bugün

söylendiği gibi üç gün beş gün kırk gün değildir. inanılmaz salakça bir benzetme olacak ama yas uçuk virüsü gibi bir şey bence bir kere deneyimlediyseniz hayat boyu fırsatını bulduğu her an ben varım buradayım diye bir selam veriyor.
sezen aksu'nun uzay heparı'nın ölümünün ardından yaktığı bir ağıttır.

levent yüksel çok güzel seslendirmiştir.

bu anektodu bilenler için oldukça etkileyici bir şarkıdır.
Suudi kralının ölümü sonrası türkiye'de ilan edilmiştir.
Kendine has bir sesi ve tarzı olan bir kızdı.
Disslere de pek yakışırdı.

Devir değişince ışık hızıyla ortadan kaybolanlardan.
Hatta hayk ile ilişkisi bitince bitti desek daha doğru olur
40 günden uzun sürmesi tıbbi bir sorun olarak değerlendirilmiş. Bi yerde okudum, sağlıkçı değilim.
büyük kayıptan doğan acı şekli.
Uzay heparinin ölümü üzerine sezen aksunun adı üstünde 'yas' ı.

Kendisi bu şarkıyı söyleyebilmesinin imkansız olduğunu söyleyip levent yüksele vermiştir.

Fakat zeynep yastık isimli şarkıcı akustik kanalında sırıtarak söylüyor şarkıyı. Sempatik olacağım diye büründüğü hallere bak.

Yazık...
sezen aksu şarkısı Ama levent yüksel döktürüyor.

https://youtu.be/Wf9cXdBwzro

Yarıda kaldı şarkılar aman
Bu yaraya deva değil zaman
Ateş düştüğü yeri yakar
Bu düzeni bozuk dünya yalan..
Üzülmek. Başarıya yas en acısıdır. Bütün varlığı, varlıkları başarısız ve yenik oldurur. O yüzden başarı sarhoşluğu yerine duble başarı elzemdir. Zor gerçekten.
ft. hayki-nolur evet de.mp3
Genellikle bir kaybın ardından gerçekleşen, araştırmalar neticesinde süresinin 3 günü geçtiğinde artık bu döneme verilen adın 'melankoli' ye dönüştüğü ve bu dönemin atlatılması için bireyin savaş verdiği şeyle bağını koparmasının aksine bu şekilde de var olunması gerektiğini bilmesi, sürecin kısalmasında faydalı olacaktır.
bir seyyidhan kömürcü şiiri.

seni kırk kez sordular
bilmiyorum dedim
biliyordum

sana kırk yerde yıkanmadım
kirli değilim dedim
kirliydim

kırk uykuyu uyumadım sana
siz uyuyun dedim
uyudular

sana çok
her şeye en az iki defa baktım
kesmedim kesilmesi gerekenleri
kırıldılar

kalbimin çeşitli peygamberleriyle
tutup saçlarına eyyub anlattım
dedim senin de saçların cumhuriyetin ilk günleri

boynun gene boynun ve yüzünün üzgün yerleri
çok baktım ama seyretmedim sonra hiçbir şeyi

çünkü anladım: kırkı çıkmak ne demek
ne demek ölünce hep yirmi bir gram eksilen insan
Yas süreci belli adımlardan oluşur falan falan.Teorikte bunun için bir çok bilgi öğreniriz.Yas sürecindeki bir insana nasıl davranmamız gerektiğini de.Elimizden geleni yaptığımızı söylemek gerektiğini.
Oysaki yas her zaman aynı.Kelimeler değişse de biri gidiyor hayatınızdan.Bilmem kaç yıl hep yanınızda olan biri,sevdiğiniz,canınız,kanınız.Geriye birkaç kelime.Insanların teselli etmesi.Aynı cümleler,inkar etmeler,ölüm denen gerçeği hatırlamak.Insanlara söylemediğin zaman hala yaşıyor olduğunu hissetmek.Hala yaşaması aslında.Bu özlemle ne yapacağını düşünmek kara kara.Bu dünyada neyin önemli olduğunu hala anlamama.Anlayamadım.
Inşallah seversiniz,sevilirsiniz.Yalnızız hep ama bir yandan da değiliz.Aynı şeyleri yaşayan birçokları var bu evrende.Belki bu en rahatlatıcı sözlerden biridir.Diğerlerine göre daha gerçekçi en azından...
eski bir rapiredir, eski parçalarından biri çok derindir. kendi kadın olduğu halde çok gerçek bir şey söylemiştir;

"büyük konuşsun kadın, küçüldü haberi yok yazık" bu tüm ayaklarımın üzerinde duracağım diyen çakma femoşlara gelsin.
Bugünkü gündem yası
Ankarada barış mitingi öncesi patlama.
--spoiler--
ne eserim ne yağarım,
dururum mateme dilsiz dağ gibi
--spoiler--

--spoiler--
bu yaraya deva değil zaman
ateş düştüğü yeri yakar
bu düzeni bozuk dünya yalan
--spoiler--

anlamlı bir o kadar da gerçekçi bir ağıttır. sezen aksu ya yakışan sözler ve bestedir. levent yüksel şarkıyı okurken yaşatır, sıfır km rock coverı ile yeni bir soluk getirir şarkıya.
öyle bir eserdir ki, içinde ölüm, sevgi, aşk, sabır, inanç herşeyi barındırırken slow sayılmayacak kadar hareketli akar gider.

oturun bu şarkıyı levent yüksel den dinleyin günümüz modellerinin ne dediği belirsiz pembe mezarlıklarında!
En azından bir süre abuk sabuk başlık açmasanız.
Ölene saygınız yok ise geride kalan yaslı ailelere saygınız olsun.
Eskiden bir mahalleden cenaze çıktığında, bir hafta televizyonu açmaya, yüksek sesli gülmeye utanırdık.
Ne oldu bize?
(bkz: matem)
Insanlarin bu dunyada yasadiklari ya da tanik olduklari kotu olaylardan dolayi duydugu asiri uzuntuyu ifade eden ruh halidir.
bu yaraya deva değil zaman
Ateş düştüğü yeri yakar
Bu düzeni bozuk dünya yalan

Dizeleri ile birçok hisse tercüman olmuş ve olmaya devam edecek, levent yüksel ile şaha kalkan bir şaheserdir.
levent yuksel disinda kimsenin soylemesini istemedigim agit.
cok ozel bir sarkidir. dinleyince akla bir suru isim gelir.

(bkz: uzay hepari)
(bkz: onno tunc)
(bkz: baris akarsu)
(bkz: gokhan semiz)
(bkz: kerim tekin)
(bkz: ajlan buyukburc)
sezen aksu'nun kaleminden levent yüksel'in sesine mühürlenen efsanevi sözlere sahip şarkıdır, tıpkı karaağaç gibi.
Üzüntü verici bir olayın karşısında insanın o olaya üzüldüğünün bir göstergesi
(bkz: soma)
Matem.
Derler ki 40 gün sürermiş.
Birinin vefatı ardından, ilk gün insanın içinde 40 mum yanar ve her gün bu mumlardan biri sönermiş. 40. gün kalan son mum, sonsuza dek yanarmış. Yas deyince normali böyle olurmuş.
içimde her gün ayrı bir mum yanıyor.
sıfır km den dinlenilmesi gereken eser. gece gece...
https://twitter.com/tribu...status/466478010884165632 3 günlük milli yas ilan edilmiş diyorlar...