bugün

zaman geçtikçe undergrounddan piyasaya çıkan müzik türüdür.

en iyi temsilcisi cezaydı zamanında. sagopa kajmer ile ayrıldıktan sonra, sagopa kajmer, ceza'nın onu sattığı hakkında karalama kampanyalarında başarılı olmuştur lakin işin gerçeği seneler sonra anlaşılmıştır.
dinleyici kitlesinin genelini çoluk çocuğun doldurmadığı bir zaman diliminde (belki de paralel bir evrende) gelişme kaydedecektir. evet bir kımıldama var fakat bu hareketlenme son 10 yıldır zaten var. sürekli bir şaha kalkma çabası, yükselişe geçme, bi depar atma girişimi falan...ama yapamıyorlar. demek ki yanlış olan, yolunda gitmeyen bir şeyler var aslan. "sorun nerede?" acaba diye kafa patlatıp bunu aşmak yerine, "kafama göre agaaaa!" tribiyle, umursamaz-özgür genç ayarında gezerek aşılmaz bunlar.

bak aynı durumu rock müzik de yaşadı. 90'lı yılların başında türkçe rock (metal diyelim) müziğin yaşadığı o sancılı dönemi uzun süredir sindiremedi türkçe rap. bunun en başlıca sebebi sözlerin kalitesizliği bana kalırsa. (evet, bunun dışında onlarca sebep sayabilirim yıllardım forumlarda söylenegelen fakat en önemlisi budur bence pek de söz edilmemesine rağmen.) dört dakikalık bir şarkıya bir punch line sıkıştırıp kalanında laf salatası veya çocuk tekerlemesi yaparak veyahut derinlemesine sözler yazdığı sanrısıyla çuvallayarak olmaz bu işler. laf attığın o pop şarkısından, o popüler kültürden farkın olsun. hayatında hiç silah tutmamış tüy bıyıklı ergenin gangster olduğu, 13 yaşında "gerçek aşktan" bahseden veletlerin başımıza mc karayürek tarzı lakaplarla çıktığı, "hip hop'ta bir numarayım"cıların fink attığı, "dinlersen ekime, dinlemezsen sikime" kafasının tavan yaptığı bir müzik ortamı, bu anlayıştan ötürü yerinde saymaya mahkumdur. daha sonra senin çıkıp da "türkçe rap gelişmiyor, destekleyin eea eea.. albüm satın alın konserlere gelin!" gibi şeyler söyleme hakkın da kalmıyor. elinde kozun yok çünkü sayın türkçe rape gönül vermiş mc. her neyse, herhangi birisini hedef almıyorum yanlış anlaşılmasın. bu işin uzmanı veya bilirkişisi de değilim. sadece sıradan ama sıkı bir dinleyicisiydim bir zamanlar. youtube'da birkaç sansar salvo videosuna denk geldim bir şekilde ve yorumlara göz attım (malum artık youtube yorumları çok moda) "hala gelişmedi mi bu türkçe rap amk?" dedim kendi kendime. hehe evet gelişmemiş halen.

bir de bu mecrada bazı internet siteleri var ciddi anlamda takipçisi olan. fakat onlar da kendi aralarında bölünmüşler arkadaş! onun desteklediğini o desteklemiyor; ötekinin yayınladığı haberi(diss, röportaj vs), beriki görmezden geliyor. kendi kendinizi yok ediceksiniz, varlığınızdan haberi olan üç-beş dinleyicinizi/takipçinizi de kaybediceksiniz. ulan zaten bir avuç insansınız şu müziği dinlemekten keyif alan, madem öyle bir araya gelin, toplu halde hareket edin, örgütlenin! kendi aranızda organize olup çeteleşmeyin. bizim-oraların-en-iyisi records ile bir-numara-rapçiler-burada records kapışmasın artık. el sıkışın, öpüşün, sarılın bakıyım.. neyin kafasındasınız lan? bir avuç insan birbirini yiyor? böyle yaparak kendi kendinizi tüketiyorsunuz anca..

