bugün

insan kalitesi, insanların yaşadığı dönemlere göre değerlendirilir. annelerimizin, büyük annelerimizin yaşadığı dönemlerde kadınlar gerçekten kadındı. saygı, nezaket, kibarlık gibi kadına has özellikler o zaman değerliydi. çok zor değil, çık sokağa yeni jenerasyon kadınları gör. kadın demeye bin şahit ister. elbette bu onlara herşey müstehaktır anlamına gelmiyor ama bu kadar pozitif ayrımcılığı da haketmiyorlar. fazla edebiyat kasmaya gerek yok, çık sokağa, gir toplumun içine gerçek orada.
Zordur. Baskılara maruz kalmaktır. Erkek kadar özgür olamamaktır.
ilgi manyağı olmaktır. Ötesi değil.
bırakın da kadın yazarlar anlatsın. adam hala "kadından beklenen şudur, budur" diyor. tamam, tenceren kapağını bulursa beklentini karşılamış olursun da, türkiye de kadın olmak konusunun detayı mıdır bu senin beklentin?

yazsınlar, beğenmediğini eksile. farklı farklı konularda onların bile zorluklarının kesişmediğini göreceksin.

oku, fikrin olsun en azından, empati kurmaya çalış.

kadın olmayı bile kadınlardan daha iyi bileceğinizi düşünmek nasıl bir gaflettir, özgüvendir, aklım sırrım ermiyor gerçekten.
Etrafına güvenememek.
Korkuyla yaşamak.
Ulu önderin bıraktığı Türkiye nasıl bir halde?
Ben sokakta korkusuz huzurlu yürüyemeyeceksem neden yaşıyorum bu ülkede?
Korkuyoruz.
Kurtlar sofrasında kuzu olmaktır . Zordur .
Türkiye de kadın olmak; '' ben de buradayım'' haykırışlarının, erkek egemen bir toplumda bastırılmaya çalışılmasıdır. Küçücük bir kız (Irmak) çocuğunu bile cinsel obje olarak gören bir ülke de yaşamaya çalışmaktır. Irmaklar, Münevverler, Özgecanlar olmaktır! Berdel adı altında küçücük çocukların umutlarının söndürülmesidir.
Ya çok zeki ve becerikli bir kadın olup tüm yükü omuzlayıp, yorulsanızda tükensenizde işinize bakıp taktir edilmenin haklı gururunu taşıyacaksız.
(fakat asla kimse tarafından nazlanmayarak, Hatta yapmadığınız zaman eşleştiriye maruz kalarak)

Yada su birikintisinden gecmeye bile cesaret edemeyip umuzlanan kadınlardan olup, sürekli birilerinin işlerinizi "nasıl olsa o bunu yapamaz" diye düşünüp daha siz söylemeden halletmelerini keyifle izleyerek sefanızı sürecekseniz.

Aklıma sıçayım ki o Cam bebeklerden olamadım.
işin acı kısmı ise yaptıklarımdan ve başardıklarımdan dolayı taktir bile edilmedim.

Peşimden gelen nesil, aklınızı başınıza devşirin. Kullanılmayın kullanın. Tepe tepe kullanın.
Valla geçenlerde arkadaşlarla bulusucaz. Bir bayan arkadaşı arabayla ben alıcam. Arkadaşa yola çık yoldan alayim seni dedim fakat o biraz erken gelmiş ben ise geciktim. Neyse gittim aldım, bindi arabaya. Bana dediği laf "yaa nerede kaldın, gelen geçen korna çalıyor" oldu.

Düşünsene abi dikikiyorsun ve gelen geçen sana yola çıkmış orospuymussun gibi korna çalıyor. Cidden rahatsızlık verecek bir durum. Hayır kızın kıyafeti de gayet normal.

Mesela yanına yanaşıp yurumeyin bırakacağımız yere bırakayim diyenleri de çok.

Bence zor yani.
Bir Nijerya'da kadın olmaktan çok daha iyidir kardeşlerim.
Çek gri eşofmanı götüne akşama kadar blueray izle ondan sonra beni anla bizim hallerimiz var.
Evet arkadaşlar türkiyede kadın olmak böyle.

Not: Mizah amaçlıdır feministlik yapmayın.
kadın değil insan gözüyle baktığımızda, sorunları otomatik olarak çözülecek kişilerdir.
edit: önce belirteyim ben kadın ve çocuk haklarını sonuna kadar savunan birisiyim, bu entrymde yanlış anlama olabilir. hemen saldırmayın.

kitap, dizi, film, drama vs... lara konu olacak bir söz, konu.

kitap olursa muhtemelen ana başlıklar
çocuk yaşta evlendirilmek
gece sokaktaki kadınlar
psikopat kocası tarafından öldürülen kadınlar
günün her sanyesi her yerde acımacız şekilde işkence, tacizr uğrayan kadın ve çocuk.
kısa etek giymek
yalnız başına tatile çıkan kadın
aseksüel kadın
kız çocuklarının maruz kaldığı şeyler.

kadın olmak demedim, türkiyede kadın olmak dedim.

ve kadınlarımız yukarıdaki yazılardan birini yapsa mesela gece sokağa çıksa "niyeti var demek, ne işi var o saate dışarda" diyecek birsürü yobaz var. diğer tacize uğrayan kadın vr çocuklarada "acaba ne yapmışta tacize uğramış" diyen yobazlarda.

bu kitap yüm bu yobazların düşüncelerini eleştirisel olarak yaklaşıp yazılar yazıcak.

yukarıdakilerden bir başlık mesela tatlile çıkan kadın. bütün yobazlar bağırır yanında beyi olmadan olmaz, tacize uğrayıp hönkürmesin sonra diye söylenirler.

şu yobazlar olmasa kadın sorunu olmaz.
bu memlekete kadınlarımız fazla bence.
insan olduğumdan utanıyorum artık.
görsel
Zor ama meydani erillere birakmamaya calisiyoruz iste.

Meydani size birakmayacagiz diye istemesek bile politiklesiyoruz.

Tufek mikrop celik gibi geziyorum ulan ortalikta.
kolay değildir.
zordur ama çözümü de basittir. erkeklerin bazı durumlarda kadınların yanında yer alması gerekir. kadınların da bazı şeyleri abartmaması lazım. kendilerini erkeklerden üstün varlıklar olarak görüp feminizmi rayından çıkartmaları apayrı bir saçmalık. sadece olması gereken şey hepimizin eşit seviyede yaşayabilmesi için yine hepimizin el ele çaba göstermesidir. erkeklerin ve kadınların bu konudaki rolleri bellidir ve bunlar yerine getirilmeden bu iş olmaz.
bu ülkede kadın olduğumuz için kendini bizimle tatmin etmeyi kendine hak gören bir zihniyet, kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek diye açıklama yapan bakanlar, soru soran basın mensubuna söyleyecek laf bulamayıp "Kız mıdır kadın mıdır bilmem" diye konuşma yapan iktidar, "tecavüze uğrayan doğursun devlet bakar" diyen bakanlar varken, sapıklar yasaya uymadığı için yasalar sapıklara uyduruluyorken, tesettürlü kadınlara bacı açıklara iffetsiz deniyorken, bu ülkede yaptığımız her şey, var oluşumuz bile bir "TAHRiK" sebebi gibi görülüyorken türkiyede kadın olmak canhıraş bir yaşam çabasıdır.
hayvana veya cansız objelere tecavüz edilen, kaba kuvvetin ön planda olduğu ülkemizde zor. her bakımdan zor. kimseye yanaşmazsın kezban derler, biriyle ilişkiye girersin hıyar herkese anlatır adın afedersin kaşara çıkar. vücudunu belli etmeyen bol pantolon giyersin giyinmesini bilmiyor derler ama şort giyersin adamın teki otobüste tekme atar.işyerinde patronunun tacizine uğrayabilirsin, gece kızkıza dışarı çıkalım desen eyvah eyvah. zor zanaat türkiye'de kadın/kız olmak babacım zor zanaat.

edit: kimin zoruna gitti anlamadım.
oldukça zordur. damacana ve cansız manken gibi cisimlere bile hallenen karşı cinsiniz vardır.
sayın nurxx , bunu buraya yazana kadar gidip polise şikayet etsenize sizler sustukça , sizler sessiz kaldıkça onlarda o özgüvenle size laf atıyor. beyni uçkurunda olan insanlara ses çıkarmadığınız için bu haldesiniz.

Türkiye'de Kadınlar niçin suçludur.
sessiz kaldıkları için suçludur.
Dernekleri ayaklandırmadıkları için suçludur.
kadınlığını yaşayamadığı için suçludur.
kadın erkek eşitliğini çocuklarına anlatmadıkları için suçludur.
Feminizmi savunup Pro feminist erkeklerle el ele vermedikleri için suçludur.
Sürekli tacize uğradığı zaman arkadaşına ve sosyal medyaya anlattığı için suçludur.
çıkıp polise şu yaşadıklarınızı anlatsanız. ve avrupa insan hakları mahkemesine başvursanız
sorun çoktan ortadan kalkardı. hükümette sizin sessizliğinizden yararlanıp çocuk tecavüzlerini aklamak ,
için kanun çıkarmazlardı. avrupa insan hakları çerçevesinde bu tarz suçlar özgürlüğü kısıtlama çerçevesinde
değerlendiriyorlar.

ingilitere'de 9 yaşındaki kıza gecenin bir yarısı dışarı çıkıp marketten içecek alıp dönerken.
zencinin biri kıza laf atıyor bu ne güzellik yavrum diye, hemen gidip polise şikayet ediyor.
ardından kameralarda laf atan kişiyi yakalayıp hakimin karşısına çıkarıyorlar. ve
20 yıl hapis cezası veriyorlar.
zenci soruyor niçin bu kadar çok ceza aldım diye.
taciz ettiğin için 1 yıl verdim.
kadının veya kızın gecenin bir yarısı sokağa çıkmasına onun özgürlüğüne engel olduğun için 19 yıl verdim.

işte adalet budur. o adam 20 aldı. eğer sizde birleşirseniz sizlerde bunu başara bilirsiniz.
Maalesef üreme ve tatmin aracı olarak görülmektedir.
Allah muhafaza. Zordur.
kimi bölgelerde evde oturup koca parası yemektir.