bugün

Bugün geleneksel boru döşeme günü olan güzide sözlük.
akşam 23:00 03:00 arası kalitesi artan, diğer saatlerinde çöküş yaşayan sözlük şeysi. ergenler basıyor diğer saatlerde.
Son zamanlarda futbol takımları ile ilgili 1 ton gereksiz entrylerin girildigi güzide sözlük.
yakında trollden geçilmeyecel sözlük.

öyle bir noktaya gelecek ki şu an kullanılan don t feed the troll bakınız'ı do not feed the normal writer diye değişecek amk.
uludag sözlük bir sözlükmüdür yoksa ani defterimidir tam kavranamiyor.
bildiginiz üzere, (belki 1453 kere buna dair entry girilmistir bende gireyim dedim) uludag sözlük plattformunda bilgi paylasimi hic mi hic deger görmüyor.
dünün begenilen entrylerine bakiyorum da, nerde belirli bir yazarin milattan önce yasanmis bir anisi var gelir buraya yazar ve şıp diye istatiklere girer. az birazda yazar, cok afadersiniz ibneyse, iki am-göt-meme lafinida cümle arasina sıkıştırır al sana yüzyilin begenilen yazari. uludag sözlük fenomeni olmaya aday gösterilen bir sahis olur ve sacmalayip sacmalar.
olay kesinlikle uludag sözlükte anilarin, yasanmisliklarin yazilmamasi degil. sözlük formati denen seyin icinde bu mevcutsa zaten bana laf düsmez.
ama bu tür yerlere üye olmadan önce "sözlük" kelimesinin benim icin cok ama cok farkli bir anlami vardi ve buraya üye olduktan sonra beynimdeki anlami degisti.
örnegin bir kelimenin anlamini bilmedigimde, google'a bunu verip genel itibariyle ya uludag sözlüge ya da mevcut olan diger sözlüge yönlendirirdim ve kelime anlamini kolayca kavrardim, cünkü sagolsunlar güzel ve normal vatandasin anlayacagi bir sekilde acilimini yaparlardi.
gel görki büyük bir zaafa kapilip buraya üye oldum. (bakin burda kesiyorum inanin sikimsokik laflar yazip bunu bir ani haline getirebilirim ama yapmicam.)
neyse ondan sonra bir bakiyorsun kimin eli kimin cebinde belli degil, paylasim degil av ve avci alani olmus. yapilan paylasimlarin samimiyetinden bile emin degilsin zira "saat 00.00 bekleyenlerin" kavrami dogmus sözlükte. islerin nasil döndügünü bilmeyen insan belki harbiden 00.00'a bir entry'I DENK GETIRIR. hatta ve hatta milyonda bir olsada "sözlük yazarlarinin itiraflari" bölünümünede denk getirebilir. ama eger bu oran sizinde gözünüze carpacak kadar fazlaysa artik "samimiyet" denen seyede inanmaz oluyorsunuz.
tekrar söylüyorum anilar yazilabilir ama bunu huy haline getiren yazarlarin, bu kadar cok begeni almasi inanin cok ama cok sasirtici.
Ezik yuvasıdır. Yazık.
ilk üçe girer. sonrası daha zırvadır.
moderatörleri senelik izine ayrılmış olan sözlük.
"orospu çocuğu" diyeni değil bunu belirteni silme eğilimi olan moderasyona sahip sözlüktür.
acaba onlara da böyle analı bacılı sövsek ne yaparlar?
ne dersiniz gençler?

