bugün

Gecen sene sınava girmiş biri olarak ygs den ziyade lys nin önemli oldugunu belirteyim. ben ygs de sınavi yarıda bırakıp çıkmıştım. moralim sıfırdı. lys kitaplarının kapaklarını bir kere bile acmadım. bir sayısal öğrencisi olarak lysde sadece tm sınavlarına girdim öylesine. simdi iktisattayım. kazanabilme sebebim ise rakiplerin erken pes etmeleri ve onemli olan lysnin oldugunu bilmedikledikleri. yani bu sınav aynı zamanda psikolojik bir yarış. o yüzden kötü geçenler bırakmayıp lysye asılsın, iyi geçenler bu sınava güvenip boşlamasın. şimdi haydi aslarım göreyim sizi.
tanım: üniversite sınavlarının ilk aşaması.
sikip atmiş sınavdır. hayat zor sözlük. hayat bu kadar zor işte. tüm sene kıçını yırtarsın o 40 tane matematik sorusu için ve elde var 0. sonra neden intihar ediyorsunuz neden mutsuzsunuz. ebenin amından dolayı anladın mı ebenin amından dolayı.ah be sözlük. 70 binden ilk 15 bine çekilir mi ki ya? biri aydınlatsın beni yoksa kafayı yiyeceğim. içimde de bi olmamışlık hissi resmen şimdiden mezuna kalmayı kafaya koydum. siktiğimin sınavı be. neyse ben leyla the band yokluğunda dinleyip depresyonuma devam edeyim.
Garip sınavdır , şayet :

Matematik : Yüzde , işçi-havuz , faiz , bazı oran orantı soruları , çarpanlara ayırma . Gibi konular her sene vardır ama bu sene hiçbiri yok .

Kimya : Temel kanunlar , periyodik çetvel , Hayatımızda kimya ( Tamam vardı ama o soru mu lan ? ) gibi konular yoktu .

Biyoloji : Enzimler , sınıflandırma , nükleik asitler gibi konular yoktu .

Geometri : Benzerlik , özel üçgenler gibi konularda yoktu .

Gibi .
matematik sorularının türkçe paragraflarından uzun olduğu sınav.

15 dakikada kimya biyolojiden 3 yanlış yapıp 20 dakika fizikte 4 yanlış 1 boş yapmam da ayrı bir ironi.
sınavın başlamasına 15 dakika kala kitapçıkları dağıttılar. sadece sayfa numaralarına göz kararı bakıp yanlış basım olmadığını kontrol etmemiz için. sonra ben kalktım tuvalete gittim. aynı sınıfta girdiğim kızı "sınavda sürerlilik fili sormuşlar neydi o?" derken yakaladım. boş durmadım tabi. "dolaylı tümleçin sorusu neydi?" dedim cevapladı sağ olsun tuvalette ki başka bir kız. bir sürü deneme çözdüm. soru kalıplarının hepsini biliyorum ama 6 yanlışım falan var türkçe'de. sosyal gene daha iyi. matematikte ve fende de salladık 3-5 soru. kolaydı aslında ama soruları iyi okumak lazımdı. fakat bir şey itiraf edicem. YETiŞTiREMEDiM. sayısaldaki insanlar nasıl hem matematik hem türkçe yetiştiriyo ya. yeminederim çok zor işleri. din sorularını ve felsefeyi sona bırakmıştım üşendiğimden. o sırada da azıcık fende dolanayım 1-2 biyoloji sorusunu ağıma düşüreyim dedim meğersem 40 dakika mat-fen arası dolaşmışım boşuna. son 1 dakika kala anca bitirebildim."ben iki saat bitti mi giderim ya" diyordum sınav bitiminde gözetmene "abi 5 dakka daha ya" diyecek konuma geldim.
ygs, ygs dediler bir şey sandık bizde, beklenenden fazlasıyla kolaydı.
bir buçuk saat türkçe çözdüğüm sınavdır. sosyal geçen seneye göre biraz daha zordu. 2 saat 40 dakika da türkçe-sosyal ve matematikten 7 soru işaretledim. bir an 160 dakika da 160 soruyu nasıl çözüyorlar diye düşündüm doğrusu. ya da bende var bir mayhoşluk. neyse genel olarak geçen seneye göre daha kolay bir sınavdı. ama bu demek değildir ki çok iyi. geçen sene ki gibi bu sene de yapacağın 350 puan 350 puan değildir.
amk adamı öyle bir ortama sokuyorlarki kendini şaşırıyorsun girişte zaten arandıkmı güreştikmi belli değil, yerinden kıpırdadığın zaman hocalar ürkek ceylan gibi yüzüne bakıyor, daha neler, ne kopyası ya bozuk para almıyor içeride hocalar korkulukmu? kopya çeken adam zaten sokar cihazı götüne sokarak amaç adamı germek ayakkabımı aramadı ben açık lise sınavlarında mp3 player soktum öndilin arkasına ya mp3 playerin neresinle kopya çekeceksin çeken adam o büyüklükte cihazlar sokar tabi. evde taşak kaşıyarak çözdüğüm soruları orada çözemedim ya, 2 tanesinin sorusunu yanlış okumuşum şuraya bak

