bugün

"Gözlerimizi uzaklıklar değil ki yalnız, göze alamadığımız yakınlıklar da acıtır."
Haydar Ergülen
"Herhangi birinin senden nefret etmesinin asıl nedeni; senin gibi olmak istediği halde asla senin gibi olamayacağını bilmesidir."
Victor Hugo
Bakakaldım peşinden.
Ne gözümü alabildim ne göze alabildim.
-Can Dündar-
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!
-Anonim-
Nankör insan, her seyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin 'değerini' bilmeyen kimsedir.
-Oscar Wilde-
Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsun. Niye bu günden başlamıyorsun?
Epictetus
Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.
La Fontaine
Lisanı ağızda olan değil, lisanı gönülde olanlara yâr et bizi. Tebessümü simasında olan değil, tebessümü gönülde olanlara kat bizi. Aşkı tende sanana değil, aşkı ruhunda can bilenlere arat bizi.
-Hz. Mevlana-
Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir önemsediğin bir bedel ödersin.

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Bazen susarsın, yenilmiş sanırlar seni; eksik ve yaramaz. Unutma, susan bilir ki konuştuğu zaman kimse kaldıramaz.
Dostoyevski
Eğer herkes dost sandığı kimselerin bir de kendi arkasından söylemiş olduklarını duysaydı, dünyada dost kalmazdı.
PascaL
insanın doğuşunu görmekten herkes kaçar, ama ölümünü görmeye hep koşa koşa gideriz. insanı öldürmek için gün ışığında, geniş meydanlar ararız, ama onu yaratmak için karanlık köşelere gizleniriz. insanı yaparken gizlenip utanmak bir ödev, onu öldürmesini bilmekse birçok erdemleri içine alan bir şereftir. Biri günah, öteki sevaptır.''
Michel de Montaigne
Azimle sıçan, klozeti patlatır.
insanlar pek çok şeyi öğrenmişler; kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi. fakat çok basit bir şeyi öğrenememişler: "insan gibi yaşamayı." Blaise PascaL
Uzun Mesafelere Ulaşmak Kısa Mesafeleri Aşmakla Mümkündür. (imam Gazali)
Yaşam ancak geriye doğru anlaşılabilir, oysa ileriye doğru yaşanmak zorundadır.
Soren KIERKEGAARD
Sonuna kadar çaba gösterin ve asla şüpheye düşmeyin. Hiçbir şey okadar zor değildir, araştırın yeter.
Robert Herrich
kadın kadının düşmanıdır

seda sayan
ne iş yaparsın? dedi.hamalım dedim.nasıl yani? dedi. elimi tutanın yüreğini taşırım dedim.sustu...
Can konağını aramadaysan, Cansın; Bir lokma ekmek arıyorsan, ekmeksin, Şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir: Neyi arıyorsan O'sun Sen... Mevlana Celaleddin-i Rumi
Eden kendisine eder. Yapan bulur ve çeker. Unutma! Kazanmak koca bir ömür ister, kaybetmeye ise anlık gaflet yeter.
HAYAT,

Seni kaç kişinin aradığı, kiminle çıktığın, çıkıyor olduğun veya çıkacağın demek değildir.
Han...gi sporu yaptığın, kimlerin seni sevdiği de değildir.
Ayakkabıların, saçın, derinin rengi de değildir.
Nerede yaşadığın veya hangi okula gittiğin de değildir.
Notlar, para, giysiler, girmeyi başardığın ya da başaramadığın okullar da değildir.

HAYAT,

Kimi sevdiğin ve kimi incittiğindir.
Kendin için neler hissettiğindir.
Güven, mutluluk, şefkattir.
Arkadaşlarına destek olmak ve nefretin yerine sevgiyi koymaktır.

HAYAT,

Kıskançlığı yenmek, önemsemeyi öğrenmek ve güven geliştirmektir.
Ne dediğin ve ne demek istediğindir.
insanların sahip olduklarını değil; kendilerini olduğu gibi görmektir.
Her şeyden önemlisi hayatı;
Başkalarının hayatını olumlu yönde etkilemek için kullanmayı seçmektir.
Mevlana Derki ; "Bir gün kaldığın yerden başlayacaksın, Biri seni bulacak.
Önce korkacaksın eski acılara yakalanmaktan, Biraz ürkeceksin.
Ne kadar dirensen de nafile. insansın sonuçta, seveceksin.
Eski acılara bakıp da küsme sevdalara, Gavura kızıp da oruç bozulmaz.
Sök, at kafandan acabaları. Bir kemik aynı yerden iki defa kırılmaz. mevlana
Bir ilişkide güvensizlik varsa ordaki sevgi yalandır. Ve güvenilmek, sevilmekten daha büyük bir iltifattır. george macdonald
Basit kadın; Güzel olmayı zeki olmaya tercih eder. Çünkü basit erkekte zekayı anlayacak kafa değil, güzelliği görecek göz vardır. Çehov