bugün

sene 2011 ben bursadayım. 2 defa gidişimin ilki. Geziyoruz tarih kokan sokaklarda. Elimi kolumu sallaya sallaya gezdiğim yerleri ecdad ne zorluklar ile fethetti. Vs gibi zırvaladıklarımı düşündükten sonra onu onun mezarını gördüm daha doğrusu gösterdiler. Bir dönem dillere peleseng olan şarkıların sahibi zeki müren dediler. Bilen bilir, mezarı o kadar kötü bir halde ki evsiz bir adamınkinden farksız. Bir zamanlar duygulara yön vermiş insan. şimdi orada mezar taşından tanıyabildiğiniz bir halde uzanmış bekliyor bir fatiha.
Ben 2 fatiha okudum. Siz de okuyun.
Naifliğiyle her kişiye örnek olacak değerli sanatçımızdır.
Sesi ciddi olarak kulağınızı okşar, hitapları çok dostanedir, onin şarkılarını dinlerken kendinizi değerli hissedersiniz.
Dünya malı neye yaradı dualarla yaşıyor.
bursa'ya her gittiğimde mezarını ziyaret ettiğim sanat güneşimizdir.
Bütün şarkıları aradan kaç yıl geçmesine rağmen hâlâ dillerden düşmeyen usta sanatçı.
--spoiler--

Elbet bir gün buluşacağız,

Bu böyle yarım kalmayacak

ikimizinde saçları ak,

Öyle durup bakışacağız…

--spoiler--
bu ülkeye böyle bir sanatçı bir daha asla gelmeyecek.

kelimenin tam anlamıyla sanat güneşi vasiyeti üzerine mirasının çoğunu bağışlamıştır.

bursa'mın topraklarında yatmakta olduğu için sık sık mezarını ziyaret edebiliyorum.

Mekanı cennet olsun ruhu şad olsun...

kavuşmak hayal oldu
aynı ulustan olduğum için kendimi şanslı saydığım büyük sanatçı.

şimdi uzaklardasın be üstad.
(bkz: muhtacım)

Alkol almadan dinlemeyiniz!
Aşiyan yolları bir ayrıdır. Bir de rakı varsa yanında tadından yenmez. Şarkıları neredeyse 50 yıl sonra bile hala bilinirken , yeni yetme sabun köpüğü şarkıları kaç kişi hatırlıyor. ? Rahmetlinin farkı buradadır.
en kaliteli tsm sanatçılarından. Canlı dinleyemediğim için kahroluyorum. Güzel türkçesi, güzel sesiyle açıp dinlemek lazım şimdi.
Ne zaman babamın yanında lafı geçse "onun çeşmede erkek sevgilisi vardı " diye söylenir, müziklerine bakmak lazım oysa ki.
kendisiyle ilgili müthiş bir animasyon hazırlanmış. https://www.facebook.com/...720887552/988549487836800
Bursamızın güzide sanatçılarından biri. Muhteşem derecede zarif bir beyefendi. Tam bir müzik adamı. Duygulara yön veren, şarkıları konusturan tsm'nin en efsane sanatçılarından... Saygıyla ve rahmetle anıyorum...
sesiyle, sahnesiyle, besteleriyle büyüleyen sanatçıdır. türk müziğinin gelmiş geçmiş en büyük seslerindendir. allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
yarım saat mektup seslendiren sanatçı. Yarım saat mektup mu seslendirilir lan? Ciğerim soldu dinlemekten.

https://www.youtube.com/watch?v=KVQ4lRZ8iLE

allah gani gani rahmet eylesin...
Barış Manço gibi cem karaca gibi kendi alanında duayen, üstat sanatçı. Yeri doldurulamayacaklardan.
sanat güneşi değil amerikan futbolcusu sanki mübarek. bu vatkayı başka türlü açıklayamazsınız:

görsel

e hani kask yok derseniz sprey ve fönle betonlaşmış saçlara bakın derim. onla bir kafa koysa ters takla attırır adama.
yıllarca dinleyicisi tarafından cinsel tercihi hiç sorgulanmayan insandır.çünkü bu bir tercihtir,ama aynı dinleyiciler enerji bakanı taner yıldız'ın sakalına kafayı takıyorlar.anlamak güç.
mübarek insan, güzel tane tane akıcı güzel türkçemizi konuşan asalet, zerafet sahibi gönlümüzün paşası. yattığı yer nur olsun....

ne yazık ki o günlerin değerini bilemedik..

https://www.youtube.com/watch?v=MXilt-7jfMA
http://www.youtube.com/watch?v=u9KF5fZOIcU

Canından çok seviyordu neyi sevse
büyüsü yansıyordu sözlerine

Edit: tanımı video yapacaktır benim yerime.
Umarim bir gun sevdicegimle bol bol dinleriz.
kafa hafif çakır keyfiyken şarkılarından alınan haz paha biçilemez.
erkek pilota aşık olmuştur vaktü zamanında..

aziz üstel açıklamış idi 2 sene önce.

kaynak; http://www.superpoligon.com/haber/45699
Valla ilk kez Zeki Müren'i nasıl dinledim bilmiyorum.işin açığı hatırlasam da bir şey değişmiyor.Yaklaşık 10 yıldır dinliyorum,zaten yaşım da 18. Millet hard rock-hip hop dinlerken ben Zeki Müren dediğimde veya dinlediğimde acıyan ve garipseyen gözlere maruz kalıyordum.
Ama efendim o Türkçe nedir?O şarkı sözlerini söylerken bile o Türkçe nasıl bir Türkçedir aman ya Rabbi! O nasıl bir sestir.
Hakikatten,ne zaman canım sıkılsa -18 yıllık ömrümün son 10 yılını teşkil eder- açar dinlerim,tüm kederi alıp götürür benden. Bir nevi kardeşim,arkadaşım,can yoldaşım olmuştur.Yani çok kez istedim bir Mustafa Kemâl Paşa bir de Zeki Müren dirilsin bu memleketten ahirette,Allahıma koşa koşa ellerini ayaklarını öperim.
Sanki her şarkısında benimle, dert etme aslanım diyor bana, karşılıklı içki sofralarında içiyoruz sanki.
Bir de ona kadın muammelesi yaparlar,halbuki çok az kişinin bildiği Kahır Mektubu'nu söylemesinin ve bestelemesinin bir hikâyesi vardır,nitekim bunu:
"Ben de sevdim bir zamanlar
içimde bin hatıra var"
Sözleriyle özetliyor ama ayrıntısına girmeyeceğim.Kısacası,sevdiği kadını,kadının ailesi kendine vermeyince evlenmeye tövbe ediyor.Hatta geçenlerde bir film sahnesini çekerken kadının birini sıkıştırdığı haberi bile çıkmıştı,uyduranın günahı kendi boynuna.
Giyimine gelince,kendisinin sanatının zirvesine çıktığı yıllarda bu bir modaydı,tıpkı şimdi olduğu gibi o yıllarda da tüm dünya sanatçıları abartılı giyiniyorlardı.
Sahnede bazen abartılı giyinen Zeki Müren'in çoğu sahne kostümü ve günlük yaşam giysisi de takım elbise olagelmiştir.
Allah,nur içinde yatırsın kendisini.Bir on yıl daha