türkçe: 23 doğru 17 yanlış 15 i bu konudan.

tarih: 0 yanlış

coğrafya : 1 yanlış

felsefe : 6 yanlış
https://twitter.com/berki...15926426257879041/photo/1 eveet işte ilk fire. buyurun buradan yakın!!
"sosyoloji okumak istiyorum ben yeaaa" ayağına girdiğim ve g.tü başı dağıttığım sınav. türkçe 35-5, sosyal 34-6 yaptım. matematiğe ise zaman kalmadı anca 18 soru yaptım o da 16 doğru 2 yanlış. eski sistem adamı olduğum için 30 soru var kafasındayım, rahatım. zaman yetseydi 30 matematik çıkarırdım belki de. lys tek umudum artık.
adeta çözülmesin diye hazırlanmış sınav. matematik sorularını hazırlayan zatı muhtereme sormalı : 1 dakikada o eşek şeyi gibi problemleri okuyup anlayıp denklem kurup bir de sonuca nasıl ulaşılır ?
türkçe, matematiğin kolay olup fen, sosyalin zor olduğunu düşündüğüm sınavdır. mf ve tm puanımın birbirine yakın olması sebebiyle lys zamanında başıma bela olacaktır. tercih zamanından bahsetmiyorum bile.
bir kere önce şunu belirtmek istiyorum(sayısalcı)
1)TÜRKÇE: Benki dersane netlernde türkçeden 35 netin altına düşmeyen bir tiptim bunda çok zorlandım özellikle o paragraf soruları çok kısaydı ve her şık kendi arasında çelişkiliydi
2)MAT: Ulan o mat. bütün yıl boyunca bnm kadar çalışan yoktur o sorular neydi lan öyle battm resmn
3)FEN:Orta düzeydeydi

sonuç olarak öğrencilerin her zamanki gibi ağzına sıçan bir sınavdır inş bu yıl iptal olur * Ayrıca siz burda hava atanlarada bakmayın emin olun onların netleri sizinkinden daha düşüktür .
afedersiniz ama bu sınavın üzerine "geçmedi geçirdi" muhabbeti yapan adam -geri zekalıdır demek istemiyorum- bi tane kitap açmamıştır.
sen bütün sene yat. sonra da "bilmem ne yaptığımın ösymsi, höyötömöz ökö söötlök sönövö böğlö" e bilmiyor muydun? konular belli zaten. ortalama, hatta ortalamanın altında sorular sorulmuş. süre yetmedi demeni anlarım da, şu sorulara zor diyenlerin kafasına ygs konu anlatımlıyla vurasım geliyor.gidin şurdan ya.
sonunda geldim değerlendirme yapabilmek için. (bkz: #19101172)
türkçe: türkçe kolay diyenlerin amına korum, dershane sınavlarında hiç 4 yanlış yapmadım ben. paragraflar çok uzun değil ama oldukça yoğundu ki bence türkçe testi ortalamanın üzerindeydi. 4 yanlışım var, boşum yok.

sosyal: bir tm öğrencisi olarak oldukça zorlandım özellikle tarih soruları bilgiye yaslanan sorulardı. coğrafya ise orta düzeydeydi diyebilirim ama seçici 2 soru vardı. felsefe ise genel olarak kolaydı diyebiliriz. toplam 4 yanlışım var, boşum yok.

