bugün

cool adam'ı komik-yazar kişiliği dışında tanımamızı sağlayan sözlük.

usta hayatımda bu kadar mantıksız temeller üzerine kurulu bir sözlük görmedim. yönetim diye bir şey yoktu. yoktu abi, sadece elinde 'yazar atma-alma' gücü olan yazarlar vardı. Moderatör veya admin diyemeyeceğimiz kişiler.

adminlerin varlığı yokluğu birdi. ne cool adam, ne feodal, ne achilles (cool adamın çakma hesabı) sözlükle ilgilendiler. ufacık ilgilendiler ise ibneyim. tek yaptıkları sözlüğe resim ekleme, video koyma, müzik dinleme gibi gereksiz zımbırtılardı. ulan müziği zaten adamlar internetten dinliyor. sen oraya o özelliği koysan ne olur, koymasan ne olur? süs olmak dışında bir işe yaramadı.

adminlerin yazarlarla ilgilendikleri yoktu. sorunları çözdükleri yoktu. hiç seçmeden, sanki ilk "ben moderatör olazayim!" diyenleri almışlar gibi bir moderatör kadrosu vardı.

cool adam desen, zaten ayrı bir hikaye... zamanında trollüğü abartan bir kardeşimizle aramızda hır çıkarmıştım. ben çıkarmıştım kavgayı, evet. çünkü yaptığı tek şey milli-manevi değerlere sövüp sayıp "çok yaratıcı küfür ediyom amınskim!" demekti. sözlük küçük. adminler sağ olsun hiç reklam yapmamış. topu topu online 10-11 kişiyiz. kavga bütün sözlüğü sardı. bunların tabii pek çoğu arkadaş falan. "sen misin kankamıza laf eden!" diye aralarına alıp sövmeye başlamazlar mı bana?! ana avrat dinlemiyor allah'sızlar, küfür manyağı yapıyorlar.

neyse, moderatörler çıkageldi. hani dersin, "modlar kavgayı bitirir." yooooooook. * bu troll arkadaşımızla modlar da kankaymış. ben diyorum "ulan hiç mi değerleri olan adamlar değilsiniz? adam vatana millete, dine imana ve anama avradıma sövüp sayıyor! bu adamı mı savunuyorsunuz!". moderatörler gayet sinirli bir şekilde "sen kim oluyorsun! sen onu tanımıyorsun! gerçekte çok entel o! dıkşın dıkşınnn!" deyip bağırıyorlar, çağırıyorlar.

(bu sırada adminler altın günündeler. sıra cool adam'da imiş...)

kavga bütün sol frame'i sarıyor. ben ve bir iki kişiye karşı, geriye kalan 7-8 kişi ve modertörler. ışın kılıçları elimizde, uzun ip belimizde, biz gireriz sözlüğe hey sözlüğe!

(adminler ıspanaklı börek yiyor o sırada.)

normalde bu tarz küfürler yasak. ama adam mod panpası beyler...

neyse, gerek trolliuz'un panpalarından bir kaç kişi sözlükten ayrıldı, gerek ben sözlüğü bıraktım.

cool adam bunları gördü. ve tesadüftür ki askere gideceği tuttu. "yeter amk, askere gidiyorum ben!" deyip gitti. sonra birden bire kutsal kaseden "achilles" çıktı. "yeni admin benim beyler! sözlük bundan sonra çok süper olacak" dedi. bizim gözlerimiz doldu, mutluluktan ağladık.

yönetim yönetim yönetim... bir sözlükte kaliteli olması gereken yegane şey. müzik dinleme özelliğiymiş, video zımbırtısıymış, resim bokuymuş, püsürüymüş. "yönetim kalitesi" yanın da %0.01 bile değil bunların değeri. ve maalesef zengin sözlük yönetici kalitesine hiç önem vermedi. feodal ilgisizdi. cool adam bir anlık hevesle açmıştı sözlüğü ve hevesi geçince bütün yükü moderatörlere bıraktı. moderatörler ise sözlük yönetmekten keyif alıyorlardı. ama onlarda da yönetme yeteneği yoktu. bir yazara çok değer verirken, bir yazarı atmak için ellerinden geleni yapabiliyorlardı. bazı yazarlara gaz verirken, bazı yazarlara "seni istemiyoruz, git artık!" gibi mesajlar verebiliyorlardı. kısacası sözlük sözlük olmaktan çıkmış. moderatörlerin elindeki küçük bir sohbet odasına dönmüştü. zaten sözlüğün en son hallerini bilenler bilir. sol frame'de baştan aşağı nickler vardı. ve o nick altlarındaki bütün entryler şöyleydi:

"akşam akşam çay yapmamı sağlayan yazar. gelsin de içelim."
"geçen günkü buluşmamızda beni çok güldürmüş yazar."
"çok sevdiğim bir yazar."
"bana kitap hediye etmiş yazar."
"çok süper yazar."
"beni seven yazar."

falan falan...

kapanması iyi olmuştur. cool adam'ın hevesli olduğu ilk bir kaç hafta dışında hiç iyi hallere gitmemiştir sözlük. sözlüğün tek iyi ve olaysız, sözlük gibi olduğu zamanlar ilk 1-2 aydır. sonra ipler moderatörlere verilmiştir. moderatörler de "pampa"larına. gerisi malum...

