bugün

http://img195.imageshack.us/img195/2928/modfit.jpg

adresindeki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzre "hatalı bilgi içermemelidir" gerekçesi sunularak silinen entrye bakıldığında gayet safiyane bir şekilde iddia terimi kullanılarak cevap makamının kapısı çalınmıştır. ancak cevap makamı huylandığından dolayı entryi silmiş üstüne bir de özel mesajda kibar bir dille "reklam yapma" uyarısı yollamıştır.

ne denir ki artık?
mütemadiyen uyumakla suçlanırlar ve hakikaten doğrudur bu suçlama.

(ara: tribünden)

tribünden için arama sonuçları
(32) başlık

· tribünden eşşeğin amına su kaçırmak
· tribünden sabri ye jartiyer atmak (2)
· tribünden sahaya
· tribünden sahaya atma recep din kardeşiyiz
· tribünden sahaya attırmak (3)
· tribünden sahaya bir şey atmamak (3)
· tribünden sahaya damacana atmak (3)
· tribünden sahaya feyk atmak
· tribünden sahaya gol atmak
· tribünden sahaya göbek atmak
· tribünden sahaya hava atmak (3)
· tribünden sahaya havlu atmak (2)
· tribünden sahaya iftira atmak
· tribünden sahaya jilet atmak
· tribünden sahaya kafa atmak
· tribünden sahaya kesilmiş baş atmak (2)
· tribünden sahaya makas atmak (5)
· tribünden sahaya muz kabuğu atmak (3)
· tribünden sahaya nara atmak (2)
· tribünden sahaya ok atmak
· tribünden sahaya parmak atmak (2)
· tribünden sahaya paspas atmak
· tribünden sahaya pena atmak
· tribünden sahaya revolter00 ı atmak (2)
· tribünden sahaya sarı lira atmak (2)
· tribünden sahaya tanga atmak
· tribünden sahaya trip atmak
· tribünden sahaya tur atmak (2)
· tribünden sahaya tırmık atmak (2)
· tribünden sahaya yalan atmak
· tribünden sahaya şişme manken atmak
· tribünden sol frame in ebesine atlamak (2)

alın hayrını görün.
format dışı entryleri silemediklerinden elleri kolları bağlıdır. onlar ne yapsındır ?
tribünden sahaya nara attığım için beni çaylak etmiş güruh. çok sarhoştum, hatırlamıyorum.
3 gündür nickimdeki u harfini ü yapmadığı gibi bir de fenerbahçe fanatiğidir.
dün yazdığım fenerbahçe ile ilgili bir entryi* anında silen, düzeltip tekrar canlandırdığımda beni yarım saat bekleten moderasyondur. kendilerinden o yarım saatin sonunda da ses çıkarmıştır. bunun üzerine entryi kendim silip, aynısını tekrar başlığa yazmışımdır. ayrıca şu bir iki günde görülüyor ki işlerine gelene "otur yerine" diyen moderasyondur kendileri.
her ne kadar devlet memuru gibi topal çalışsalar dahi iyi ve anlayışlı olduklarını düşünüyorum. en azından gaddar değiller yani.

birkaç gün önce burada gördüğüm bir başlığı itü sözlük'te açtım. "üniversiteyi bakire bitirebilen kız" şeklinde. çoğunluğu öğrencilerden oluşan bir sözlük olduğu için tepki çekti. açıkçası çocuklar kıyameti kopardı diyebilirim. birkaç dakika sonra üyeliğim silindi.

aslında burada daha beter başlıkların sahipleride duruyor. ben bu ilginç tecrübemden sonra burayı gayet insancıl yönetmeye çalıştıkları düşünüyorum. çok tahammül ediyorlar. bence ntv muhabiri veya morganize işler gibi yazarlar asla buradaki tutumlarıyla itü sözlük'te barınamazlar. kıymetini bilmek lazım bu moderasyonun.
seri olarak eksi oylayanların süpersonik gözleri olmadığını savunanlar. ama artı oylayanların varmış. onu gösterdiler.

(bkz: süpersonik göz)

ayrıca, dedikleri şeyi espri yapma ihtiyacı duymadan söylemeleri gereken insanlardır.
tam tamına 16 ay önce * yazdığım bir entryi editlememi isteyen moderasyon.
sözlükten soğuma sebebidir, bilgi entrylerimi silmeye başlamışlardır...
"küfür, hakaret, ağır derecede argo" kriterleri gerçekten merak edilen moderasyondur.

bundan yaklaşık 1 sene kadar önceydi -haziran 2008- sözlükteki fethullah gülen cemaatine mensup bazı arkadaşlar, hocaefendilerini eleştirdiğimizde yok efendim "hocaefendi'yi sevmeyenin allah belasını versin" vay efendim, "hocaefendi kadar başınıza taş düşsün" falan filan bu tarz şeyler yazıyorlardı. madem öyle dedik mnkym, açtık başlığı "hocaefendi'yi sevmeyenin allah belasını versin" tanımımızı yaptık falan.