matematik: kolay değildi. gerçekten zor diyebileceğimiz 3-4 soru vardı. soruların 3-4 tanesi ise hiçbir matematik bilgisi gerektirmeyen zeka ölçer gibi sorulardı bir tm öğrencisi olarak ilk turda iki boş bıraktım. geri dönüşte ise çözdüm. yanlışım ve boşum yok.

fen: tm öğrencisiyim bir bok anlamam fenden 11 tanesini işaretledim oks bilgilerimle. 2 yanlış, 9 doğru var.

genel değerlendirme ise kek branş yoktu. güzel sınavdı. ösym ygs nin hakkını vermiş diyebiliriz.

editus: yukarıda arkadaşın biri twitterda yayınlanan bir fotoğraf paylaşmış. soruların herhangi bir deneme sorularıyla benzer hatta aynı olması kaçınılmazdır. adamın elindeki konu sınırlı ve en fazla ne sorabilir. ben de matematikten örnek vereyim. öncüllü fonksiyon sorusunun aynısını uğurun, 25 tane matematik geometri denemeleri kitabında bulabilirsiniz. benzer soruları provokasyon amacıyla kullanmak doğru değil.
sınava sadece liselilerin girdiğini zannettiren sınav ya da bu sınavda bile barajı geçemeyip böyle düşünülmesine aracı eden sınav.
Bugün YGS'ye girdin,yarın LYS'ye, vizeye, finale, kpss'ye, ales'e yds'ye gireceksin. Sonra bunların hiçbirine girmemiş birinin çalışanı olacaksın.
Kırtasiye kutusu tamamen trende uygun. kalemlerin dizilişleri silginin açacağın konulma şekli falan. hatta ve hatta mavi kırmızı sarı renkte olmak üzere üç şeker. hani morpheus'e göndermeler ''bizde ek olarak sarı da var bhahahah'' gibi. ne bilim bi güzel geldi. ha sınavı konuşacak olursak çözmedim sinerjiyi hissetmek için girdim o kadar. okuyom ben.
fende 2 yanlış 1 boş beklediğim sınavdır. hadi bakalım.
edit: eksile koçum eksile.. senin götünde pireler uçuşurken ben ders çalışıyordum.
ulan nasil aklinizda tuttunuz da hesaplamayi bile yaptiniz sallamayin amk dedigim sinavdir.
buradaki entryleri okuyacak olursak bu sene tıp ve hukuk bölümlerinin kontenjanlarını uludag sözlük yazarları dolduracak.

herkes mi full çeker amk.
bugün, gün boyunca muhabbetinin yapılacağı sınav.
girdigim beşinci öss ve türevi sınavdır. hiç abartmadan rahatlıkla söyleyebilirim ki bu en kolayıydı. bunu yapamayan üniversiteye girmesin zaten.
çok ilginç gözlemler yaptığım sınav.

1. okulun bahçesinde öğrenciden çok veliler vardı. bir birine sarılanlar falan çok değişik bir atmosfer, bir ara operasyona veya savaşa gidiyoruz zannettim, ben bir arkadaşımla gittim eşyalarımı emanet etmek için.

2. önümdeki kişi kalemlerin ucunu iyice sivriltmiş ve kalemlerinde arkalarını da açmış, sanki 2 şarjörü bir birine bantlamış şarjör biterse çabuk değiştirecek çakal.

3. bir çok kişi harıl harıl kalem açtı, ben sadece 1 kalem kullanarak sınavı bitirdim, kalem ucunu açmaya tenezzül etmedim. (35 türkçe 40 sosyal 7 matematik 8 tanede fenden soru yaptım)

4. 2 saat doldu kimse çıkmadı bulunduğum sınıftan ilk ben çıktım.

5. bazı kişilerde heyecan çoktu hat safhadaydı, sınava girdiğimde "ygs bu muymuş amk" diye bir tepki verdim.

6. sınavda su verilmedi bende su götürmemiştim su yönünden bir sıkıntı olmadı, insan vücudu susuzluğa 3 gün dayanıyormuş 2 saat su içmesek ölmezdik sanırım.
ygs abisi olarak zor olduğunu duyduğumuz sınav. hayır kardeşim biz de geçtik bu dönemlerden de çalışana kolay neyse bizim kardeş daha çook girer bu sınava...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar