bugün

kesinlikle gerekli bir uygulamadır. malum karşımıza nasıl insanların çıkacağı bilinmez. rahat bir yolculuk için şarttır şart. hoş bayan yanına bayan gelince enterasan durumlar yaşanabilir ama cıvık bir bay yanındansa konuşkan bir bayan yanı daha tercih edilesi olsa gerek.
ilk bakışta yobaz bir durum gibi gözüksede türkiye'de yaşadığımızı unutmayalım.
bir erkek olarak, haklı gördüğüm uygulamadır. hemcinslerimin çoğunun öküz, apaçi ve mal olduğunu gözlemliyorum. şahsen, ben bile bu tiplerle oturmak istemiyorum. bunları üçüncü bir cinsiyete dahil etmek lâzım.
kızlarla erkeklerin ayrı sınıflarda okuması kadar saçma bir uygulamadır. biliyorsunuz ki kızlarla erkeklerin yaklaşma sınırı var artık türkiye'de.

http://www.egitimdenhaber...80%99den-bir-metreye.html
otobüslerde ön koltukların bayanlara ayrılması durumuyla aynı mantıktır. pozitif ayrımcılık bu olsa gerek. erkeklerin hepsini abaza sıfatıyla özdeşleştirmek te neyin nesi? özellikle bayram tatili yolculuklarında kazalara sebebiyet veren olaydır. evet. memleketine gitmek için bilet bulamayıp, araba kiralayan insanlar var. emanet araba ile yolda basan??
olmayan uygulamadır. illa ki istisnaları vardır.
akp ile her şey mümkün.
bir insan bu konudan neden bu kadar müzdarip olabilirki sorusunu akla getiren olgudur.. ısrarla bayan yanı isteyeceğine alternatif çözümlere yönel birader illa otobüstemi rahatlaman gerekiyor ?

eksilemek isteyen arkadaşlara edit: Allah sizin ananızı bacınızı, bir bayanın yarım saatlik minibüs yolculuğunu cehenneme çeviren itlerden korusun. e artık eksilemeyin yani...

eksileyen arkadaşlara edit: valla duamda samimiydim.
yobazların abdestlerinin kadın yanına oturunca bozulacağına inandıklarından ileri gelen uygulama. hatta koridora siyah perde çekilip otobüs, minibüs ve uçakların bir yanı erkek müminler için, diğer yanı kadın müminler için ayrılmalıdır. yüce "islamik" devletimize de yakışan budur!
çay bardağından tahrik olan bir zihniyet mevcut olduğu sürece devam edecek uygulamadır.koltuk arasına kontraplak döşenerek çözülebilir. yapılır bu emin olun.
uçaklarda uygulanmayan uygulamadır .

günün birinde bir otobüs firmasında görevli bayan ile ilginç diyalogu yaşatmış nedendir .

gişe - kaç kişi
telzimba- 1 kişi
gişe - bay veya bayan
telzimba - erkek neden sordunuz .
gişe - beyfendi bir bayı bayan yanyana veremiyoruz
telzimba - ilginç peki eşcinselleri ne yapıyorsunuz otobüsün tavanında mı ? gidiyorlar .
gişe - siz gitmek istediğinize emin misiniz ?
telzimba - ver bari erkek yanı sapsapa gideriz .
bayan isterse oturabilmeli,ama istememe durumunda eleştiri konusu olmamalı...
gerekli bir uygulamaydı.yakında araabistan gibi olcak zina idam mesela.
kişiler tarafından isteğe bağlı olmalıdır.
Bu kadar sorunsa gel yanima otur denilesidir. Problem olmayan problemler bolum bir.
cız...yanına oturma çocuk olur valla!
hem yanını hem kendi koltuğunu satın alan kadın biliyorum. köşeye kıvrılıp otursanızda eli bacağıma değdi diye çığlık atar böyle tipler. ama biz de ne eğleniriz.
profesyonel olarak şehirlerarası yolcu'luk yapan biri olarak, uzun mesafelerde şimdilik uygulanmasını mantıklı bulduğum uygulama.

