bugün

ramazanda aileden uzakta tek başına oruç açarken yaşanandır. Akar damla damla siz çorbanızı içmeye öalışırken. Çorbanın tadına tuzlu gözyaşı tadı karışır dudağınızda.
çocukken yemek yemeyi sevmeyen ya da anne babaya küsüp -hatta sofraya küsme derler- yemeğe gelmeyen çocuğun zorla yemeğe oturtulması durumlarında ortaya çıkabilir..

ya da özene bezene sevdiceğine yemek hazırlarsın, sonra bir tartışma yaşanır, o gider sen kalırsın.. işte böyle bir durumda da yaşanabilir.. bu sevgilili hali başıma gelmedi, gelsin de istemem.. öyle leş bi durum yani..
salatanın içinde hıyar görüp içlenmenizdir, zira o hıyar size birini hatırlatabilir.
ağza atılan tüm lokmaların dışarıdan gözüküp, dökülmesine sebebiyet verir. iğrenç.
(bkz: hem ağlarım hem yerim)
YALNIZLIK ALAMETi.
babaannem öldükten sonra dedemin 1 ay boyunca götürdüğümüz hiç bir yemeği beğenmeyip, babaannemin masadaki sandalyesine baka baka yaptığı eylem.
zoraki tanım: 60 yıl evli olduğun eşini kaybetmekle başa gelebilecek durumdur.
karşılanıldığında (bir video ya da filmde) insanı etkileyen sahnelerdendir. ağlaya ağlaya, hafifçe sallanarak bide arada hıçkırarak yemek yemek ya da dondurma yemek. çok üzücü be.
acılıyım ama hayat devam ediyor un göstergesi biraz. biraz da hayır ağlıyorum ama ben iyiyim in gösterisi. oha. ağlayasım geldi yemin ediyorum.
bide buna benzer koşu yaparken ağlama durumu vardır. sabah sporu yaparken ardı ardına gelen hıçkırık krizleri. koşan hanım abla birden ağlamaya başlar ve artık dayanamadığının göstergesi şekilde yere çöker.
ne yapılabilir ki? oha. kötü oldum ağlayacağım şimdi yemin ediyorum.
çok lezzetli ve sevdiğin bir şeyi yerken de yaşanabilecek durumdur. deliler gibi ağlamak değil ama gözlerin dolması ve mutlu bir sekil de doymak...

saçma bir örnek: ortaköy de kumpir yerken sol gözüm dolar. az bıraksam ağlarım gibi hissederim. nedenini bilemiyorum. umarım sadece ben yaşamıyorum bu durumu.
lokmaların boğazdan dura dura zorla geçmesine sebep olur. fazla da yiyesi gelmez zaten insanın, en azından benim gelmez.
bir gün gittiğim bir cafede köpek severken yanıma tanem diye bir kız çocuğu geldi köpekleri sever misin diye sordum evet dedi bir tavşanı olduğunu söyledi benimde bir hamsterım var dedim daha sonra babası gelip tanem hadi çikolatali pastan geldi dedi tanem gitti o gece bir çikolatali pastaya terkedildiğim duygusuyla çikolatali pasta söyleyip onu yerken tanemin gidişine ağladım..
Gözüne soğan kaçmasından kaynaklanıyor olabilir.
Lokmaların boğazına dizilmesine neden olan durum.. bazen o kdr sinirlerin bozuk olur ki değil yemek yerken bulaşık yıkarken, markete giderken, patronuna birşey açıklarken saçma sapan yaşlar dökülür tutmaya çalışmak durumu daha da vahim kılar daha fazla ağlarsın.