bugün

beni kitap okumaktan soğutan,uzaklaştıran platform.
sadece okumak yerine aynı zamanda yazmaktamı çok hoşuma gitti,yoksa okuduklarım mı çekti beni bilemiyorum.
ama şunu biliyorum beni çeken birşeyler var.
yazmak yada sadece okumak.
gün içerisinde browserımda en uzun süre açık olan sayfa rekorunu elinde bulunduruyo.
durma devam et,ne söylenirse söylensin,güzelsin!
seviyorum seni.
net ortamındaki sözlüklerden birisidir. *
son günlerde bu sözlük hakkında bazı izlenimlerim var. *
- oy verilmiyor artık. online yazar sayısı belli bir saatten sonra 400'ün altına düşmemesine rağmen, yazılan bir yazıya maksimum 4-5 oy verilmesi sözlük ve yazarları adına çok üzücü. oysa ki kaç milyon kere tekrar edilmiştir bu konu.

- aşırı bir fake hesap patlaması var son aylarda. ve bunların çoğu da trollük amaçlı kullanılan fake'ler. bunların içinde tanınan bir çok sözlük yazarı da var. bu yüzden moderatörler de bir şey yapmıyorlar...

- ergen forumlarında bile artık kabak tadı verdiği için kilitlenen konular/anketler, burada başlık olarak açılıyor.

- insanlar fake hesap alıp şuursuzca başlık sıçıyorlar. insanların değerleriyle dalga geçiyorlar. sonra da tepki gösterenlerle monitör başında kendilerince taşak geçiyorlar. hani sazan avlıyorlar ya. *
- fake hesaplar arttı, sözlüğün içi boşaldı. bir an önce bütün bunların şutlanması lazım. tespit etmek zor değil, ip adreslerinden anlaşılabiliyor.

- ya da ben kapitalist mantıktan zerre çakmıyorum. *
çok garip bir sözlük hacı. mesela, orgazmdan daha zevkli anlar diye bir başlık var. 841 tane entry girilmiş. olm o zaman nedir bu seks merakınız lan? orgazmdan daha zevkli bu kadar an varsa, erkek cinsi neyin derdinde?

- ııyh!! orgazm mı? ne kadar zevksizsin remzi!
sanal dünyadaki bir süper oluşumdur burası. ekşiden daha eğlencelidir. itü gibi soğuk değildir. en sıcak, en samimi en saçma sapan en salaş sözlük oluşumudur. yazarları ise birkaç sene sonra daha da büyüyeceğinden çocukca entyler azalacak, daha kaliteli bir oluşum haline gelecektir.
"bakınız"ların çok saçma ve yanlış kullanıldığını düşündüğüm sözlüktür. öyle ki yazarların çoğu, bir başlığın altında söylemek istedikleri bir şey formata uymayacağı zaman, bakınıza alıp yazıyorlar.

foregzempıl;

başlık : x'in bok gibi bir futbolcu olması

entry : "bkz : o kötü de y mi iyi"

veya

başlık : sigara içip yere tüküren insan

entry : "bkz : yapıyorum sanane"

hatta

başlık : y takımını deplasmanda yenmek

entry :"bkz : sıkar biraz"

hani eğer verdiğin bakınız, başlığı açılıp hakkında bir şeyler yazılabilecek bir şeyse tamam, ver. ama bu şekilde de olmuyor ki.
buraya gireli çok olmadı ama hep savundum burayı başka sözlüklerin neferlerine karşı. kalitesiz yazar çok ama kalitelisi de var dedim, en azından eğlenceli ve hareketli dedim, seviyorum lan var mı dedim. ama bugün öyle bir yazarla karşılaştım ki sözlükten bi anda soğudum. bi entrysi hakkında olumsuz bir yorum yaptım, forumlardaki ergenler gibi saldırıya uğradım. beklemiyordum, buradaki tartışmalarım hep bir saygı çerçevesinde olmuştu. tekrar cevap verdiğimde ise dediklerimin hiç birini okumadığını, sadece hakaret içeren "sen kimsin", "git legolarınla" oyna tarzı ergen tatmin edicisi kelimeler kullandığını gördüm. benim yazdığımla alakasızdı yazdığı cümlelerin hepsi. forumlarda özel mesajlarla ağzına gelen küfürleri sayacak seviyedeydi. neyse çok uzattım, belki de saçmaladım ama bu sözlükte forumlarda post kasan adam kalitesine bile yetişemeyecek adamlar var. sevgili moderasyoncu abilerim, biraz dikkat. tamam burası popüler olmalı, popülerite gelsin kalite sonra da gelir, katılıyorum ama bu tip yazarımsıları da görmek istemiyoruz artık. bunlar sözlüğün karizmasını çizmekte, saygınlığını düşürmekte.

