bugün

Gencliginin en guzel donemini cope atmaktir.
o an itibariyle kabus gibi görünse de, ciddi anlamda bir nimet olduğu çok sonra anlaşılacaktır.
ilk yıl yurdun özgürlüğüne boğulduktan sonra daha da zor görünen durum, özellikle de ailenizle hayata bakışınız farklıysa. Eve gelince hazır yemek, sıcak ortam gibi olumlu yönleri de var tabi.
Para para ve bostan corbasi gibi bir durumdur.

(bkz: Para para ve bostan çorbası)
Ne işiniz var amk siktirin gidin, insanı kendi kendine kalmasini engelleyen yalnizliktan catlatan durum. Israrla tavsiye olunmaz.
gidin başka şehirde okuyun.
-kızım/oglum nerdeydin bu saate kadar?
+şeey baba ..

-kanka bu gece iyi eglendik hea
+hiç deme panpa ailenin yanında olsaydık bok cıkardık gece gece.
saat 2'ye 3'e 4'e sabaha kadar dışarıda olamamaktır. hani ben hep mi dışarıdayım; tabi ki değilim.
en mantıklı karar olur memleketinde okumak gibisi yoktur.
tüm özgürlükleri sınırlayan durumdur. koşarak kaçınız.
erkeksen; ezikliğini bol bol yaşayacağın durumdur. Lakin babaanne evden dışarı çıkmadığı için hatun atacak ev aradığın, arkadaşlarına yalvardığın durumdur. *
biraz sıkıcı olsa da paşalar gibi öğrenci hayatı yaşamaktır. sürünmemektir.
yurt parası veya ekstra ev kirası derdi olmayacağı için insana büyük ekonomi yaptırır. özgürlüğü kısıtlayıp kısıtlamayacağı ise tamamen insanın kendi iradesine bağlıdır. çünkü insanın kendi ayakları üstünde durmayı öğrenmesi için ille de ailesinden ayrı yaşaması şart değildir. aileden ayrı yaşamak sadece insana psikolojik baskı uygular. iradesi güçlü olan bir insan bu psikolojik baskı olmadan da kendi ayakları üstünde durmayı pekala öğrenebilir.
rahatlıktır efendim..

evet belki özgürlüğünüzden fedakarlık edeceksiniz ama, ulan iki hafta başlayalı bi kuruş para çıkmadı cebimden.. ne yemek ne yurt ne kira vs.

bi yandan güzeldir bi yandan ise hâlâ bağımlı olmaktır..

ama güzel tarafı daha ağır basar..

tabi bazı insanlarda öğrenciliği yaşamadıktan sonra ne anlamı var derler, onlarda haklı efendim..
üstüne birde annesinin beslenme çantasını hazırlamasıdir.
üniversite hayatını yaşayamamaktır.
Zaman zaman insana 'ey allahim erasmusa gideyim de biraz uzaklasayim bu ortamdan.' Dedirtir.
zinaya meyilli zikirleri kısıtlar.
Lisede yatılı kaldıktan sonra, maddi yetersizlikler ve iş bulmayı imkansız kılan üni. ders programından ötürü mecburen içinde bulunduğum durumdur.
Aile dışında yaşamanın getirdiği sorumluluk alma alışkanlığını edindiyseniz eğer annenin eski tarz yardım etme denemeleri( tamamen iyi niyetli, tüm anneler melektir) çekilmez bir hale bürünür. her çabası, davranışı gözünüze batar. babanın ev üzerindeki otoritesi ile sizin yalnız karar verme alışkanlığınız çatışır. ne yardan geçebilirsiniz ne serden.
Velhasıl kelam, üniversite hayatınızın russian ınstitute olmadığını biliyorum fakat aile yanında geçecek bir dönem de değildir. otoritelere, aklı başında bir tarzda, baş kaldırdığınız bir dönemde aile ile yaşamak, ilişkinize zarar verecektir.
rahat ders çalışmayı sağlar.

yemek hazır olur.
temizlik derdi olmaz.
ev arkadaşı sıkıntısı yaşanmaz.
çamaşır makinesi sırası beklenmez.
parasız kalınmaz.

e siz de uslu duruverin.
hiç üniversite okumamaktan iyidir.
Yaşadığım durum. Kötü tarafları var fakat iyi taraflarından daha az. Bu yüzden şanslı sayıyorum kendimi.
benim yaptığım ve inanılmaz memnun olduğumdur.

hiçbir şey ama hiçbir şey bu evdeki huzuru rahatı ve konforu sağlayamaz. sadece ders çalış, gez ve eğlen.

Yurtta kalan arkadaşım gecenin bir yarısı ağrıyla uyanıp beni çağırıyor, ben gidip onu teselli ediyorum. istemez miydi başında annesi olsun ona gözü gibi baksın, isterdi.

yarın gidicem iki gün onda kalmaya, şimdiden kara kara düşünmeye başladım nasıl uyucam orda öyle rahatsız diye.

kişinin elindeki en büyük şanstır ailenin yanında olması.
liseden devam etmektir.
Biz gurbette okuduk da ne oldu? kirli evlerde yattik kalktik, bulasik yikadik, yemek yaptik, para harcadik bolca... keske sartlar uysaydida ailemin yaninda okusaydim.
Şu an birinci sınıfta yaptığım şeydir.
Önümde 5 sene daha yapmak istediğim şeydir.
Yurtlarda , öğrenci evlerinde milletin got kokusunu çekmektense kendi odamda rahatla yatıyorum.
Tek kötü yanı yalnız yaşamayı bilmemek, ama zaten elbet bir gün yalnız kalacagim.