bugün

alttaki suyu üsttekine komple dök olsun bitsin. niye uğraşıyoruz ki bi üstten çay bi alttan su koymaya?
Açık, normal, demli kavramları oldugu için.
Çay kaynayınca acı olur, kaynamaması ama sıcak olması için sıcak tutup kaynak su katılıyor diye düşünüyorum.
sek içersek acı olurda ondan. çaya herkes, kendi damak tadına göre su katar. burada esas farkına varılması gerekense, içilen çayın, su ihtiyacımızı karşılamadığı, gerçeğidir. hatta, çay idrar söktürücü özelliği sebebiyle, vücutta su kaybına sebep olurmuş. onun için, işin uzmanları, içilen her bardak çay için, bir o kadar da su içilmeli derler, ayrıca.
aci olmasin diyedir.
çok demli olmasın sinir yapar.
sekersiz de gelir.
Ben en az yarısına kadar dem koyuyorum. Sert seviyorum çayı.
damak zevki hiç kimse herkese karışmaz.
doğru bir soru. gerçekten, çaya neden su koyulsun ki? en güzel karadeniz çayını dolduracaksın bardaklara. sonra hüptüre hüptüre komşularınla yiyeceksin. al sana mis gibi eylem.
başlık beni bir anda sorgulamaya götürdü resmen neden gerçekten ? çayını az koysak suyunu çok koysakta demlesek ve bir daha su eklemesek ? demli içen açık içen ayrımı için mi sırf ?
çay bitkisi sıcak su ile hazırlanmakta ve oransal olarak çay ve su miktarları acılığın belirleyicisi olup, herkesin dem/acı zevki farklı olduğundan su koymakta bir beis bulunmamaktadır. ben demli sevdiğimden bazen hiç su katmadığım da olur.