edit: lan ne duygusal yazmışım. bişi olmadı lan, sadece herife** baya gıcık oldum. ama son satırlar önemli bak, altını çiz sınavda sorucam.
demokrat bir sözlük iken prototipi sourtimes a dönmüş, aristokratlık yolunda emin adımlarla ilerleyen oluşum. (bkz: itusozluk)
ilgi gören entrylerin futbol, seks, politika ve din'in olduğu, bunların dışında edebiyat, kültür, sanat ve bilim'in yeterince ilgi görmediği sözlüktür.
açılan veya diriltilen anket niteliğindeki başlıkların rağbet gördüğü, baldır-bacak, dini ve siyasi karşılaştırmalar ve anket eksenlerinde dönen bir sözlük haline gelmektedir. maalesef kendim neslim olan 6. neslin sebep olduğu veya vesile olduğu bir durumdur.
yazar kısmının büyük çoğunluğunun erkek olduğunu sol framede gözümüze sokan sözlük. belli başlı üç konu var; sex,para ve futbol.
daha iyi bir server a taşınması gereken sözlük. çok kasıyor bu aralar.
gün itibariyle yazarı olarak(çaylaklık sürem dahil) birinci senemi doldurduğum sözlüktür. bu entry de sözlükteki geçmişime bir bakış, bir anı tazeleme entrysi olacak. sıkıcıdır, okumazsanız alınmam. ha, alınsam kim sallar o da var. neyse, öncelikle bana burada yazma imkanı verdiği için biricik adminimiz, canımız, süper kahramanımız zall'a teşekkür ediyorum. *

"sözlük" kavramını ekşi sözlük ile öğrendikten sonra diğer sözlüklerden de haberdar olmuş, ara ara girip okumaya başlamıştım. sonrasında can sıkıntımın tavan yaptığı, ilgimi yöneltecek hiçbir şey bulamadığım bir zamanda burası yardımıma koşmuş, beni kadrolu yazarı yapmıştı. tabi önce kısa süreli bir çaylaklık dönemi, ardından emekli moderatör rs ne la'nın yazarlığımın onaylandığına dair özel mesajı ve sözlükteki toyluk vakitlerim... *

beşinci neslin son yazarlarındanım. daha sözlüğe adım atmamla nesil savaşlarının ortasında kalmam bir olmuştu. benim hemen ardımdan altıncı nesiller gelmeye başlamış, sözlükte bir kaos ortamı oluşmuştu. tabi o zamanlar bilmiyordum ki bu mekanın kaossuz tek bir günü olmuyor. o kaos ortamına alıştıktan sonra sözlükte dikkatimi çeken ilk yazar bluevelve olmuştu. bu yüzden bluevelve benim için özeldir. ona yanlış yapan bana yanlış yapmış olur. çizerim. dokunmayın lan! o ki bir istikrar abidesi, o ki bir yılmaz savaşçı, o ki bir karma canavarı, o ki paragrafların anasını ağlatan kişilik... *

toyluk dönemlerimde "troll nedir? neye denir? yenilir mi? yan etkisi var mıdır?" gibi sorular sorardım kendi kendime. yabancıydım daha sözlük ortamlarına ve troll olmanın mantığını kavramam epey uzun sürmüştü. ilgi toplamak için zırvalamak aşırı saçma gelmişti. hala da öyle geliyor ya neyse. işte bu dönemimde kendimi troll avcılığına adamıştım. lakin her troll avcısı gibi sazandım aslında. troll denilen yazar cinsinin ayar yiyerek büyüdüğünü anlamam için biraz daha tecrübe kazanmam gerekiyordu. *

