bugün

Şu an tam önündeki denize girdiğim festival .
bu gece duman'ı ağırlayacak festival. evet.
festival takvimi açısından mantıklı bir zamanda yapılmış sahnesi gayet sağlam bir etkinlik, umarız yanıp yanıp sönen festivallerden olmaz.
Bir arkadaşımın çaldığı grubun da amatör olarak katılacağı festival.
Dun gece Feridun Düzağaç'ın goz yaşlarını tutamayıp, beni gururlandırdığı festivaldir.
20.08.2015te yani dün gece Teoman, Feridun düzağaç ve nice güzel sanatçıları ağırlayan, konser alanında kamp yapılabilme olanağı bulunan gidenlerin söyledikleri kadarıyla müzik anlamında doyuma ulaştığı festivaldir. Ayrıca yeri de çok güzeldir gitmişken tatil de yapabilirsiniz. Ben gidemedim siz gidin 25ine kadar devam ediyor biletler de öğrenciler için uygun fiyattadır.
Senelerdir orada oturup hiç gitmediğim festival.Belki bugün bir uğrarım Şebnem ferah gelecekmiş.
Kamp alanının imkanları çok çok çok yetersiz bir festival. Üzerinde hijyenik yazan yetersiz sayıdaki plastik wc kabinlerine girince insanın boku içine kaçıyor. Hele ki neredeyse 5 bin kişinin kullandığı alana sadece bir duş konulması rezillik tamamen.
Bu bağlamda Neredeyse her sene Zeytinli'de yapılan bir festival için belediyenin en azından tuvalet ve Duş yerlerini ayarlaması gerektiğini düşünüyorum.
Tüm bunları bir kenara koyarsak konserler genel olarak iyiydi denebilir. Ama şunu söylemem gerek; sahne ve performans anlamında en iyisi Hayko'ydu. Tam bir festival havası yarattı Hayko, buradan kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

Not: sabahtan akşama kadar hektooorr diye beyin siken ergenlerin amk. Heheh.
bu sene kicimin dibindeyken gidemezsem yikarim ortaligi festivalidir.
emekli mekanı olan akçay’a değişik bir soluk getiren festival. Şöyle ki; bizim valide fotoğraf göndermiş ‘baban rockçı oldu’ diye.

Gerçi, konser alanının arka tarafındaki çay bahçesinden, sahneyi arkasına alıp kafasındaki şapkayı ters takmaktan öteye geçememiş rockçılık serüveni ama olsun bu da bir adım.
Kamp alanının,duşların, tuvaletlerin yetersiz olduğu festival. Ayrıca inanılmaz kalabalıktı, organizasyonun bunu göz önünde bulundurması gerekirdi. Müzik desen olması gerektiği kadardı ekstra bir güzelliği yok.en iyi performanslar aylin aslım ve hayko cepkindi. Bu arada hectorcuların da amına koyayım.
Sadece kampçıların sayısının 11000 olduğu, şimdiye kadarki en büyük kalabalığa ulaşmış rock festivalidir.

