eski tadı olmayan sözlük...

peşin not: kullandığım bazı ithamları şahsıma yakıştırmayanlar kusuruma bakmasın...

4 yılı aşkın süredir buradayım ve burayı seviyorum. kafamı dağıtıyorum, gerçekten çok sevdiğim insanlar ve samimiyetinden şüphe duymadığım yazarlar var...
birkaç gündür çaylaktım. üzerine bir güzel de hastalanmışım, eve kapanmışım, kendimi kitaplara vurdum. bir de dedim ki "yazamıyorum madem, sözlüğü gözlemleyeyim bari"...
bana ne dertse? hayır kendi kendimin sinirlerini bozuyorum işte durduk yere...
neyse...

trollere bakıyorum, her biri vasatın altında. trollükle iğrençlik arasındaki ince çizgiyi değil fark etmek, adamlar umursamıyor bile.
birileri adet kanıyla kafayı bozmuş, birileri 1.60lık kızlarla. bir başka grup kezbanlara sarmış. birileri allah'a söver, birileri muhammed'e, bir başka kesim de atatürk'e. hele izmir'le, samsun'la, bursa'yla kafayı bozmuş olanlara girmiyorum bile...
hay 1.60 boyunda adet olmuş kezban düşsün başınıza sizin. izmir'li bursa'lı, samsun'lu travestiler kovalasın sizi. emi!?
ahh cool adam, ahh! sana troll derlerdi bir de...

yeni yetmeler şimdi bir de şey çıkardılar; fotoğraf paylaşmaca!
facebook mu lan burası!? sosyal paylaşım sitesi mi!? kendinizi göstermek, egonuzu tatmin etmek istiyorsanız verin millete facebook adresinizi, eklesinler. iki de yorum yapsınlar, pışpışlasınlar, egonuz tatmin olur o zaman.

ahlak zabıtaları türedi bir de bir süredir. biri gidip ömründe ilk kez (hadi zorlasan iki kez) gördüğü adamla yatmış, gelmiş burada "beni aldattı!" diye ahlaksız ilan etti adamı. evet adamın yaptığı ahlaksızlık, iğrençlik. ama kimse kusura bakmasın, iki kez gördüğü adamla yatıp gelip burada anlatmak ayrıca ahlaksızlık. git kiminle sevişiyorsan seviş kardeşim, bize ne!?
isteyen istediği ile enseye tokat, göte parmak olur. kimse de kimseye karışamaz. ama gelip de burada yattığın adamı / kadını ifşa edersen, sen de en az onun kadar ahlaksız olursun.
sonra biri daha var mesela, iki metre kumaş parçasının altına sığınmış, kendisi gibi olmayanları "onun başı açık, götü açık. başına ne gelirse haktır!" diye kıçını yırtıyor. ulan(!) benim annem de kapalı. dahası müslüman bir ülkedeyiz, birçok kadın kapalı. e kimse beni giyimimden yargılamaz iken, sen kimsin? hayır donunun rengine kadar bilen adamlar var, kokusu burcu burcu yayılmış tenden tene, gelmiş burada ahlak bekçiliği yapıyor hasbam. önce aynayı kendimize çeviriyoruz, emi annem?
(daha da var ama hepsini yazamayacağım şimdi.)

ahlak zabıtaları sevgili yazarlar, lütfen cinsel açlığınızı burada bizim beynimizi sikerek gidermeyin. sevişmek istiyorsanız kimse size engel olmuyor. hem sevişmek stresinizi alır, baş ağrınızı giderir, çenenizin kapanmasını sağlar. kısacası sinir sisteminize iyi gelir. gidin kim ile sevişmek istiyorsanız sevişin. sözlüğü de rahat bırakın, azıcık nefes alsın...