birkaç ay önce nilüfer turizm'in blue bus otobüsüyle istanbul'dan ankara'ya dönüyorum. 40 numarada yani en arka pencere kenarındayım. yanım da boş. zaten otobüste bir tek orası boştu. ilk yarıyı bolu tarafına hücum eden ben, elimde kitap iki koltuğa neredeyse cenin pozisyonuna gelecek şekilde yayılmış bir halde geçirdim. neyse işte moladan sonra yine 3. sınıf taşeron firma olsa muavinin "babağan malı mı lan" diyeceği şekilde tam yayılmaya başlarken önden bir kız geldi ve yanıma oturdu. hiçbir şey demedi. ben de oturacağını anladığım an toplandım iki koltuğun arasındaki kolluk mu diyorlar ne ise onu kaldırdım. yaklaşık bi 1 saat kadar kitap okuduktan sonra sikerler lan deyip kitabı bıraktım. o da kitap okuyordu ve bana "ne okuyorsunuz bakabilir miyim?" dedi. "isterseniz siz'li biz'li konuşmayalım bana hasan diyebilirsin" dedim. hehehe yok yok tabii dedim işte bayağı bi' muhabbet ettik. moladan önce yan koltuğunda bir kadınla çocuğu varmış ve çocuğu çok konuşuyormuş, o yüzden gelmiş yanıma. neyse işte aşti'ye gelince de iyi günler deyip ayrıldık. bunu 2 erkek arkadaşıma anlatınca şu an bu satırları okumakta olan erkeklerin %75'inin de aklından geçen şu ifadeler döküldü ikisinin de ağzından:

"ne salaksın lan telefonunu alsaydın ya"

hani istesem verirdi sanırım ama olay o değil. yani benim "şehirlerarası otobüste yanına oturan kızı siklemeyerek sapık olmadığını gösterme veya bunun toplumda normalleştirilmesi için bir görev üstlenme" psikolojim farklı bir entry konusu.

1 saatlik yoldan bi'şey olmaz falan kensinlikle katılıyorum ve zamanla bunların da aşılacağına inanıyorum. olm çok değil 4-5 sene önce msn'den fotoğraf göndermemek için atmadıkları takla kalmayan hatunlar geçen yıl facebook'ta sütyen rengi teşhir ediyorlardı. 3-5 sene sonrasını sen düşün. direkt meme koyacaklar. yani şu an bazı kesimlere çok normal gelen şeyler birkaç yıl sonra "oha lan o zamanlar öyle miymiş"e dönecek. yıllaaaar önce şehirlerarası otobüslerde sigara içilmesi gibi.

ama hala şehirlerarası otobüslerde bu olayın devam etmesi gerektiğine inanıyorum. hayvan gibi içip leş gibi kokanı mı ararsın, başını koyacak bir omuz olmadan uyuyamayanı mı, yayıla yayıla yatanı mı... önce toplumca bunun normalleşmiş addedilmesi gerekir ki 3-5 satır yukarıda yazdığım "görev üstlenme"yi kabul edebilelim.

bir de dışarıda polat alemdar gibi giyinip aynı triplerde yürüyen abilerin gece yolculuklarında başlarını bi' omza koymadan uyuyamadıklarını görmek çok hüzünlü. haha
(bkz: türkiyede bay yanı yolculuğun yasak olması)
Olması gereken uygulamadır..Düşün şimdi Eğer kızın sevgilisi var da senin yoksa o bütün yolculuk boyunca msj yazar sevdiğine sende lan dersin; şansıma tüküreyim bir tane de biz bulamadık falan..önemli olan kızın güzel olması değildir bu arada eğer msj yazıyorsa birileri tarafından beğenilmiştir ve sen otomatik olarak onu istersin**..Bu böyledir arkadas onun için dikkat etmek lazım..
bazı durumlarda çok gerekli durumdur. özellikle aranan bir adamın bayanın yanına oturması bayana büyük rahatsızlık verir. bu durum haricinde ise yasak olması saçmadır. belediye otobüslerinde de erkekler bayanların yanına oturuyor ve ben şu güne kadar sapıklık vakası pek görmedim.
Son dakika otobüs bileti almaya gitmişsinizdir, 1 bilet kalmış ama bayan yanı. Satmaz. Niye? Çünkü 12 saat otobüse binmemizin yegane nedeni, yanımızdaki bayana sarkmatır. Çünkü bayanlar sarkılmak, erkekler sarkmak için vardır. e bölünerek mi çoğalalım canım?
(bkz: afedersiniz ama zihniyetinizi sikeyim)
aman sakın normal bir şey
değil bu yani kendimizi tutamayıp
hatunu s.kebiliriz.
oradaki bayanın anlayışına göre değişen durumdur.

ayaktaysanız ve bayandan oturmak için izin alırsanız hiçbir sorunun çıkacağını sanmıyorum.

belediye otobüslerinde durum böyle değil mi nasılsa.
yuksek hızlı tren ve varan turizm için geçerli olmayan uygulamadır.
Olası bir tacizi engellemek içindir. öyle olmayanlar alınmasın sakın ama bi sürü sapık var türkiyede.