görsel
Mükemmeldi DUMAN yıktı geçti.
kapanış seçimini doğru yapmış festivaldir. yanlış duymadı isem en son pentagram sahne almış.
duman performansı ile ortalığı yıkıp geçtiği festival. evet.
cemaat namazı kılın. kendinize bi faydası olsun.
bitti ya la. kabaca bi anlatalım bakalım;
öncelikle yine olsa yine yaparım, müziğe gelecek olursak mixler bazen sıkıntılı oluduğu için sesler temiz gelmiyordu. festivalde soundcheck yapmak zor tabi. belki bu konuda en büyük sıkıntıyı redd yaşadı. ama kurtalan ekspres neydi öyle? babalar gibi çaldılar ve adamlar'ı seneye ana sahnede görebiliriz bence. seviyorum lan! ayrıca sırayla devam eden farklı iki sahne olayı benim hoşuma gitti arkadaşlar arasında da konuşup onayladık. sizi bilemem. ama bulutsuzluk özlemine çok büyük ayıp yapıldı keşke olmasaydı. 50 grup yerine 25 tane çıksaydı sahneye de güzel güzel dinleseydik iyice tadına varabilseydik daha güzel olurdu.
festival alanı yerleşim yerinin içinde olduğu ve rahatça dışarı çıkıp girilebildiği için bütün ihtiyaçlar bir şekilde halledilebiliyordu. o sebeple özellikle duş önlerindeki hayvani sıraların saçmalığını bana kimse açıklayamaz.. hadi tuvaletin gelince yürümek istemezsin bi nebze anlarım ama 2 dakika yürümemek için yarım saat güneşte beklemek? bilemedim. ama tabiki duş sayısı artsa tuvaletlere daha iyi bir çozüm getirilirse ve biz başka çözümler bulmak zorunda kalmasak daha iyi olur orda herkes hemfikir. çünkü dışarda başında adam olmayan tuvaletleri bile insanlar düzgün kullanıyordu.
zaten genel olarak profil iyiydi herkes bi muhabbet bi muhabbet yeni yeni bir sürü insanla tanışıyorsun eğleniyorsun. ki konserler başlayınca telefonla kimseye ulaşılamadığından her gün yeni insanlarla takılıyorsun gibi bir durum oldu. kayıp eşyalar da gün içinde kolayca bulunuyordu bizim gruptan 1 gözlük 1 cüzdan sıkıntısız geri alındı. sağolun lan.
yanlız çok kalabalıktık haa. pislik gibi her yere yayıldık. zaten alanda bi dünya dışarda ayrı bi dünya vardı. bence bazen dışarda içerdekinden çok insan oluyordu. bir köşede oturup insanlara baktım ama 15 dakika sonra başım ağrıdı kalabalıktan kargaşadan. tabiki saçma olan gruplamam şudur; ilk grup sürekli enerji tavan sürekli ekşın içindekiler, ikinciler nedense daha yanlız geriden takiptekiler, üçüncüler de daha kendi halinde ve kendi kafasında ordan oraya takılan tiplerdi. haa bir de unutmadan içerde "sandalyeliler" vardı. son 2 gün muhabbet ettik çok kafa adamlardı ama apayrı dünyaları var. birbirlerini tanıyıp kolluyorlar servisler ikramlar falan var. bir yere set çekip kimseyi geçirmek istemiyorlar falan çılgınlar lan. bir de bunları her engele rağmen ezerek geçmeye çalışanlar vardı iki grubun araları bozuk hafif bi gerginlik var. yok geçtin geçemedin. neyse kabul etmek lazım ki ilerleyen saatlerde bel ağrısı iyice arttığında biraz sandalyede oturup yaşadığın rahatlık inanılmaz. hatta biz de mi alsak diye düşünmedik değil hani.
yazı beklediğimden uzun oldu. umarım gelmemiş olanlarda bi fikir oluşturabilmişimdir. seneye görüşmek üzere siiiyuuuu. başta uzun olunca sonu da gereksiz oldu ama silmiciiim.
haaa bir de "hector"u kolundan tutup odtü'den zeytinliye getiren arkadaş/arkadaşlar arkanızdan tamlamalı falan çok kaliteli küfürler ettik topluca selamlar...

unutmuşum söylemeyi; yaşadığı kafaya hayran hayran baktığım insanlar da vardı evet ama keşke bazılarımız özgürlüğü alkol tüketmek sanmasalar. sizin yaşadığınız kafanın keyifle alakası yok arkadaşlar, herkese eziyetsiniz. çok mu sert oldu lan?
türkiyede yapılan festivallerde gelmiş geçmiş en fazla kalabalığa ulaşan etkinliktir.

duman konserinde arkamdakini yumruklamam dışında hiç bir aksilik yaşanmamıştır.

bu festivalin üzerine bi 5 yıl çıkılamayacağı şahsi düşüncemdir.
çadırlarda konserin devam ettigi festivaldir.
'Hector' ve 'garip çadırlı gençler' damgasını vurmuştur bu sene . Konser bir çok açıdan sorunsuz ve mükemmele yakın geçti . Portatif tuvaletlerden olabilecek en fazla verimi almış organizasyon ancak ne olursa olsun yeterli değildi . bayanlara üzüldüm o konuda , paralı tuvalette 60 kişilik kız sırası hiç bozulmadı .
orada bile ''hector''cuları göstermiş etkinlik. ulan şu kültürü okul içinde tutun sadece sikicem harbiden.
hector konusunun ne olduğunu merak eden varsa özel mesajla bilgilendirebilirim.
Tatil bitip evimize döndüğümüze göre biz de gördüklerimizi iyisiyle kötüsüyle anlatalım.