e bunlara göz yuman moderatörlere ne demeli? ulan(!) adamlar 2. gün yazar yapıyor önüne geleni, sonra sözlüğü bok götürüyor. önünüze geleni almayın artık, boğulduk!
kendi çaplarında sidik yarıştırıyorlar, çocuk gibiler resmen. kankacılık oynuyor bazıları da. yazık...
bir de saat 00:30'dan sonra ara ki bulasın modlardan birini. hepsi gidip erkenden osura osura uyuyor. memurlar sanki...

he "sevmiyorsan siktir git lan o zaman!" diyebilirsiniz.
başta da belirttim: ben sözlüğü seviyorum. burayı inci sözlük'e çevirenleri, trollük diye iğrençleşenleri sevmiyorum. biliyorum ki benim gibi düşünen, şikayet eden çok insan var burada.
ve ne yazık ki uludağ sözlüğün artık değişmeyeceğini de biliyorum...

selametle...
Acayip ayrımcı sözlük. Moderatörlerinin fena şekilde adam kayırdığı sözlük. Ben salak derim iki hafta çaylak olurum karşımdaki bana ana avrat söver şikayet ederim o kişi üç gün bile çaylak olmaz.
sıcaklığı, iyi niyeti asla ekşi sözlükte bulunamayacak oluşum. eksikleri yok mu ? elbette var. hem de çok var. ama eksikleri olmayan sözlük yok. ekşi bile 4-5 sene önceki ekşi değil, parlaklığını eski günlerinden, ilk oluşundan alıyor. yoksa burada yazan adamla orada yazan adamla belirgin bir fark bulunabileceğini düşünmüyorum artık.
itiraf edemesek de, şikayet etsek de tarayıcımızı açtığımızda '' acaba sözlükte ne olmuş ? acaba orjinaldeli yine coşmuş mu ? usualsuspects' in yazdıklarına bir bakayım. besmele besmerello' nun kime ayar verdiğini merak ettim. balon joje, pembeojelihatun, cmyk, liverpoolmlt, tovbekar hacker neler yazmış ? '' ya da benzerlerini sorarak sözlüğe tıklıyoruz bir kere de olsa, bir - iki dakika da dursak...
bir gün gideriz, ekşi' de de yazarız, ekşi' de troll oluruz, uçuruluruz, tartışılırız ama asla uludağ' ın sıcaklığını bulamayız. çayını içip uludağ' ın sol frame kısmına bakarken edeceğin tebessüm ekşi' de farklıdır. uludağ herkesin oturup sohbet ettiği, ağaçların gölgesindeki sıcacık mekan, ekşi kapısında 4 iri koruma bekleyen, havasından yanına varılmayan kibirli insanların çoğunlukta olduğu donuk bir yerdir.
ben bu sözlüğü seviyorum abi. tamamen trollerle de dolu olsa bu sözlükte yazmaya devam edeceğim. alışmışız bir kere.
android uygulamasinda birisine mesaj attiktan sonra anasayfaya donmek icin tek yolun uygulamayi komple kapatip en bastan acmak gerektigi bir sozluktur.
3-5 yazara göz yuman sözlük.

bunu moderasyon başlığına yazsaydım ya
oha lan.
amma çok değişmiş buralar.

hele twitter çakması profil sayfası mükemmel olmuş.
ara yüz facebook arka plan twitter ama adamlar çalışıyor.

ben mi hala yalnızım be.
insanların dinine, namusuna, görüşüne laf söyleyenleri daha da yücelten, bilgi isteyen, toplumu ilgilendiren görüşleri değerlendiren insanları ise yok eden bir sözlüktür.
ekşide yazarlık beklerken de buradaydım, ama daha kalite ve daha ciddiydi. geçen beğenilen entryleri okudugumda listenin başında cinsellik vardı, ama kadını vuran erkeği uçuran cümleler ile süslemiş yazar. yazar sıfatını veren ise bu sözlük, dibin dibine girdiniz hala yok ortam sıcak yok daha samimi. saygı yoksa bir yerde orası yoktur zaten.
taktik güzel. günlerce birkaç orospu çoçuğuna cinsel içerikli deli gibi başlık açtır sonra al bi durex reklamı. sonra bi daha.
https://www.youtube.com/watch?v=D9qdEaC0S2Y
en iyi midir bilinmez ama, en komik sözlüktür.
şahsıma ait hesabıma bugün şöyle bir özel mesaj gelmiştir;

