bugün

iki yılını o şekilde geçirdiğim geri kalan iki yılda ise öğrenciliğin tadını almama neden olan durumdur.
eksiler artıları götürüyor. zor, çok zor...
tarafımdan tavsiye edilmeyen durum.
çekilmezdi diye düşünüyorum.*
öğrenci yurtları nasıl olur muhabbetlerde neler vardır bilmeden geçirilen dört uzun yıldır. Kızları ancak arkadaşlarınızın evine atabileceğiniz durumdur.
hayali kurulan öğrencilik yaşantısından mahrum kalmanın verdiği üzücü yaşam biçimidir.üzücü olan aile ile birlikte yaşamak değildir tabi ki.
çokta üzücü olmayan durum.

fatura derdin yok
yemek derdin yok
üşüme derdin yok
temizlik derdin yok
para derdin yok
hele bir de burs varsa...

allaaaah, hayat size güzel.
sıcak yemeğin bile başlı başına sebep olacağı bir durumdur.
candır canandır.
üniversite okumayı aileden kaçmak için yapmayana, bal gibi durum.
işin tabiki güzel tarafı var ancak üniversite hayatı dediğin aileden uzakta, en fazla 2 arkadaş ile birlikte aynı evi paylaşmak, kendi yemeğini kendin hazırlamak ve o yatağı hiç toplamamaktır.
ailesinden farklı yaşayan özgür genç ayaklarına yatmıyorsan şamda kayısıdır tadına doyamazsın.
Lojistik açısından çok güzel olacağı kesindir. Üniversite ve öğrenci hayatı, arkadaşlarla takılma, yalnız kalma gibi durumları yaşamaya engel teşkil etmesi hoş olmayabilir.
Bazen iyi bazen kötüdür. Ama iyi tarafları fazladır.
yazık kimin çocuğuysa. yakmış hayatının en güzel geçecek dönemlerini üzüldüm valla.
bir tane bile güzel tarafını göremedim ben. düşündüm de.

işte masraf olmaz falan diyenler olmuş ama zaten o masrafları sen yapmıyorsun dostum, ailen yapıyor. ki kimsenin ailesi ben çocuğumu okutuyorum da ama masraf oluyor diye düşünmez, hiç olmayanları saymıyorum. onlar ayrı bir kategori. *
neyse;
olaya biraz daha geniş açıdan bakın; olay aileden kaçmak değildir, sıcak yemek yeme lüksü yada evi toplama derdi olmaması yada faturalardan kurtulmak değildir.

hayatınızda bir birey olduğunuzu gösterme imkanınızdır. ayakta durmaya başladığınız dönemlerdir.

ha evde arkadaşlarla takılmak, istediğin gibi yaşamak gibi artıları da var ama bir önceki paragraflarda yazdıklarımda çok önemli.
aile reisinin isyan etmesine sebep olan olaydır.
kendi başınıza yetmeye başlayamayacağınız anlamına gelir. ailemin yanında tabi ki de yurtta olduğumdan daha mutluyum ama her gün bir yerlere gidiyorum, evde olsam "otur ders çalış" zılgıtını yiyeceğimden eminim. ama her gün annemle babamla konuşmak, evde olmak da ayrı bir duygu. bunun için güzel bir söz var: (bkz: iki ucu boklu değnek)
(bkz: üniversite ile lise arasındaki benzerlikler)
fatura derdin, ev kiran, bulaşığıydı ıvırıydı zıvırıydı derdinin olmaması, sosyal hayatının tükenmesi, ekmek elden su gölden yaşamına devam edilmesi ve daha fazlası durumudur.
üniversitenin tadını alamamaktır bence.
herkes otogarlar da elinde valizle başka illere gidip yeni yerler keşfederken sen ailenin yanında özgürlüğün hala onların elinde hele ki çekingensen...
üzücü ve eksik bi durum bence.
hem aileden uzak kalmalısın ki hayatı öğrenebilesin, yeni insanlar, yeni lisanlar, yeni mekanlar keşfedebilesin.
yemek yapmayı, temizlik yapmayı, insanlarla geçinmeyi öğrenebilesin.
aileyle kalırken bunların bi çoğu eksik kalabilir.
gerçi o zaman da hasret olmaz, anne yemeklerini özlemezsin. ne diyim hayırlısı olsun. *
avantajından çok dezavantajı çok gibi,öğrenci için.veli içnse gayet güzel,cocuk yanıbaşında,huzurlu akşamlar,iyi bir aile saadeti.
sıcak yemektir, kahvaltıdır, akşam çayıdır, candır, yaşamadığımdır, yaşayamadığımdır, yaşamak için tekrar üniversite okuma isteğimin nedenidir.
sayın ebeveynlerim evden siktirin gidin. ilik gibi bi manita var ev bana lazım. hade bakem. diyebir söylemi hayata geçiremezsin. göt ister.
Genelde büyük bir bunalımdır. Her sabah evden çıkarken akşam kaçta geleceğini, o gün hangi derslerinin olduğunu ve bunun gibi şeyleri rapor etme zorunluluğudur ayrıca. Ama tabi yemek, ütü, temizlik ve en önemlisi de gerektiği her zaman maddi ve manevi destek faktörleri bu durumu bir anda olumlu bir hale getirir.
Eh yani sonuç olarak zaten 3-5 yıl sonra gidip başka bir ev kuracaksın azıcık daha otur ailenle herkes rahat etsin, değil mi ama?
her ne kadar özgürlük kısıtlansa da yurtta kalmaktan iyidir.eğer gideceğiniz yerde ev tutacaksanız o zaman tam bir öğrenci hayatı yaşanır.o zaman aile ile birlikte yaşamamak daha iyidir.
lise okuyormus gibi bir duygu uyandirir.