsa da genel olarak iyi bir tercihtir. Ya da ben ailemi çok seviyorum bilemedim.
Benim yaşadığım durumdur.
Evet biraz kısıtlamalar oluyor.
Ama su yemek hepsi beleş.
Ailesinin yanında olmak için dikey geçişte Türkiye 851. Olarak en tepeye Ege üni yazıp ilk sıradan oturduğum için mezun olalı bilmemkaç sene olmasına rağmen kötü bir tercih olarak adlandırdığım eylem.

Yapmayın.