neyse o dönem bu başlık silinmemiş, ha belirtmekte fayda var türkçe karakter muhabbeti olduğundan "hocaefendi'yi sevmeyenin allah belasini versin" modundaydı başlık. o başlık bugün gece tekrar sol frame'e gelmiş, yazılmış çizilmiş. sabah uyandık, yüzümüzü neyin yıkadık, bilgisayarı açtık bir yandan gazete başlıklarına bakıyoruz baktım bu başlık gündeme gelmiş. başlık açan kişi başlıktaki türkçe sorununu çözebiliyor ya efendim, ben de oradan başlığı türkçeleştirdim tabi eski başlık da sol frame'e geliyor. bir gammaz arkadaş da sağ olsun gammazlamış her iki başlık da güm.

ey ulu moderasyon! bu başlık 14 ay önce açılmış, dün gece 2-3 sularında -uymuşsunuz ki- sol frame'de gezinmiş, ben o başlıkta düzeltme yapınca mı problem oluyor? gece 2-3 sularındaki arkadaş neden müdahale etmemiş? keşke ellemeseydim mnkym başlık öyle kalsaydi "belasini" şeklinde.

ayrıca ben bugüne kadar "allah belanı versin" cümlesinin bir hakaret davasına konu olduğunu duymadım. hakaret mi, değil mi, içtihat karar varsa bir zahmet gösteriverin.

"bela okuyan" her entry'yi de gammazlayalım hep beraber, ne de olsa "hakaret" içermekte.

velhasıl, sizleri ayakta alkışlayıp, bu civarda fazla görünmemeyi borç bilirim kendime.

aferin, devam edin bu kafayla!
garip hadiselere garip tepkiler moderasyon.Mesela suda sevişmeyi tanımlarken tanımı başlığın üzerinden yapmama rağmen,entry başlık uyumsuzluğu nedeniyle entry silinmiştir.

ancak sürekli,ağır küfürler kullanılan entryler,içinde tanımdan en ufak eser olmayacan entry ler baş köşelerde.

bundan gayrı bir de düşünce sınırlaması var.ister kabul edin ister etmeyin(ki tabiki bu işin asıl sorumlusu devlet ve tarafsız(!)mahkemelerdir ama)sansür var bu sözlükte.birşey hakkında ağır konuşulmasına izin vermiyorlar.

velhasıl kelam bu moderasyonun biraz daha gözü kara ve kararlı olması gerekir.Basit şeyleri göz ardı edeceklerine,ağır şeyleri göz ardı ediyorlar...
(bkz: yazarına minibüs şöförü mahlası takan zihniyet)
diyarbakir basligi altina girdigim "türkiye´de teröristlerin destekleyecegi bir takim varsa o diyarbakirspordur." girimi format hatasindan degil, agir derece argo, küfür iceren entryler silinir gerekcesi ile silen cok korkak moderasyondur. Ama cok korkak moderasyon. Ayrica askere de katiyen alinmamasi gereken moderasyondur.

(bkz: ödlek)
(bkz: alayi)
korkusuz moderasyondur. zira teröriste gerilla, güney ve doğu anadolu'ya kürdistan diyenlerin girdilerini silmiyorlar. dava açılmasından falan hiç korkmuyor adamlar.

20 bilgi dolu girdi deniyor, 100'e merdiven dayadık, tık yok.
anti galatasaraylı yazarları manevi evlat edinmiş moderasyondur. bu yazarlar en fazla çaylak yapılır iki günlüğüne. sonra bu yazarlar aynı muhabbeti devam ettirip galatasaray ile başlıklar altına anti galatasaray ve anti futbol entryleri girerler ve bu entrylerdeki kalite herhangi bir çöplükteki paçavra düzeyindedir. zaten hemen hemen tamamı cinsel göndermelerle dolup geri kalan kısmı ise galatasaray' ın kurtuluş savaşı sırasında fransızlarla beraber hareket ettiği yönünde şereften ay kadar uzak iğrenç iftiralardır.

peki tüm bunlara rağmen sözlük moderasyonu ne yapar;
bu manevi evlatları en fazla iki gün süreyle çaylak yapar ve sonra serbest bırakır,
bu manevi evlatları en fazla iki gün süreyle çaylak yapar ve sonra serbest bırakır,

bu böyle devam eder. bütün bu yapılanların onda birini bir galatasaraylı yazar yapmış olsa şimdiye kez en az on kere silik olmuşken bu evlatlara hiç ama hiç dokunulmaz.

sözlüğün kuralı bellidir; herhangi bir yasağı sürekli delen yazar bir kaç çaylaklıktan sonra silik hale getirilir. ama bu manevi evlatlar bunu sürekli yaptıkları halde çok nadiren o da iki günlüğüne çaylak yapılır sonra da yaptıklarını daha şiddetle yapmaları için serbest bırakılır.

