bugün

adinin sabiha gokcen havalimanina verilmesi lazim. hatta 3. havalimanina verilmesi lazim. sabiha genede degissin tabi.
Hayatını dolu dolu yaşamış bir insan. Ben okurken başım döndü. insan bu kadar çok şeyi kısa ömre nasıl sığdırır ki. Demek ki olabiliyormuş. Bu adam günümüzde yaşasa kim bilir ne icatlarda bulunurdu. Yazık olmuş. Kıymetini bilen olmuştur mutlaka ama ömrünün son deminde borç içinde sefil bir hayata mahkum edilmesi çok utanç vericidir.
memleketin nikola tesla' sıdır.
yapı kredi yayınlarından bir tayyarecinin anıları isimli kitabı bulunan zamanının ötesinde yaşamış kişi. fırsat verilseydi kim bilir neler yapardı bilinmez.

--spoiler--
kitabı okuyan varsa yorum alabilir miyim?
--spoiler--
chp li aptallar kendisi gibi çok büyük insanların önünü kesmiştir. vecihi hürkuş en iyi örnektir.

edit: biz ise onun adını yaşatacak uçağı yaptık. var mı lafınız?

görsel
ilk sivil tayyarecilerimizdendir. bundan tam 84 yıl önce, tam da bugün, kendi imkanlarıyla yaptığı tayyaresiyle göztepe'den yeşilköy'e uçmuştur. böylelikle vecihi hürkuş, anadolu halkına ilk uçuş gezilerini yapma olanağını da sağlamıştır.

ruhu şad olsun.
https://www.youtube.com/watch?v=36b_KnxhWBg

kardeş payı'nda unutulmamış bilim insanı ve vatansever. ilk 2 dakika 15 saniyeye dikkat. bu ayıp bize 100 yıl yeter.
“Gezdiğim yabancı ülkelerde nasıl havacılığa başladıklarını, nasıl atölyeler yaptıklarını çok iyi biliyordum. Her şeyden önce milli inanç ve teşvik bu yoldaki başarının tek çaresiydi. Ben de muvaffak olmak için buna muhtaçtım. Elimizden alınamayacak tek özgürlük, tavrımızı seçme özgürlüğüdür. Benim özgürlüğüm milli bağımsızlığa giden tek yolun milli üretimden geçtiğine olan inancıma ömrümü vakfetmekti. Çünkü başkalarının kanatlarıyla uçmaya çalışanlar ‘HürKuş’ olamazlar..”

vecihi hürkuş'un hayatının anlatıldığı güzel bir yazı burada
yerli ucaj hayalini gerceklestirendir. hayalleri nasil yere cakilmis neden bitmis bu ulke neden uretememis neden mahkum olmus batiya bu adamin hayallerinin hikayesinde gizli.
Yazık ettiğimiz değerlerimizden sadece bir tanesidir.
O şartlar altında uçak yapacaksın ve hapis yatacaksın. Bu ülkede hiç bir başarı cezasız kalmıyor maalesef.
Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri. Cumhuriyet tarihinin ilk uçak tasarımını yapmış kişi. Turkiyenin ilk sivil havacılık sistemini kuran kişi. Uçak düşüren ilk türk pilot. Uçak konusundaki çalışmaları bir çok kez engellenmiş. Fakat o yılmamış çalışmaya devam etmiş.

Bugün adını hatırlayanlar oldukça az. Ülkesi için bu kadar çabalayan, azmeden yüce bir kişiliği unutmak, tam da bize yakışır(!) bir hareket...

TUSAŞ(tai) yapımı, yerli tasarım eğitim uçağı, büyük bir vefa örneği gösterilerek adına "hürkuş" denilmiştir. Ülke havacılığına bu kadar katkı sağlamış bir insan olarak böylesi bir uçağa en çok yakışan isim olmuştur.
türk havacılık tarihinin reyizidir.

ilk rus uçağını da vecihi hürkuş düşürmüştür.
(bkz: rus uçağı düşüren ilk türkün vecihi hürkuş olması/#30465135)
ısrarla potansiyeli, hevesi, bilgisi yok edilmek istenen büyük insandır. çağının çok ilerisinde fikirlere sahipken her defasında engellenmesi ayıptır gerçekten. eğer böyle bir adam amerika, ingiltere, fransa, japonya gibi bir yerde olsaydı şu an tarihin en önemli insanları arasında kabul edilirdi. ama vizyonu dar bir ülkeyiz maalesef.
Bu adama yapılan büyük ayıptan sonra Ankara daki uçak fabrikasının da kapatılmasına şaşırdık mı? Elbette hayır...
''Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.'' Sözünde bahsi geçen türden ecdadın bir tanesi.

Bu adamı iyi tanıyın, anlayın. Zorluklar altında neler yapmış, yapmaya çalışmış öğrenin. Bu ülkeye faydalı biri olmaya çalışın.

Nur içinde yatsın.

(bkz: bir tayyarecinin anıları)
Battlefield 1'de olması beklenen Türk pilotu.
(bkz: tayyareci vecihi)
Örnek aldığım bir kac insandan biridir. Onun gibi insanlar çok az yetişiyor ve biz onların değerini bilmiyoruz. Beni ayakta tutan onun inadını çalışma Azmini fikirlerini Yıldırmaya çalışmalarına rağmen çalışma azmini kaybetmeyisini görmemdir.
ismini her gördüğümde aklıma şener şen geliyor.

görsel
görsel
doğru insan, yanlış ülke.
27 eylül 1930 da kadıköy fikirtepe'de basın mensupları ve sivil vatandaşların önünde ilk uçuşunu gerçekleştiren pilot ve uçak tasarımcısı.
adına hürkuş adında tai tarafından uçak tasarlanmıştır. bu uçak pilot eğitimi ve yakın hava desteği uçağı olacaktır.
nargin adasından yüzerek kaçan ilk cumhuriyet pilotu.
Türkiye nin ilk uçak tasarımcı ve üreticisidir.
Sayesinde bu gün çok daha güçlü ve prestijli olabilirdik Ama beceremedik.
Şimdi uçağa yolcu taşıyan otobüslerin bile tanesine milyon dolar veriyoruz.