gerek reel yaşantımda gerek sözlük ortamında hiçbir zaman polemiklere, tartışmalara girmekten hoşlanmadım. gerçi ben reel yaşantımda da buradakinden farklı olduğumu düşünmüyorum. normalde yapmayacağım ya da yapamayacağım şeyleri sanal alemde de yapmam. ama yine de ikisini birbirinden ayırma isteği duydum. her neyse, işte sözlükte de polemiklere fazla girmediğim için(ha bir kaç çok ufak olay olmuştur tabi ilk zamanlar, dedim ya troll avcısı görünümlü sazandım diye) özel mesaj kutum pek yanmaz. ha diyeceksiniz ki "sadece polemikle, tartışmayla mı özel mesaj alınır". hayır tabi. ama ben yorum, övgü veya sövgü alacak derecede kayda değer bir yazar olmadığımdan dolayı bir tek o kalıyor bana. amma uzattım ha! kısacası, sözlükte çok fazla arkadaşı olan birisi değilim. sözlük sayesinde tanıştığım ve belli bir sürenin üstünde sohbet ettiğim yazarların sayısı üç, bilemedin dörttür. bilememeni de normal karşılıyorum tabi. nereden bilecen benim kaç yazarla konuştuğumu? yine de gidiş yolundan puan veriyorum. bak yine içine ettim konunun. ben bunu hep yapıyorum. bir gün kapattıracam kendimi kernel amadeus'la aynı odaya o olacak. ne diyordum, işte konuştuğum fazla insan yoktur sözlükte. o birkaç güzel insana da can sıkıntıma derman olduklarından dolayı teşekkür etmek isterim. ****

sözlükte bir müddet takıldıktan sonra sağını solunu kurcalamaya başladım. bu kurcalamalarımın neticesinde radyo uludağı keşfettim. bu noktadan sonra bana bir eğlence kaynağı daha çıkmıştı. pek sevmiştim radyoyu. diceyleri de öyle, her birini ayrı ayrı. radyonun gediklisi olup çıkmıştım. "dj"lerden önce geliyor, onlar radyoyu kapadıktan sonra da ortalığı topluyor öyle çıkıyordum. sayelerinde geçirdiğim eğlenceli saatler için bütün diceylere teşekkür ediyorum. **

toyluk dönemim de bitti tabi sonunda. sözlükte çok zaman geçirmiş, çok okumuş, çok incelemiştim. artık troll(kimileri trol der, o da uygundur) nedir biliyordum. kimin ne amaçla sözlüğe geldiğini birkaç entrysiyle anlayabiliyordum. favori yazarlarım olmuştu, ısınamadıklarım olmuştu. lakin ben sadece favorilerden bahsedeceğim. ardından sürprizlere geçip çim pistte en iyi koşan 20 atın listesini verdikten sonra entryi bitireceğim.(yine konuyu dağıttım, evet). bu sözlükteki favori yazarım deatly'dir. kendisinin yazmadığı her gece ağlıyorum. eğer gün olur da tekrar yazmaya başlarsa her gün bir dakika saygı duruşu gibi bir dakika göğüslerimi sıvazlayacağım onun için. başka bir favori yazarım ise morganize isler. kendisinin yaratıcılığını çok takdir ediyorum. arada kendini tekrara geçse de görebildiğim kadarıyla hayal gücünün tavan yaptığı başlıkların birçoğu kendisine ait. ayrıca sabit kalmayıp sürekli kendini yenilemesi başka bir artı özelliği. seviyorum kendisini. yazar olarak lan, bakmayın öyle! **

bir sene içinde üç kere de çaylaklık yaşadım. ilki herkesin yaşadığı yazarlık öncesi dönemdi. sonraki ikisi ise formatı ihlal etmekten. gerçi ben hala onları birer tartışmalı pozisyon olarak görüyorum ve moderatörleri başkanlığını ahmet çakar ve erman toroğlunun yaptığı bir mahkemede yargılatmak istiyorum. yine de seviyoruz moderatörleri. sizin işiniz de zor be abi *

yazmaya devam etsem sabaha kadar yolu var. ama zaten okuyan olmayacağı için kalanına sözlükpad'den de devam edebilirim. bitirelim artık entryi. *