edit: imla ve düzeltme.
komik insanlardır vesselam. adamın biri, birilerine kötü ithamlarda bulunan yalan bir entry girer. siz de nickaltına bu arkadaşın yalancı olduğunu yazarsınız(ki yalancıdır, yaptığı ve yazdığı şeyin açıklanabilir hiç bir tarafı yoktur zira). ve entry patlatılır. sebep "polemik çıkarabilir". neymiş efendim ultümatom vermişler. külliyen yalan efendim, aynı tas aynı hamam. provakatörlüğe her daim hoşgörü vardır sözlüğümüzde.
çok önemli edit: tamam kabul ediyorum. bazen farkında olarak ya da olmayarak provakatörlük yapan arkadaşları gözden kaçırıyor olabilirler. işin bu boyutu sözlükte bu işlere koşturan moderasyonun sayısının azlığından olsa gerek. ancak gece gece, bir şey yapsa da, yapmasa da olayı bana sorup bir göz atma gereği duyan ve işbu entry mi bana yediren zall efendiye saygılarımı sunarım.
(bkz: bu entry fena halde tavsiye içerir)

efenim; iki lakırdı, bir kelam ile kimsenin kişisel analizini yapamayacak moderasyondur. bundandır ki yazar alımı sırasında pek seçici olmaları mümkün değildir. yapılan seçimlerde ise herhangi bir moderasyon özelliği taşımalarına gerek olmadığı gibi kolay bir eleme işlemi gerçekleşir.

burada bahsedilen sayılar binlere tekabül ediyor. moderasyon sayısı ise bir insan elini * geçmemektedir. bunun yanında bir de iş bölümü imkanı olamıyor.

iş bölümünden bahsedelim. gammazlar başlı başına bir iş bölümü örneği iken sadece sözlük formatında etkileri olabiliyor. bunun uludağ moderni var, uludağ ilanı var, yazar alımı var. bir derdim vara bu konu hakkında bir şeyler yazıyorsunuz, "hepsine bakamıyoruz" cevabı alıyorsunuz.

bu durum yazar alımında zor gözüksede, uludağ modern için biçilmiş kaftan. ver coşkuyu, yetkiyi adama, dolaşsın dursun modernde. ver coşkuyu adama uludağ ilanı didik didik etsin. ver coşkuyu adama yazar alımında söz sahibi olsun, işini kolaylaştırsın.

sonra bkz buralar al takke ver külah tadında olmuyor mu.
ufak bir hatayı anında bulup yok eden fakat koskoca yanlış yazılmıs baslığın hala durmasına sebebiyet veren moderasyondur.
geçen günlerde bir yazar silindi. silinmesi haklıydı değildi tartışılır.
ancak o silinen yazara bir başka yazar ''orospu çocuğu'' dedi, ayrıca moderasyona da ''orospu cocuğu'' dedi. bunu kanıtlamış olmama rağmen ilgili yazarla alakalı en ufak bir şey yapmayan uyuyanlar ordusu.

yani insan deliriyor yahu. adam resmen bir yazara ve moderasyona orospu çocuğu diyor ve bir ceza almıyor bu nasıl iştir anlamak imkansız.
hadi moderasyona orospu cocugu dedi onu affettiniz, neticede sizi ilgilendiren bir olay. siz bu orospu cocugu lafını yiyiyorsanız yapacak bir şey yok.

ancak bir yazara da orospu cocugu dedi. bununla alakalı en ufak bir şey yapılmaz mı?

demek ki burada istediğin kişiye orospu cocuğu demek serbest, buna moderasyon da dahil.

işte o fotoğraf; http://i0908.hizliresim.com/2009/8/25/7152.jpg

5 ve 8. bkz lar.

tam tamına 1 hafta geçmiş olmasına rağmen, ve moderasyonun bu olaydan haberi olmasına rağmen kılını kıpırdatmayan bir moderasyon. bravo ne diyelim. bundan sonra küfür etti diye bir yazara nasıl ceza verecekler ben merak ediyorum...
141 tane baştan aşağı bilgi dolu olan girdiye sahip olmama rağmen, çaylak veya yazar olmamı pek siklemeyen, ilgisiz moderasyon.
tamamıyla taraflı ve tüm güvenirliğini kaybedip sıfırın altına çekmiş moderasyondur. belli başlı adamlar evlattan da ileri bir şekilde kollanmakta ve kendilerine ceza verilmesi gerekirken gammaz falan yapılarak ödüllendirilmektedir. özellikle anti galatasaraylılar çetesi moderasyonun mutlak hakimi ve efendisi konumundadır. zall olsaydım bu moderasyondan utanç duyardım.
nedir, ne değildir pek bilmem ancak benim yazarlığımı bir an önce onaylarlarsa bendenizden mübarak ramazan-ı şerifte çok dua alacakları kesin.olmuyor böyle kendin yaz kendin oku.
(bkz: yağ çekmek)

aksi bir durumu düşünmek dahi istemiyorum.*
(bkz: gözdağı vermek)
bu entryi mutlaka okumalısınız. o zaman bu moderasyon hakkında tam bilgiye sahip olursunuz.
(#1404683)
candır. ciğerdir. yalanır. yutulur. şeker çocuklardır. sarımsaklı cacık sevmezler.