ps 1: davulun sesi uzaktan pek hoş geliyor, evet.ama kusura bakma, ben dinleyiciyim, müşteriyim, talep ederim. benden albümünü almamı istiyorsan, ikna et müziğinle, inandır beni.
ps 2: sahtiyan, da poet, sansar salvo, patron ve farazi & kayra evimde bir yerlerde albümü olan (yani inandığım) adamlar.
ps 3: neden yazdım ben bunu?

http://www.youtube.com/watch?v=vuhAG0Ok-Pk
arabesk rap unutulmamalıdır. bunlar müslüm gürses, orhan gencebay, ferdi tayfur gibi babaların(!) rapci versiyonudur.
(bkz: asi styla)
(bkz: arsız bela)
(bkz: ahmet-k)
(bkz: mc mahmut)
olmamis, tutmamistir.

(bkz: styla müzikleri)
gençlik tarafından baya dinlenen sagopa kajmerin başlattığı rapin türkiyedeki yansıması. 2005 ve 2007 yıllarındakı bir pesimistin gözyaşları ve romantizma albümleriyle ünlenen, cezanın prodüktörlüğünü yapmış, gora filminin müziklerinide yapan sagopa kajmer büyük bir dinleyici kitlesine sahiptir.
sagopa kajmer'den ibaret sananların kötülediği müzik türüdür.
yasaklanmalıdır; kafamı nereye çevirsem bir Mc !
(bkz: silahsız kuvvet)
dinlenilmesede en azından saygı görmeyi hak eder.rap bir müzik değil aynı zamanda bir kültürdür. herkes farklı rapperları sever bu gayet doğal, hatta bu takım tutmak gibi bir hal alır. bu yüzden rap müzik güzeldir ülkemizde.
http://www.youtube.com/watch?v=gPWrQThXHNQ ilki budur fenada degildir.
cartel ile değil, islamic force ile başlamıştır. belki onlardan da önce yapanlar vardı. 2006'da son kullanma tarihi geçmiştir. ceza, fuat ergin ve sagopa kajmer dışında yaşatabilen yoktur, herhangi bir isimle gelmeyiniz bana yemezler. bu üç isim öldüğü gün ise tamamen çöpe atılmış olacak türkçe rap.
türk gençliğinin yansımasıdır, toplumsal hiç bir eleştirisi olmayan, mevzut toplumsal gibi gözüken tüm eleştirileri ise son derece yüzeysel ve bilindik olan, siyasi fikri altyapısı bulunmayan, kendinden başka hiçbirşeyin kavgasını veremeyecek kadar düşünceden aciz bir haldedir.

yapmıyorsunuz tamam da bari görün. girin youtube e kenny arkana yazın görün.
2008'den sonra (bence) gerileme dönemine giren ve şuan çöküş döneminde ivme kazanan müzik türü.
çoluk çocuğun oyuncağı olmuştur ve bu da günden güne saygı kaybettiriyor.
http://www.youtube.com/watch?v=Lc_mKVtioWM yenilerden genç arkadaşlardan gelen türkçe bir rap parçası.
çoluk çocuğun eline düşmüş yavaş yavaştan kendi kendini bitirmeye müzik türü.
çok şükür günümüzde gerileme dönemindedir ve acun sayesinde ayakta tutulmaktadır. Bu işin abd dışında yapılması yasaklanmalı. Yakışmıyor bir kere.
bazı yönleri ile sevdiğim bazı yönleri bana mantıksız gelen kültürdür.en sevdiğim özelliği toplumun aksayan yönlerini eleştirmesi olmuştur.her ne kadar buna türkçe rap,de pek sık rastlayamasakda.halbuki rap ilk olarak afrikada ortaya çıkmıştır.rap şu an her ne kadar vajina, şarap, uyuşturucu ile bütünleşmişsede.rapin ilk amacı acıları dile getirmektir.türkçe rapin bir güzel yanıda mantıklı cümlelerin bir araya gelmesiyle bir şarkının ortaya çıkması.bunu uyuşturucu alkol vajina üçgenindeki rap için söyleyemesemde.amacı toplumun aksayan yönlerini eleştirmek olan rap için söyleyebiliriz.bu yön en çok hoşuma giden yönüdür.pop müzikte serdar ortaç gibi sanatçıların olması nedeniyle.türkçe rapın hoşuma giden yönleri bir bütün değil türkçe rapi tamamen ifade etmiyor.şimdi mantıksız gelen yönlerine gelelim.ilk konumuz freestyle denen rapcilerin doğaçlama yaparak birbirlerine sövdüğü olay.bu ne kadar mantıksız bir şeydir.tamam rapin çok zarif nazik durmasını beklemiyoruz ama birbirlrine küfür eden insanların kendilerine verilen süre bittiğinde birbirine sarılması.mantık dışı değilde nedir?birde şu pop, arabesk, düşmanlığı var.rap bir müzik dalıdır.pop arabesk ise müziğin diğer dalları.bu olay bu kadar basittir.
adam gibi yapıldığında bağımlı hale getiren müzik
bunu bi bağımlı söylüyor
dinlenebilecek rapçilerden bazıları için aşağı bakın

