bugün

üretim alanlarından lokanta mutfaklarına, umumi tuvaletlerden hastanelerine bir çok önemli yerin pislik içinde olduğu memleketin temizlenememe sorunsalını irdeleyen entrydir.
ekrana çıkan spikerlerin bile bir çoğunun diş temizliğini yapmadığı ülkemin içler acısı hijyen sorunları vardır.
içtiğimiz süt ve yediğimiz peynir bakteri oranı nedeni ile ihraç edilemmektedir.
(bkz: daha sayayım) mı
örn: camında ''mutfağımızı gezebilirsiniz'' ibaresi 3-4 dilde olan işletmelerin mutfağının pis olması bunu talep eden turisti tartaklaması da cabasıdır.
(bkz: avşa)
Birde Türklerin bir çoğunun cahil olması durumu var. Onu napacağız?
siralama neye gore? standartlariniz nelerdir?
eger avrupa veya amerika derseniz, bastan kaybettiniz. tv'den bakip kendi gotunuzude turnusol kagidi olarak kullanirsaniz tabiki bu sonuca varacaksiniz. bahsi gecen boklu tuvaletlerden, pis mutfaklardan yalnizca guzide ulkemizde yetismiyor. hindistan, guney asya, afrikayi saymiyorum; muassir medeniyetlerde tavana kadar sicarak ulasmasi guc bir rekora imza atmis ulkeler mevcuttur. siz ulkenizi ve insanlarinizi begenmemeye devam edin, sorun degil.
zaten bu tavirlarla tahlil yapmaya; ulkenizi, insaninizi yargilamaya devam ederseniz inaniyorumki o tavana sicma rekorunu gecemezseniz bile en azindan egale ederek sictiginiz bok'la da tahlil yapabilirsiniz.

edit: gotunuzede degil, gotunuze de olabilir. tahlil yapan arkadaslar eminim dogrusunu biliyorlardir.
Türkiye kesinlikle Avrupa ulkelerinden ve Amerika'dan temiz bir ülkedir. O filmlerde izleyip ah ne güzel dediğin sehirler aslında birer pislik yuvasidir. Hastanelerimiz kesinlikle cok temizdir bir cok avrupa ulkesi hastanelerine gore,hatta saglik sektorunde bircok ulkedende iyi durumdadır. Evet restoranlar kuruluş aşamasındayken cok sağlam kriterlere göre ruhsat alırlar ama daha sonra içlerini pislik götürür. Ben Londra'da buzlugunda köpek olan restoran biliyorum. Bizim köşelerde bulunan Hasan abinin,mehmet abinin büfesinin tostu emin ol fried chicken shoplardan bin kat sterildir. Toplu tasıma araçlarının icine iseyen insanlarla doludur birçok Avrupa ülkesi. Metrolarda,otobüslerde koltuğa oturmaya korkarsın pislikten.hayatim boyunca görmediğim kadar fareyi Londra'da,Paris'te gördüm.mutlaka temizliğe önem vermeyen işletmeler,insanlar vardır ülkemizde ama bu bizi oldukça pis bir memleket yapmaz. Sutu,peyniri,yoğurdu nerden alıyorsun bilemem ama yüzlerce firma var dünya standartlarında üretim yapan. Ülkeye bok atmadan evvel diğer ülkelerin içinde olduğu boktan durumdan haberdar olmak lazım.
genelleme yapmak için ciddi bir araştırma yapmak gerekir. ancak ben insanımızın pis olduğuna inanıyorum. çünkü su ile aramız kötü. vücudumuz pis, ağzımız pis (konuşmamız), evimiz pis, arabamız pis... daha ne olsun.