Çarşamba günü yolda herhangi bir yönlendirme işareti görmeden kendi çabalarımızla bulduğumuz festival alanının hemen yakınlarına arabamızı park edip festival alanı girişine saat 14 gibi ulaştık. Fakat kapıların daha açılmadığını görünce açılmasını bekledik. sıcağın altında beklerken giriş kapısının yanlarındaki komşular hortumla bizi ıslatıp serinlettiler. Beklemenin en güzel yanlarından birisi ise çok kral iki insanla tanıştım. Birisi bizim gibi Ankaralı olan tolga, diğeri ise Akçay yerlisi olan arkadaşımız. ittire kaktıra kapıya ulaştığımız zaman görevlinin birisine neden kapıların açılmadığını sorduğumuzda ;
-polis 4 saat bomba araması yaptı ! gecikme bizimle ilgili değil !
dediğinde kızgınlığımız biraz azalmıştı. bu sene bilekliklere barkod sistemi koymaları güzeldi fakat daha birinci gün olay sıçtı. Kapılardan geçip çadır alanına girdiğimizde çadır yerleri belli değildi. ilk kurduğumuz yerden çadırları kaldırıp 20 cm yana çektiren hatunlar bunu okuyorsanız ben sizin amınıza koyayım ! ilk gece süpriz sahne olması çok güzeldi.
Sabahları güneş doğarken çadırdan çıkıp arabalara binip istediğimiz yerde denize gerdik. iki arabamızın olması otopark problemini kaldırdı. Tuvalet konusuna gelince sabah erken ayrıldığımız için tuvaletleri ve duşları kullanmadık. Çevredeki avm ve temiz benzinliklerde tuvaletimizi yaptık. Akşam güneş batarken kaldırımda seyyar sandaliyelerimizle yerimizi alıp içip güzel muhabbetler yaptık. Yeni insanlarlar tanıyıp yeni arkadaşlıklar kurduk. Performansların geneli beklenildiği gibiydi. Sadece bulutsuzluk özlemi grubuna uyuz oldum.

Gözüme kötü gelen bir kaç şey de ; çöplerin her yere atılması, yaşı küçük arkadaşların içkiyi ağızlarıyla değil kıçlarıyla içip sağa sola salça olmaları, güvenlik görevlerinin laftan anlamayıp mal mal davranmaları, güvenlik açıklarının olmadı, içerisinin buram buram ot kokması, şekil olsun diye mini kızlarımızın yarı çıplak dolanmaları, erkan marketin insanları göz göre göre sikmesi ve Hector diye bağıran ya da böğüren amına siktiğim ergenleri ve daha bir çok şey..

Hep kötü değildi tabi ki iyi yönleri de vardı ; benden yaşça büyük insanları görüp onlarla muhabbet etmek gerçekten güzeldi. ( yaşım 36 ) , kaldırımda yapılan güzel muhabbetler, 3-4 saat uykuyla sabah uyandığında ne baş ağrısı ne uykusuzluk çekmek ( kaz dağlarına selam olsun ), içeride ki içki fiyatlarının uygun olması, en beğendiğim performans hayko çepkin, assos yolundaki küçük kumsal ve orada hizmet eden insanların güzel yüzleri ve yemekleri, çapraz çadırda kalan bir grup ergen ( sabahları yine mi tek çıkıyonuz amk çadırdan geyikleri ) bu liste uzar gider.

Sonuç olarak çok eğlendiğim seneye şimdiden sabırsızlıkla beklediğim festivaldir.
Güzeldi. Çok güzeldi.
kamp+kombine olarak gitmeye kalkışılmış, ilk gün yoğun ergen nüfustan dolayı giremeyince ertesi gün gidilmiştir. kamp alanını görünce kamp kurmaktan vazgeçip yakınlarda bir mekanda kalınmış, temiz temiz gidilip gelinmiştir. en son saçlarına ot yapışmış, ağzı gözü kaymış kampçı bir ablamızın halini görünce de kamp kurulmadığına şükredilmiştir. er kişinin 20 dakika kadar yalnız bırakması sonucu hemen yanımda biten bir ergenin konuşma çabalarıysa güldürmüştür.