(bkz: a p o)
(bkz: abluka alarm)
(bkz: ados combo mekanize)
(bkz: ako)
(bkz: allame)
(bkz: azra)
(bkz: buldozer)
(bkz: canka)
(bkz: cartel)
(bkz: cash flow)
(bkz: ceza)
(bkz: c-it)
(bkz: çağrı sinci)
(bkz: da poet)
(bkz: defkhan)
(bkz: doğu akdeniz)
(bkz: dr fuchs)
(bkz: erci-e)
(bkz: ethnique punch)
(bkz: frekans)
(bkz: fuat ergin)
(bkz: grejuva)
(bkz: hayki)
(bkz: hidra)
(bkz: indigo)
(bkz: itaat)
(bkz: joker)
(bkz: kabus kerim)
(bkz: karaçalı)
(bkz: kerim mic rap)
(bkz: killa hakan)
(bkz: knock out)
(bkz: kurşun)
(bkz: mafsal)
(bkz: mode xl)
(bkz: mozole mirach)
(bkz: mt)
(bkz: nefret)
(bkz: nomad)
(bkz: norm ender)
(bkz: patron flex)
(bkz: pit10)
(bkz: pusat)
(bkz: radansa)
(bkz: rahdan vandal)
(bkz: raziel)
(bkz: sagopa kajmer)
(bkz: sahtiyan)
(bkz: saian sakulta salkım)
(bkz: sancak)
(bkz: sansar salvo)
(bkz: sessiz apo)
(bkz: sirhot)
(bkz: sürveyan)
(bkz: sybra azazil)
(bkz: şehinşah)
(bkz: u l a ş)
(bkz: yener)
(bkz: yunus emre)

şimdiden not: kaliteye göre değil alfabetik sıralama yapılmıştır
Son zamanlarda çok sayıda rapci türedi. Fakat bunların buyuk bir kısmı arabesk rap yapıp beyinlerimiz bedavadan işgal ediyolar. Bu nedenle millet rapten nefred ediyo haklı olarak. Son zamanlarda duygusal rap yapanlar artmaya basladı aralarında güzel işler parçalar yapanlarda var Canfeza ve Azap HG gibi
(bkz: type wheel)
iğrençtir.
(#18385596).
sagopa kajmer ve sansar salvo bu işin duayeni dir...
iyi icracıları da olan bir tür. kulağıma iyi gelen her şeyi dinleyen birisi olarak bu türde de sevdiklerim var lakin şöyle bir tespitim var bu müzikle ilgili 95te cartel çıktığından beri bu müziğin icracılarının verdiği röportajlara falan bakıyorum sürekli biz bu müziği türkiye'ye tanıtmak istiyoruz diyorlar. arkadaş sene oldu 2013 95ten beri rap müzik bir türlü tanıtılamadı gitti.
bitiktir.