bugün

bu sorunsal mıdır? kimine göre evet. bence doğru bir yargıdır. sen kalk, bir sürü eğitime muhtaç, medeni ölçülerde düşünen insan varken, elin arabının kıyafetini, "dini çerçeve" diye başına tak, sonra da geleneği ve göreneği şamanlara ait olan bir topluma, türbanı dayat. türban özgürlükmüş.. peh.. hadin ordan .. sonra türkan saylanın ve benim gibilerin parası ile bu türbanlı kızımız yetişsin ve fettullah gülen okullarında kendi gibi dar çerçeveli kişiler yetiştirsin.. onlarda sözlükte yazar olsun bana küfür etsin ..yahu hem türbana karşı olacaksın, hem de kalkıp türban takmış birine burs vereceksin.. var mı böyle bir şey..bana kimse burda hümanizma falan oynamasın.. "insan eşitliği" madravallarını anlatmasın. bir insanı zorla ( cemaat okullarında olduğu gibi) değiştireceğimize, emeğimizi başka yerlerde ki bizim gibi insanlara ayırırız.. hem daha verimli olur, hem de çağdaşlığın gereği budur..ben kendi çağcıl geleceğimin altına türban gibi bir el bombasını koymam. türban, erkeğin yoz düşüncesini kabul etmiş kadının ünüformasıdır .. türban erkeğin kadın üzerinde ki hemogonyasıdır.. ondandır erkekler tartışır ve dillerinden düşürmez " türbana özgürlük " diye ..neyse konu bu değil.. türkan hoca en doğrusunu yapmıştır. türbanlı kardeşimiz gitsin gülen cemaatinden yardım alsın .. o kadar mı düştüler 150 - 300 tl lik bir burs için yani; bir cumhuriyetçi, hristiyan, mason, ilmunati tarikatından, seks ayinleri düzenleyen, takiyeci kadının eline ..

edith: "kaç kişiyiz" onun da burda anketini yapıyorum bu arada. bu entryi ekşi sözlükte yazsaydım, şukella butonu aralıksız çalışırdı.. işte uludağla ekşi arasında ki fark .. bir tanesi gülen cemaatinin yuvası olmuş; ötekisi aydınlık türkiyenin .. bundan sonra da yazmıyorum ..burada siz kazandınız.. başka yerde görüşmek umuduyla..
yalnış bi sorunsaldır. çünkü türbanlı bir arkadaşımın çydd ile yakın temasları bulunmaktaydı ve onlardan burs almak için çırpınıyordu.

türbanlı arkadaşın yaptıgıda ikiyüzlülük ve bilinçsizliktir. basbas mitinglerde türbanı yerın dibine sokan bir kesime sırf burs için gitmek hiç ahlaklı bir davranış değildir , kaldı ki bu insan nur cemaatinin evlerinde de kalmaktaydı.
"türkan saylan" bir eğitim kurumu olmadığından olanaksız bir durum. eğitim kurumu olsa verirdi ama bak.
(bkz: burs)
ayrımcılıktır.bir eğitimci hedef kitlesinde ayrım yapmadan her bireye eşit uzaklıkta bulunmalıdır.burs ayrı vermez vermez de diyebilirsiniz o zaman kendi kişiliği ayrımcı kişiliktir.yok öğretim görevlisiykende aynı ayrımı yaptı ise eğer hem eğitmen kişiliği hem kendi kişiliği ayrımcıdır.
edit:lütfen eksileyin siz eksiledikçe ben haz duyuyorum *
çydd den bu şekilde burs alan insanlar var.bir de bazı türbanlı arkadaşlarımızın halihazırda burs aldığı kurumlar var.

(bkz: ben burada isim verip de kendilerini rencide etmek istemiyorum) *
çok normal bir durumdur.çünkü türbanlı kardeşlerimize! zaten gülen cemaaati yeterince burs vermektedir.bu kardeşlerimizin! barındığı evlerde veya yurtlarda her öğlen ve akşam yemeklerinde et yemeği çıktığına bizzat kendim şahit olmuşumdur.gülen cemaati türbansız kızları, bu yurtlara ya da evlere alıp, kapıda türban takarken, türkan saylan ın bu tür şahsiyetsiz oyunlara prim vermemesi çok daha istikrarlı ve samimidir.
önyargı ve korkunun neticesidir.
herşeyi geçtim vefat etmiş bir insanın arkasından hakaret etmeye insanın yüreği nasıl elverir dedirten konu.
hem zaten o kızlarımızın yüzünü yeterince güldüren vardır.zaten rahmetli olmuştur ödlekliğinizi bu kadar belli etmeyinizdir.
milletçe kürt Türk ayrımı ile cebelleşirken hepimiz biriz diye haykırırken bu durum, önyargının getirdiği kayırmalar, bölünmeler. vay halimize.
türkan saylan'ın bizzat kendi ağzıyla söylediği: biz türbanlı kızlara eğitim vermiyoruz. çünkü onlar bizim hedef kitlemizde değiller. zaten başı kapalı kızlar bizi ilgilendirmiyor. biz atatürkçü ailelerin kızlarını alıp okutuyoruz.

