bugün

Fox kids izlemek sonra bir sabah aniden jetix ile uyanıp ağlamak.
Bakkala gitmek..

https://bit.ly/3hAJPoy
evcilik oynamak.
Sinekleri bayiltip, ilac sisesine doldurup kolonya ile atese vermek.
Birkaç arkadaşımın çocukluk travmasıyım.
moruk ben çamaşır makinesi izliyordum ya. oturup karşına böyle, mal gibi. dönüyor dönüyor dönüyordu. güzeldi.
metruk binada gidenlerden kalan eşyaları incelemek koltuklar çizgi roman dergileri boş çerçeveler etrafa saçılmış gazeteler. o zamanlar oyun gibi gelirdi şimdi hüzün veriyor.
solucan kesmek.
*kapı aralığına tırmanmak
*anneyle defter kaplamak
*sabahları elimde ekmek arası bişeyle çizgi film izlemek.
(bkz: ah ulan)
görsel

Puding tenceresinin dibini sıyırmak.
O ne zevkti...üfffsss..
çamurdan evler yapmak.

hani öyle basit şeyler de değil, özenerek muhteşem şeyler yapardım ama bir türlü akranlarıma aynı zevki tatma arzusunu aşılayamazdım. en çok da buna deli olurdum.

2004 yaz tatili, dedemlerdeyiz. yaşlı ve hatta belki de kurumuş kocaman 2 tane söğüt ağacı var, arasına salıncak yapmışlar. birinin dibine çamurdan ev yapmıştım. evin arka kısmını ağaca yasladığımdan evin arka duvarı ağacın gövdesi olmuştu haliyle. taşları dizip üzerini çamurla kaplayıp, çatısına da çıtalar dizdim. onların üzerine de naylon geçirdim ve üzerini en son çamurla kapladım. kireç benzeri beyaz bir toprakla da sıva yaptım bir nevi. öyle güçlü olmuştu ki üzerine oturduğum halde çökmemişti. en son eve gelirken bir başkası yıkmasın diye yıkmıştım. birkaç gün öyle durmuştu orada. hey gidi be.

cidden şimdiki çocuklar çok boktan bir çocukluk geçiriyor. sorsan saklambaç oyununu bile bilen çıkmaz.
Kek harcının kalanını parmaklayarak yalamak.
Maymun gibi ağaç dallarına çıkar geride ters takla atarak inerdim *

Çadır kurar oyuncaklarımı kordum içerisine *
cumartesi pazar günleri saat 8 civarı uyanıp televizyonda bugs bunny izlemek...
yağmurlu bir ödevsiz cumartesi gününde annemle patates kızartması yiyip yeşilçam filmi izlemek. yaz akşamları saklambaç oynayıp dondurma yemek, kar yağınca gece sokakta kaymak, ev kapısının önünde soyunup eve öyle girmek, duş alırken canının tatlı tatlı acıması.
Arkadaşlar ile birlikte kavak ağaçlarına salıncak yapmak ve en yükseğe doğru kim sallanacak diye kavga etmek. Çok güzel günlerdi.
Hiç kimsenin olmadığı bir yerde saklanmak. Ciddi-ciddi zevk alıyordum bundan. Bazen eve misafirler gelirdi, her kes coşardı falan. Ortam sakinleştikten sonra bahçedeki üstü kapalı karanlık yerlere girip saklanırdım, aşırı huzur veriyordu bu bana. kendimi güvende hissediyordum.
Şimdilerde de deniyorum ama olmuyor, kapalı yerlerde değil ama yalnızken çok huzur duyuyuyorum.
annecilik oynamak.
kumaştan bebek bezi yapıp sonra bezi tutturmak için evde çılgınlar gibi çatallı iğne aramaya başlardım. neden sürekli kaybettiğimi bilmiyorum.
kundak bezlerim, ağız bezlerim vardı. meyve ezip mamalar yapardım. domates ve peynirden yaptığım bir mama vardı, tadını hâlâ çok net hatırlıyorum. benim yarımdan daha büyük puseti vardı onla her yere götürürdüm. ciddi bir uğraştı.

bacak kadarken neden böyle bir sorumluluk aldım ulan? keşke yaşıtlarım gibi duvara tırmansaydım.
kar yağdığında aşırı aşırı mutlu olmak sürekli dışarıda oyanamak sanki dünyanın en mutlu insanıymış gibi düşünürken mutlu oldum.
aşık olduğum selinin evinin önüne gidip onun ümitle dışarı çıkmasını beklemek gizli gizli.
sokakta çift kale maç oynamak, aylık oynamak, saklambaç oynamak.
okulda şişeden top yapıp sınıfta dar alanda maç yapmak.
sabahları erken kalkıp çizgi film izlemek.
Farklı semtlerde oldugu için nadir görüştüğümüz yaşıt kuzenlerimle bir araya gelip oyunlar oynamak, sıkılmak nedir unuttugumuz zamandır.
Her türlü itlik serserilik işte.
yoldan geçen arabaları saymak, hurdacı geçince karşılık olarak "hurdacı" diye bağırmak.
Bayramda şeker toplamaktı. Bir keresinde birisinin kapısını çaldık adam kapıyı açtı, açar açmaz iyi bayramlaaaaar diye bağırdık adamdan şeker , harçlık falan bekliyoruz. Adam size de iyi bayramlar dedi kapattı kapıyı. Ulan çocuğuz bir şey de diyemedik mal gibi kaldık.. o andan itibaren tövbe ettiydim şeker toplamaya zevkimizi elimizden çaldı göt.
sol eli yumruk yapmak suretiyle, dalından yeni koparılmış beyaz gülü baş ve işaret parmağının birleşimiyle oluşan 3cm çapındaki deliğin üzerine koyarak diğer elle

+ şlappppp

diye patlatmak. yazarken bile canım çekti.