bak bu entry de çok hızlı silinir ama bir derdim var bölümüne bakılmaz.
Onemli mac gunlerinde; gunduz iddaa bayii, aksam koy kahvesi gibi olmasa guzel yer aslinda.
ırkçı, it kopuk, troll ve saçmalama seviyesi en tepelerde gezinen ve insanların hassasiyetlerine dokunmaya çalışan ne kadar duble orospu çocuğu varsa burada yazıyor.
(kimler olduğu zaten yazılanlardan belli)
ve bu adamların büyük çoğunluğu 2-3 nick ile fink atıyorlar ama moderasyon ve zall paşanın dünya sikinde değil. böyle de yarak kürek bir yer olmuş!
tanım: bok yuvası.
felsefik konuların işlenmediği, işlenenle de taşak geçildiği. ironiden anlamayanların burada olduğuna şaşırdığım sözlük.
futbol fanatikleri yüzünden çekilmez olabilen sözlük.
fenerbahçe kazanıyor, fenerbahçe fanatikleri alakasının olmadığı maçta galatasaray' a çamur atıyor, galatasaraylıları tahrik ediyor. efendi biçimde sevinç yaşayamıyor.
galatasaray kazanıyor, galatasaray fanatikleri alakasının olmadığı maçta fenerbahçe' ye çamur atıyor, fenerbahçelileri tahrik ediyor. efendi biçimde sevinç yaşayamıyor.
beşiktaş kazanıyor, beşiktaş fanatikleri alakalarının olmadığı maçta galatasaray ve fenerbahçelilere sataşıyor, onları tahrik ediyor.
birbirimize nasıl da tahammül edemediğimizin, nasıl da kırıcı olduğumuzun, nasıl da ince düşünceden yoksun davrandığımızın bir yansıması tüm maç başlıkları altındaki tahrikler, çirkince sataşmalar. can sıkıcı ve çekilmez hale geldi artık.
belki de çok şey istiyorum, biliyorum ama gün gelip de kazananın efendice sevineceği, kaybedenin efendice üzüleceği maçlar izlememizi umuyorum. bir gün rakip taraftarı tahrik etmeden futbolun keyfini yaşar, keyifle futbol yazarız bu sözlükte umarım ki.
Sosyal medyada en popüler olan sözlüklerden biridir. Ama diger sözlüklerden en büyük farkı; sözlük formatındaki katı kurallarıdır.
Zararlı bir alışkanlık.
"ne çok pezevenk varmış" dedirten sözlük.

sözlüğü geç ülkede kim kiminle yatıyor, kim hayat kadını, kim kimi tercih eder konuları hakkında istatistik yapacak kadar bilgiye sahip ve de kuvvetle muhtemel sektörün içinde olanlarla dolu yer.
entry girilsin hit alsın diye trollere göz yumulan sözlüktür.

fake olsa bile, sürekli küfür etse bile "bana sövmeyen yılan 1000 entry daha girsin" diye yazar silemeyendir.

nesillere falan bok atmak anlamsızdır sıkıntı nesillerde değil kendi "gelişmeler" bölümünde yayınladığı kararlara uymaktan aciz moderasyon sıkıntısıdır.

arkadaş sen yetkili yaptın, gammaz yaptın ama yine caydırıcı cezayı moderasyon veriyor.

arkadaş adamın entry her hangi bir yetkili tarafından bilmem kaç dakika sonra siliniyor "orospu çocuğu" diyeceğine diyor, dediği adam tahrik oluyor.
sonra küfürü ilk edene de tahrik olup sövene bile aynı ceza.

ama bence sorulması gereken çok önemli bir konu var:
"neden bu sözlükte adnan oktar a edilen hakaret 1 dakika içinde silinirken diğer hakaretler kalabiliyor?"
ben size söyleyim adnan oktar avukatları arı gibi çalışıyor ve kapatma cezasına kadar götürebilirler işin boyutunu.
ee sen ben iyi avukat edinene kadar böyle mi devam edecek?
isteyen isteyene kayabilecek mi?
hayır işin ucunda küfür varsa kapağı kaldırılmamış küfürler var.

ha sırf bunları söylüyorum diye "gammaz" butonu kaldırılmış, alın o butonu...
bakın alenen bir kişiyi ya da kurumu hedef almıyor.
okuyucunun hayal gücüne bırakıyor buton ile olan ilişkinizi.

