bugün

mevlana'nın ölüm gününe düğün günüm dediği gibi kimileri için sevgiliye kavuşma günüdür ölüm günü.
kendini kandırmaktır. ölüm korkmak için vardır.
"ölmekten değil, ölüme yakışmamaktan korkuyorum."*
(bkz: unutulmaktan korkmak)
kaybedecek bir şeyi olmamak. yaşarken yeterince mutlu değilsindir zaten, acı çekiyorsundur hatta. öyle ufak bir şey de değildir, kurtuluşu da yoktur. belki sonsuza kadar tutsak kalacaksındır, ölmeyi yeğlersin.
ölmeyi bayılmak sanmaktır.
ölüyorum tanrım
bu da oldu işte.
her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım.
ama, ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir...
üstü kalsın

cemal süreya

böyle bir şey olsa gerek.
(bkz: şeb-i arus)
insanlar doğuyor büyüyor ve ölüyor sorun kısa sürede hayatı dolu dolu yaşamaktır böyle yaşanıldıysa ölüm korkusu azalır diye düşünüyorum.
romalı şair lucretius, ne güzel özetlemiş;

"ben varken ölüm yok , ölüm varken ben yokum , o halde korkacak ne var?"
Hayatı fazla sallamayan ama yeri geldiğinde üçbuçuk atan insan düşüncesi.
Ölüm degildir korkulan, alis korkulan ölümden sonrasidir. Ne olacagini hic bilmedigin ebedi bir hayat. Ne kadar cennet/ cehennem, seytan/ melek diye , daha biz cocukken bize anlatilan seyler ne varki biz insanoglunun aklinin ala bilecegi seyler degildir.
Dogmak kadar ölmeninde dogal oldugunun bilincinde olmak kimi zaman ölüm korkusunun önüne gecmeye yardimci olamiyor.
Ama bir söz vardir ölümü düşünürsen anı yaşayamassın diye, eger gercekten bu ölüm korkusu insaninin hayatindaki seylerden zevk almamamasina sebep oluyorsa o zaman bununla ilgi kesin bir psikolojik destek almasi gerekir.
ölüm gelene kadar olan durumdur. geldikten sonra kişiye düşüncesi tekrar sorulmalı.
ölümden korkmam, dölümden korktuğum kadar. *
elbet başına gelecek olan bu gerçeği kabul etme durumu.Sonsuza kadar yaşayacağını düşünenler hayatlarının çok kısıtlı bir bölümünde mutlu olabilirler yalnızca.Çünkü hayatlarının uzun bir bölümünü ''ölümsüz'' gelecekleri için plan ve altyapı oluşturmakla geçirirler.Daha her şey yerine oturmamıştır fakat o an anlarlar hayatın sonsuz olmadığını,düşüncelerinin en ücra köşelerine attıkları ölüm yaklaşmıştır.Korkuları,hissettirmeden soğuk bıçağını kemiklerine dayadığında ölümden korktuklarına pişmanlıklarını hissetmeye dahi zamanları kalmamıştır.Aksine ölümden korkmama durumuna ulaşabilmiş insanlar mantıklı ve zihnen daha sağlıklı bir hayat yaşarlar.Yalnız arada bir çizgi vardırki onu tutturmak en önemlisidir.

(bkz: ölüm mü büyük ben mi !)
bunu gerçekten hissediyorsanız dünyanın en mutlu insanı olmak için hiçbir engeliniz yoktur.
"Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden."

dizelerinin ardından insanı saran duygu.

(bkz: sessiz gemi)
korkunun, ecele faydasının olmadığını çözen insandır. herkesin bir gün zaten öleceği gerçeğini kabul etmiş ve bununla yaşamayı öğrenmiştir. en iyisini yapmış, kendisini tebrik ederim.
dibe vurmuş bir hayatta gelinebilecek en iyi noktadan korkmama durumudur.
özgürlüğün maksimum olduğu andır. hele birde kaybedecek bir şeyiniz yoksa kanatlanıp uçmanız mümkündür. insan feci şekilde hafifler, rahatlar.
muhtemelen her insan da görülen korku biçimidir.
kaybedecek bir şeyi olmamaktır.
allaha inanıp inanmamakla doğrudan ilgilidir.
muhtemelen her insan da görülen korku biçimidir.
iyi bir şey değildir...