''selamlar. ankarada öğrenci evinde kalan iki arkadaşız. ciddi anlamda parasızlıktan kırılıyoruz. 1 haftadır makarna tüketiyoruz. ankarada bize bir çorba içirebilecek ya da birer tavuk döner ısmarlayabilecek bir arkadaş arıyoruz. nereye derseniz geliriz ankara kartın içinde 10tl'miz var. olmadı dominos'tan ufak bi pizzanızı da yeriz,teşekkürler :(''

cevap olarak;

''nete girip, bana pm atmayı biliyorsun ama kovalak seni * evinizdeki modemin wi-fi adını ''kızlara vayılıs şifresi verilir'' yapın.. çok karı kız indirdiğim olmuştur bu vasıtayla.. bu kıyağımı da unutmayın * ''

yazdım ve gönderdim..

ey uludağ sözlük modetörleri ! bu arkadaşlar için yardım mı toplayacaksınız yoksa aş evi mi kuracaksınız bi'şeyler yapın.. yoksa burası somaliye dönecek bilginiz olsun.
Yazarlarını çaylaklığa düşürmeden önce uyarması daha iyi olacak olan sözlüktür.
ilim irfan yuvası olan sözlüktür. Maşallah be.
Eskisi gibi değil. Millet eskiden bu kadar seks filan konuşmazdı. Kadınlar bu kadar yavşak değildi. Erkekler salak değildi. Çok değil ya 2009'dan bahsediyorum. Artık yazmak gelmıyor içimden. Sırf nickimi seviyorum diye kapatmıyorum hesabımı yoksa tıngır mıngır bir blogda yazıyorum. Kimseler tanımıyor beni ne hoş. Yazıyorum her gün. En azından meraklı takık modlar yok. Eski modlarımı özledim bu arada ( salca, july, sonata) sizi seviyorum canımsınız. Zall sende iyi çocuksun seni de seviyorum biliyorsun ama sözlüğün berbat durumda panpa. Davalardan inşallah yırtarsın. Hadi eyvallah sözlüğüm.
ulan var ya sözlükler aleminin en manyak yeri burası. aksini iddia edenin alnını karışlarım.

neden mi? anlatayım.

sözlüğün sahibi, embesillerin yazdığı bir şeyden dolayı mahkemeye çıkıyor ve akabinde "siz eğleniyorsunuz, siz arkadaş ediniyorsunuz ama sözlüğü ayakta tutmak için sofraya bile oturmadığımız günler oldu" diyor. ondan sonra da sözlükte bir linç kampanyası başlıyor doğal olarak bu taşak geçmeden sonra.

ulan biz eğlenelim diye açtın sözlüğü ve biz eğleniyoruz diye para kazanıyorsun be kekeçoğlan seni. o zaman moderatörleri iyi seçeceksin ve dikkat edeceksin sözlükte yazılanlara.

meslekmiş, peh.