öptüm sizi.
ne kadar ergen yuvası olduğunu görmek için yazarların twitter sayfaları adlı başlığa bakabilirsiniz. çok değil 4 5 sene önce en kral mekanlardan biriydi burası, vah ki ne vah.
"kutsal bilgi kaynağı" demiş ekşi, öyleyse bizimki de; "kutsal anket kaynağı" olmalı.
genel kitleye hitap edemeyen sözlük. söyle ki artık bütün büyük siteler, kanallar vasıtasıyla siteyi bölümlere ayırmakta. takip ettiğiniz konudan haberdar olmak ya da o konuya katkı sağlamak için ilgilenmediğiniz, sinir bozan bir sürü materyalle yüzleşmek, boğuşmak zorunda kalırsanız uzun vadede bulunduğunuz platformdan soğursunuz. oysa ne arıyorsanız sadece ve kolayca o konuya, platforma dahil olan entrylere ulaşırsanız, siteye duyulan aidiyet duygusuyla birlikte bağımlılık da artacaktır bu kullanım kolaylığının bir sonucu olarak. yılların geyiği olan sol frame in durumunu anlatan nahoş durumlar ortadan kalkar. örneğin bayan yazarlar maç günleri alakaları olmayan yüzlerce futbol başlığından kurtulabilir. eğlenmek isteyen bu kanalı takip eder. bilgi okumak isteyen bu kanalı, siyaset konuşmak isteyen, din konuşmak isteyen bu kanalları. böylece sözlüğün genel olarak nelerden bahsedip nelerden bahsetmediği, önemsemediği durumu şimdiki gibi yazarı yıldırmaz, gördüğü alakasız başlıklar sinirini bozmaz, geçirdiği zaman ilgi alanı olan daha fazla başlık görebilmesiyle değerlenir ve daha neler neler olur.
Trolleri, fitne fesat çıkarmak için gelmişleri, insan düşmanlarını geçiniz, geri kalanları gerçekten "insan" ve "dost" olarak seviyeli, karakterli üyelerin bulunduğu bir yer. Ha burası forum mu veya arkadaşlık sitesi mi diye serzenişte bulunabilirsiniz, her şey bu değil be canım. başka sözlüklerde "günaydın" dersiniz, size "günaydınlık bi şey mi var? tanışıyor muyuz?" diye cevap gelir, burada insanlar kibardır, sevmeseler, haz etmeseler dahi sizinle düzeyli bir iletişim kurarlar. Birinci nesli de böyleymiş buranın onuncu nesli de.

Üç yıllık üyeliğimde bir sosyal medya ortamından beklediklerimi fazlasıyla karşıladı burası, Son günlerde yazar kalitesinde bir düşüş var, şakirt/ akp trolleri cirit atıyor ama yine de itü sözlük'e göre çok tercih edilir bir yer. ekşi artık başka bir oluşum, kendi başına bir "kategori" o.

Ne yalan söyleyeyim, artık sonuna yaklaştığım sıkıcı ofis günlerimde bana iyi bir arkadaş oldu burası. Kimi zaman işimden aldı, kimi zaman gereksiz kavgalarla sinirimi yıprattı, ama genelde geri dönüp bakıyorum da insan ilişkileri bakımından güzel günler geçirmişim, güzel insanlar tanımışım. Gönül isterdi ki Şartlar biraz daha farklı olsaydı daha çok kaynaşsaydık ama bazen her şey sizin elinizde değil.

Umarım "azalarak bitme" olayına maruz kalmaz ve uzun yıllar varlığını sürdürür.
şu an yalnız olduğum sözlük. Ben de ışıkları söndürüp kapıyı çekip çıkayım bari.
gece yarısı olduğunda seviyeli hale gelip keyif veren oluşum.
vakti zamanında kendini yenileyen sol framei var diye sevinirken, şimdilerde "vay arkadaş burası uçmuş" diye uzun bir aradan sonra çözmeye çalışılan bebeğimiz, yavrumuz, canımızın içi. büyümüş, serpilmiş maşallah.
şakirtleri ile ünlü sözlük.

17 aralık 2013 ihale ve rüşvet operasyonu'nda gelen hezimetle bu şakirtler akp savunulucuğundan hicap duymak ve tövbe etmek yerine tvlerde ve bazı yerlerde öne çıkarılan noel babayı, ve noeli tüm ülke kutluyor gibi eleştirme olayına girmişer.

sanki noel baba yakalandı yolsuzluk yaparken amk! *