bugün

kitabı hediye ettiği halde isteyen insan değilse, normaldir.
isteğinde haklıdır. "aa ben bu kitabı okudum nasıl olsa geri vermesen de olur" diyenini duymadım hiç. ben de düşerim arkadaş kitabımın peşine.
kitaplarına aşık insandır.
-Alıyosun madem kitabımı okuduktan sonra getir hemen niye istememi bekliyosun ki hayvan.
belki kitabın maliyeti 3 kuruştur fakat maneviyatı onda kalmasına razı gelmemesini gerektirir.
Aldığı kitabını sürekli kullanacağını düşünüp onu aradığında hemen bulmak istemesi çok doğal bir şey iyi bir okuyucu kitaplarını sever ve onlarla yaşar. O yüzden alınan kitaplar mutlaka geri getirilmelidir.
At, avrat, kitap..Kitap verilmez. Okuyacak kişi ya kütüphaneden ödünç alır ya da kitapçıdan satın alır.
okurken her birini notlar alır, yazar çizer, öper okşarım. ayran gönüllüyüm, yerine yenisini hemen koyarım ama ara ara yad ettiğimde yanımda olsun isterim.
kendiliğinden geri getirmeyenle de gönül bağımı keserim.
eğer geri alabiliyorsa çok şanslı olan insandır.
sonuna kadar haklı olan insandır. * aldığı kitabı vermeyenlerse insana kitaplarını başkalarına vermemesi gerektiğini öğreten insanlardır. kitaba değer veren için kitap birçok şeyden önemidir.
hediye ettiği kitabı istiyorsa eğer çok ayıp etmiş insandır.
*ödünç alınıp da bir türlü geri dönmeyen kitabını istiyorsa kendisine çok ayıp edilen insandır.söylemese iyidir ama siz de söyletmeyin canım.bazılarının kitapları kıymetlidir, ne yapalım.*
insanların kendi minik kütüphaneleri için bir kitap bile o kadar değerlidir ki istemekte çok haklıdır. hiçkimse hediye ettiği kitabı istemez aq ne alaka. oku diye vermiştir bir ay içinde de okumuştur diye düşünerek geri istemiştir. **
istemek zorunda kalmamak için artık kimseye kitabını vermeyen insandır. hatta kitaplığında eşşek kadar kitplarımı istemeyin, daha fazlası mıncıklamayın yazar.
istemek zorunda kalmış insandır. zira geri gelmeyeceğini düşünse hiç vermez veyahut gider yenisini alır hediye ederdi. **
git o zaman 3 kuruş ver de benden isteyeceğine kendin al kitabı demesi gereken şahıstır. tamamen haklıdır. 3 kuruşun hesabını yapan insan okuyacağı kitabı kitapçıdan değil arkadaşından alıp çökmeye yeltenen kişidir. kitabı arkadaşı okusun diye vermiştir ve sahibi geri istemeden iade etmek nezakettir. ayrıca da bazı insanlar için kitapları çok değerlidir fiyatı 3 kuruş da olsa, ama önemli olan manevi değerdir...
kitaplarını çok seven insandır, biri gitse canı gitmiş gibi üzülen insandır, geri istemesi çok normaldir.
bu mantıkla davranarak hiçbir şeyi geri istemezse hiçbir şeyi kalmama olasılığını bilen insandır.
Sırf karşısındakini kırmamak için, kurallarını yıkıp canı ciğeri olan kitaplarından birini vermiş, sonrasında karşı tarafın onu ne kadar umursamadığını, yalnızca elinin altında bulundurduğunu görmesiyle deliye dönüp, tam yerinde bir kadar vererek kitabına kavuşmak adına adım atmasıdır.
(bkz: Kitap sevmeyen insanları anlamıyorum)
Kitaplarını cümlelerin altını çizerek okur, sayfalarına not alır, hepsini evladı gibi sever bu insan. Sonuna kadar da haklıdır.
(bkz: aa bu benim lan)

ben utangaç bir insanım aslen, para üstümü bile isteyemediğim olur. ama kitaplarımı isterim, yüzsüzlük olduğunu da düşünmüyorum. belki kapağına kitabı bana alan kişi kendi el yazısıyla bir şeyler karaladı, belki kitabın bende bir anısı var. önemli şeyler bunlar.
verdiği kitabı geri isteyen adam normal de aldığı kitabı geri vermeyen adam nasıl bir şey? basit görgü kurallarına göre bile alınan bir şey iade edilmelidir ki söz konusu olan kitap ise bu durumun cezası bile olsa yeri. bir insanı bu yolla çok iyi tanıyabilirsiniz aslında. ödünç aldığı kitabı geri vermeyip bunu yanına kar sayan adam ufak hesapların adamıdır. bir cacık olmaz öyle adamdan.
kitap kurdu insandır. kitabın manevi bir değeri olup olmaması ve kitabı verdiği kişiye göre değişebilen bir durumdur.
Kitabını birine ödünç verince, evladını askere yollamış anneler kadar mahzun olan biri olduğum için bana normal gelen durumdur.
''o kitap buraya dönecek! ''
kitaplarını çok seven, kitaplarını hazine olarak gören, sevdiği kitapları tekrar tekrar okumak için elinin altında olmasını isteyen, başladığı kitabı bitiremediği zaman, daha sonra devam etmek üzere beklemeye alan ve devam etmek istediği zaman kitabını aramak istemeyen kişidir.

bir de bir kitap en az 20 lira olmuşkan getirmeyip de ne yapacaktın ya kardeşim.
* *
Kitabini geri vermeyi geciktirdiginizin isaretidir. Veya ustune yatacaginizi anlayip dogru olani yapmistir.
haklı insandır. lan 50 tane kitabım bilinmeyen diyarlara gitti. yok. verin amk aldığınız kitabı zor duruma düşürmeyin insanları.