bugün

demokrasinin varlığının fiziksel,kimyasal hatta duygusal olarak kanıtlanmasına veya en azından teorik olarak ihtiyacı olan ülke.
ülkem bağımdır aşkımdır.
ve o dört dörtlük aşkımdır.
Baş koymuşum Türkiyemin yoluna

Düzlügüne yokuşuna ölürüm

Asırlardır kır atımı suladım

Irmagının akışına ölürüm TÜRKiYEM .
doğduğum soluklandığı mis kokan topraklarımdır.
haklıyım gururluyum ülkem benim ana vatanımdır.
selianın vatandaşı olduğu doğduğu büyüdüğü ülke.

öğrenin bunları sözlük. ufkunuz açılır.
herkesin rahatça gelip tatil yapabildiği ama schengen illeti yüzünden vatandaşının onlar gibi rahat seyahat edemediği güzel ülke.
yabancı pasaportumla geldiğim zaman tatil için türk pasaportumla ödeyeceğimin yarısı kadar parayla tatil yaptığım cennet ülke.... Yabancılar keyfini çıkarıyor, yerliler birbirini yiyiyor.
"Burası bizim yurdumuz değil. Burası bizi öldürmek isteyenlerin yurdu."
coğrafi olarak denizi havası doğası seviyorum.
ama keşke insanları değişse

erkekleri abaza olmasa.
kızları prenses sendromlu olmasa
anaları oğullarını yetiştirmeyi becerebilse.
babaları sadık eşlerine zulm etmese ve sevgi göstermeyi başarabilse.
insanlar birbirlerinin hayatına burnunu sokmasa
siyasiler çalmasa hatta mümkünse hiç olmasa
din kullanılmasa halkın refahı geliri biraz daha yüksek olsa.
insanları kutuplaştıranlar adamdan sayılmasa
insanlar biraz daha saygılı ve anlayışlı olsa.
zenginin biraz daha vergilendirilip geliri düşük olanın geliri yükseltilse
mis gibi ülke aslında

bide doğal güzellikleri hiç edilmezse ..
ırmağının akışına öldüğüm canım ülkem.
yoksulluk sınırının altındaki nüfusun % 21.9 olduğu ülke.
Üstüninsan'ların toprakları.
Yine kısır siyasi çekişmelerin yaşandığı kendi kuyruğunu kovalayan kedi misali bir türlu yol alamayan canım ülkem.
bu jeopolitik-jeokültürelist görüşe göre türkiye bölgesinin lider ülkesidir ama verili durumda bu görevi layıkıyla yerine getirememektir. post-ottomanist olarak adlandırabileceğimiz bu görüşün bugünkü taşıyıcısı olma iddiası anlayış dergisi'nce yürütülmektedir. sunni bir uluslararası ilişkiler teorisi biçmeye çalışır türkiye'ye.
Üstüninsan'ların ülkesi.

sadece bunu hatırlatmak gerekiyor.
eşsiz vatanımız.
Yalniz ve guzel ulkemiz.
canım ülkem neden böyle yapıyorsun. kendine gelsen ya artık.
Bu ülkenin bir sorunu da alçakgönüllü insanlara gerçek manada değer verilmemesidir.
dövizin her gün dalga geçer gibi rekor kırdığı, inşaat rantıyla tüketim odaklı ekonomiye sokulan, demokratik sınırlardan uzaklaşan güzel ülkem.

şişirme büyüme rakamlarımız var. büyüme ise tüketim odaklı. yahu vatandaşın cebine giren büyümüyor.

inşaat rantı ile zengin olan bir kesim hariç paramız her gün eriyor.

umarım 24 haziran sonrası kim kazanırsa kazansın doğru adımlar içeren ve popülist olmayan bir ekonomi haritasını izler.
Sağlam bir ekonomik krize girecek olan ülkelerdir. Dünyanın diğer ülkelerinde halk ayaklanır hükümetler düşer. Bizde millet evine ekmek goturemeyecek hale gelse yine sokaklara çıkmaz hakkını aramaz.
"Yunanca bilmeden yılda on bin florin kazanıyorum, yunanca bilmeden tıkabasa yiyorum." der wakefield papazı mary shelly'nin frankenstein romanında. Bizi ne güzel anlatmış aslında..
görsel
son 18 ayda suriye ye büyük kaynaklar akıttı. Türk bakanlıklar hasar gören binaların onarımına, hastane ve sağlık kliniklerin inşasına yardım etti, okulları yeniden açtı. Yüzlerce öğretmenin, doktorun ve polisin maaşını Türkiye ödüyor. Cerablus'a elektrik ulaştırılması için 3 kilometrelik bir kablo döşendi.

https://www.bbc.com/turkc...2?ocid=socialflow_twitter

eyvallah yardım güzel ama en büyük soru şu; türkiye ye kim yardım edecek?

(bkz: ayranı yok içmeye tahtırevanla gider sıçmaya)
işgücü nüfusu 29.670.000 olan ülke.
(2015 verisi)