haa unutmadan, şimdiden bütün uludağ sözlük'ün yeni yılını kutlarım. biliyorum, daha var ama olsun. hepinize de selam ederim.
kimsenın kendine yakışanı giymediği yer.
içinde kaliteli yazarlar barındırdığı iddia edilen bir sözlük klonu.
hele bakalım bakalım öylemiymiş diyerekten girdik bakalım.
göte göt dediğinde, sözlüğü zor durumda bırakabilir denilerek çaylak edildiğin, ancak Atatürk'e, Türk milleti'ne, şahsi olarak bize hakaret, küfür ve bilimum tanımlamaların yapılmasına rağmen aynı kişilerin 6 nesildir konuştuğu yerdir.
6. nesil alımını kapatıp, 2 dakka soluklanmadan 7. nesil alımlarına başlayacak sözlüktür.

bi dur allasen hoca. nedir bu kalabalık olalım, kalabalık iyidir anlayışı. bi süre bırakın bi kendi haline sözlüğü, üye almayın bi, 6. nesiller alışsın sözlüğe, yazarlıkla alakası olmayanları uçurun, iyileri kalsın. şöyle seçmece yazarlar olsun lan. he beni de uçurucaksanız çocuğumu keserim. ama illa da git sen gidince mükemmel olucak dersen,iz belki giderim. *

biraz soluklanması, silkelenmesi gereken sözlüktür.
1 ocak 2010 dan sonra altıncı nesillerin yedinci nesillerin gerzekliği üzerine bol bol başlık açacağı sözlüktür. tostumu yedim bekliyorum.
uğurlu rakamım 7 olduğu için , 7. nesil yazar alımlarının başlayacağını duyar duymaz üye olduğum sözlük.
edit: hala 6. nesildeymişiz. Nasıl olacak bilemedim şimdi.
devam gerektiren başlıkların, başlık açma aşkı yüzünden hiç olduğu sözlüktür.

ciddi diyorum bak.
berbat bir sözlük ve şer yuvası olmak konusunda koşar adım ilerlemeye devam etmektedir.

madem herkes doğruyu yazmakta özgür bu kadar burda, buyrun biz de yazalım o zaman.

an itibariyle türkiye'nin en boktan sözlüğüdür. türkiye'nin en cahil, en saçma sapan adamlarının yazabildiği ve barındırıldığı sözlüktür.

cumhuriyeti ve laikliği hazmedemeyen atatürk düşmanlarına yazı yazdırılan bir sözlüktür.

ne kadar sapık, abaza varsa onların da yazdırıldığı sözlüktür.

berbat bir yönetime sahip, eski günlerini mumla aratan bir sözlüktür.

sözlük sözlük diyip durduğuma bakmayın, formatı içinse, formatı buysa öyle formatın da ta en dibine koyayım burdan.

ilgisizilik içinde kaybolup gitmiş, amacı bilgiyken olan bilgiyi de silip atmış sözlüktür.

vatan hainlerinin sözlüğüdür artık.

yazarı olmaktan utanç duyuyorum.

edit: biraz toparlanma var. umarım devamı gelir de laflarımı afiyetle yerim.
özgürlük yanlısı olması beklenen yazarları tarafından birçok şeyin engellemesi, yasaklanması ve izin verilmemesi talepleriyle karşılaşan sözlük.

sözlükler sizleri tatmin etme yeri değil. ben bunları sevmiyorum konuşulmasın demekle bir yere varılmaz. atatürk hakkında yazılmasın, din hakkında konuşulmasın, kürt demiyelim, yahudi sözü geçmesin, komünistler susturulsun, şeriat yanlıları kovulsun. bu ne yahu ? anca eski sevgili başlıkları açılsın, göt, meme konuşulsun isteniyor.
tadı çok ama çok kaçmıştır.
http://img63.imageshack.us/img63/4290/uludg.jpg
zall'ın an itibariyle gelişmeler bölümüne şu mesajı attığı sözlük.

''şuan hazır üye alımını kapattık, yıl sonu temizliği için pek çok yazarı uçuruyoruz''.
yıl sonu temizliği başlamıştır. (bkz: vira bismillah)
yıl sonu temizliği, ahalisine bildirildikten sonra sol frame ı ekşiyi aratmayan sözlük. *