ama bu sözlüğün bana kattığı şeyler de oldu. örneğin google chrome ve dizimag.
(yiğidi öldür, hakkını yeme. adamlar gerçekten entel) *
ergenlerce, blue çağına sokulmadan önceki hallerini özledim. sonradan sözlüğe liseli-belki daha bile ufak- bebeliği doldurdular olacağı buydu ya. özledim şerefsizim.
sözlük alemine yeni katılmış bir sözlük. klonu demek istemiyorum, zira kolan değil. belki format olarak aynı ama içerik çok farklı.

zira bugune kadar kurulmuş sözlükler genelde istanbul yahut izmir menşeiliydi. bu sözlük ise tamamiyle anadolu kökenli.

son dönemde nasıl ki, anadolu sermayesi istanbul sermayesini zorlamış ve hatta geçmişse; ben bu sözlüğünde bir çok istanbul kökenli sözlüğü !!geçeceğini düşünüyorum!

ciddi bir ekip tarafından idare ediliyor. bir bakmakta fayda var.
garip bir şekilde farklı görüşten, ehli muhabbet yazar arayan sözlük.

fikirlere değer veren fikir sahipleri vs. bi slogan bulmuşlar.
şu an yazar adayı olduğum,güzel sözlük umarım hayırlı olur.
Dolarlarlalala geri dönmeyen bu sefer çok sakin geri dönen sözlüktür. Umarım Cool Adam yönetmiyordur.
yeni kadroları ile siyasal islamcı sözlüktür. bol miktarda şakirt ve yobaz barındırır.
kötü sözlük ile aynı sözlük tasarımı kullanan, tasarımı çok boktan sözlük. uludağ'dan sıkılmış bir yazar olarak sırf bilgi milgi var diye gelirdim, efendice de yazardım ederdim ama ben bu tasarıma tahammül edemiyorum.

edit: kötü sözlük değilmiş instela çakması imiş.
Kötü ve instela'yı andıran sözlük.
Tasarımı göz kanatan sözlük.
Adreanne nickli yazarda sözlüğün trollü olma potansiyeli görüyorum.
birbirine benzeyen sözlüklerin arasında farklılık yaratmaya çalışan sözlük. nick altı kavgası yasağı güzel olmuş bence. bahtı açık olsun.
Son zamanda yazarlığım olan birkaç sözlükte gezinirken tesadüf ettiğim sözlük. 7 yıldır en bilindik yerlerde yazarım ve dikkatimi ne çekti biliyor musunuz? Bu sözlük muadili sözlüklerden şu yönüyle ayrılıyor: "yazarlarına değer veren sözlük".

Yazarlar Sözlükleri var eden bulunmaz nimetlerdendir. Yolları bahtları açık olsun. Zengin sözlüğün arayüzü basit olan sitesi aşağıda efendim umarım çizgilerini bozmazlar.

http://zenginsozluk.com
birazdan uçururlar yazarı da başlığı da.

baktım şöyle bir de. 5 yazar var.
bütün sosyal medyada reklamı yapılan ilginç bir oluşum. Yazarları sadece başlık açmakla meşgul, sürekli yeni başlık açılıyor ama başlıklara en fazla 10 entry girilmiş.

bilgi en büyük zenginliktir diye sloganı olan sitede başlıkları alt alta okuyunca

vurdurmak
vurduruyordur
kesin vurduruyordur diye başlıklar görebilirsiniz.
parası bol anlamında değil de içeriği bol anlamında zengin sözlükmüş.

anladığım kadarıyla bir ara ciddi ciddi paralı (premium) sözlük olması düşünülmüş. şimdi ise bilgi kaynağı olma iddiasında. moderatörlerin ekşi'den ayrılan moderatörlerle aynı nick'leri taşıması meselesi var bir de hakkaten
şöyle bir baktımda cık, begenmedim.

insan uludağ sözlüğe alışınca yadırgıyor diğerlerini.
Ekşi sözlükten belli sebeplerle ayrılan moderatörlerin yer aldığını öğrendiğim oluşum. Bugün akşam üzeri metrobüsteyken billboard'larda reklamlarına denk gelip şaşırdığım sözlük.

Sözlükte metaya önem veren, maddiyatı önemseyen bir şeye rastlamadım işin ilginci zenginliğiyle övünmeyip, bilginin en büyük zenginlik olduğunu iddia edip de yüksek meblalarda reklamlar vermesine şaşırdım. Arkasında ekşi moderatörleri var tamam anladık fakat bu kaynağı nereden buluyor, arkalarında kim var? Kim lan bu erol egemen?
Çaktırmadan viral reklam için adam tutmuşlar galiba. Sabahtan beri yazılıyor hakkında. Bu ne lan.
12 tane moderatör neden sıfırdan sözlük scripti yazmak yerine neden Ekşi nin scriptini yürüttüğünü açıklamadan kayıt olmayı düşünmediğim hede.
kasıntı bi yere benziyor, bilemedim...
(bkz: nanay)
gün itibarı ile sunucuları bakımdaymış!!!

Merhabalar sevgili zengin sözlük kullanıcıları
sunucularda gerçekleşen bakımdan ötürü 2 saat süreyle web siteye giriş yapılamayacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

https://www.facebook.com/...2jZFWd5JtfceM&fref=nf

iyi bakım yaptırıyorlar ne de olsa zenginler klübü.
alayı zengindir. hahah.
gerçek yazarlar tarafından fethedilmeyi bekleyen güzide bir sözlük.