o değil de keşke kukla olsaydı şimdi burda ne dalga geçerdi be zall'la.
hafta sonları ve tatillerde liseli bebelerin dolduğu, siyasetin ve küfrün hat safhada bulunduğu kimsenin, kimsenin görüşüne saygısının bulunmadığı sözlük adı altında bir platformdur.
sloganı "ululardan ulu bir sözlük" olan sözlük. yazarlara birçok şey kattığına inandığım için bura site de
yazmak istiyorum.
insanın içindeki trollü ortaya çıkaran yer.
ergen yuvasına dönmüş oluşum.
biraz kalite kaybettiği aşikar olan sözlüktür. bu nasıl engellenir, onu düşünmekte benim işim değil.
ben uzun zamandır hatta çok uzun zamandır sözlüğü takip eden bir insanım. 11. nesil bir yazarım ama yazarlığı ciddiye alan, kendi çapında bilgisini paylaşmayı seven, kendi bilgisinin üzerine biraz daha bilgi inşa etmek isteyen bir insanım. zaten bu yüzden 11.nesil bir yazar oldum. sözlüğün bünyesinde oksijeni mükemmel yakan insanlar mevcut ve o insanlara saygı duyuyorum. üzüldüğüm konu ise sözlüğün ciddi anlamda deforme olduğu. yaklaşık bir buçuk saattir online durumdayım ve gördüğüm başlıkların yüzde sekseni inanılmaz derecede saçma. evlenecek kız arıyorum diyenler, karı karı verin bana diyenler, ilanı aşk edenler vs.
sözlüklerin sosyal medya da önemi çok büyüktür. eminim ki çoğu yazar arkadaş bunun farkındadır.
(bkz: bir inci sözlük klonu olarak uludağ sözlük)

yeni hesap alıp bir bakayım dedim sözlüğe. ama ne görelim, liseliler formatın amına koymuş resmen. moderasyon da bayağı iyi çalışıyor. şu entryler başka sözlüklerde olsa, sadece entryler değil yazarlar bile uçurulurdu. (bkz: cevabı merak edilen sorular). baslık-entry uyumsuzluğu, forumların bile ötesine geçmiş. daha çok yazarın sözlükte online olup formatı sikmesi değil önemli olan zall bey; önemli olan sözlük formatına yakışır şekilde piyasa da var olabilmektir. ya şu sözlüğe çekidüzen ver ya da elindeki sözlüğü yavaşça yere bırak ki bilen biri kullansın.
amacı bilgilendirme olan fakat bilgilendirme başlığını eksileyen onlarca davarı içersinde barındıran bilgilendirme platformu.

--spoiler--
yemin ederim bu kadar mal insanı bir arada göremezsiniz. (bkz: metro turizm müşteri hizmetleri) adı altında başlık açıyoruz ki insanlar seyahat etseler de etmeseler de bilgilensin diye.bir kaç kendini bilmez alakasız sırf metro turizm'de sorun yaşamış olmasından dolayı eksiliyor.lan amk malları burası bir bilgilendirme platformu bir firmayı sevmeyebilirsiniz amennah açılan başlıktan ne istiyorsunuz a öküz herifler.sol frame'de sokmalı çıkarmalı bir çok başlık var gidin onlarda takılın siz.siliyorum entry mi siktirin gidin oturun birbiriniz eksileyin amk yamyamları.
--spoiler--
hala kürtçe arayüze geçmeyen site. Devlet kabul etti, kürd illerinde kısmi olarak kürtçe eğitim başladı.

Geçen sene yaptığımız kampanya sonuç bulamadı. Neyse seneye seve seve yapacaksınız.
önümüzdeki 10 sene boyunca burada olacak sözlük. isteyen gelip yazar, istemeyen gider başka bir yerde yazar.
bıktım arkadaş. yeminlen bıktım. yok '' sol frame şöyle kötü '', '' sözlük böyle kalitesiz '' diyenler cidden baydı artık. kimse burada zall' dan maaş alarak yazmıyor. kimse burada meslek icabı bulunmuyor. seviyorsan giriş yapar, yazarsın. sevmiyorsan çıkış yapar, bir daha girmezsin.
ben bu sözlüğü seviyorum. burada başlık açmayı da, entry girmeyi de, yeri gelince fenerbahçeli şuursuz, şımarık fanatiklere ayar vermeyi de seviyorum. zall' ı tanımam etmem, buradan para da almıyorum ama yarın da, sonraki gün de giriş yapıp yazmaya devam edeceğim. sevmeyen de başlıklar açıp entryler girip '' şöyle kötü, böyle kötü '' yazmasın artık.
cidden baydınız çünkü.

edit: bu entry bir birikimin eseridir. tek ve belli birine yazılmamıştır.