şimdi bunu en başta diyen bir kadına yalancı, sahtekar, düzenbaz diyemezsin allah için. toplanan yardımların nasıl vaatlerle alındığını bilmiyorum ama muhtemelen zaten muhafazakar kesimin türkan saylan'ın derneğine bu laflardan sonra yardım yapacağını hiç düşünmüyorum.
turkan saylan ve onun tarafinda olanlarin cok ama cok sacma iddiasi onlarin vergileri ile okuyanlar turban takamazmiş. buna hangi kufuru soylesem az gelir.

bu ülkede bir tek siz vergi veriyorsunuz bir tek siz gercek vatanseversiniz, bu ulke bir tek size ait. siz kurtardiniz bu ulkeyi ya haklisiniz. bende benim vergilerimle boyle gardrop ataturkculeri'nin okumasina karsiyim. siz benim paramla nasil okuyup gelip sozlukte yazar olursunuz?
türkan saylan çok yardımsevermiş! peeh. iyilikler yapmadı değil yaptı ama bi sor niye yaptı? yaptıklarının ardından kemalizm'i dayattı. kemalizm nedir? en iyi düşünebilen, en iyi laikçi, en iyi atatürkçü, en iyi demokrat vs. vs. öbürleri bir işe yaramaz.

toplumun değer yargılarını giyim kuşam meselelerini yeniden yeniden tartışmaya açmak akıllı bir insanın girişeceği eylem türü olamaz. ya bu toplumu hazmedeceksiniz, farklılıklara saygı duymayı öğreneceksiniz ya da hazmedeceksiniz.

(bkz: eğitimin senin olsun beni bana bırak)
toplumlarda her kurum kendi yandaşlarına, destekçilerine önem verir. şimdi fethullah gülen ve tayfası sana bana burs veriyormu? vermiyor. giriyorsun koç holdinge, sokaktaki adama burs veriyormu hayır kendi bünyesine kazandıracağı adama veriyor. yok hala olmaz öyle şey bizde isterük dersen hayat konusunda 40 fırın ekmek yemek bile az gelir sana. herkez ideolojilerine doğru geleni destekler bu kuraldır. ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin demek de yetersiz, bunu bugün tüm dünya yapıyor.
öncelikle türkan saylan bir eğitim kurumu değildir. bu sebeple de eğitim vermez. eğitim anayasamızda belirtildiği gibi devletin görevidir. ayrıca 1937 yılında anayasamıza giren laiklik ilkesine göre - aynı ilke türk milli eğitiminin de temel ilkelerindendir- okullarda dini sembol ve simgelerle ders verilmesi veya derslere girilmesi tamamiyle yasaklanmıştır. bu da türbanla eğitim alınamayacağı sonucunu doğurur.

asıl ima etmeye çalıştığınız türkan saylan ın türbanlılara eğitim yardımında bulunmamasıysa -ki bulunmuyor- kişisel fikrime göre çok doğru bir yaklaşımıdır. çydd gibi bir kurumun görevi din veya toplum baskısıyla kapanıp nihayi amacı erine iyi bir eş olmaktan ileri gidemeyen türbanlılara burs vermek değil, dogmalara, toplum baskısına karşı bilimi, sorgulamayı, eleştirmeyi amaçlamış geleceğin bilim insanlarına burs vermektir.

ayrıca hepimizin bildiği gibi türbanlılara burs vermek için parendalar atan zengin iş adamlarımız ve tarikat liderlerimiz var.

türkan saylan istemediği adama burs vermek zorunda değil. buna ayrımcılık diyebilirsiniz tıpkı bilimle doğmalar arasındaki ayrım gibi . ben evlenir evlenmez kocasının emri altına girecek bir kıza niye yatırım yapayım? çydd nin verdiği burslar geleceğe yatırımdır. bu sebeple boşa harcanamaz.

ha bir de şu nokta var; kusura bakmayın ama abd de ikamet eden zat-ı ağlak ta bize burs vermiyor napcaz yani? ha pardon ama aslında o ağlak bünye daha insaflı, başını kaparsan veririm diyor.

bambaşkasınız.
madem türkan saylan'ın başörtülülere karşı kendi çapında uyguladığı ayrımcı tutum doğru olandır, o zaman fetoşun yaptığı da gayet normaldir, ee ne diye kıvrım kıvrım kıvrılıyorsun, fetoş kadrolaşıyor diyorsun sıpa? neden her gittiğin yerde aşağı fetoş yukarı fetoş diye eleştirilerde bulunuyorsun? diye sorduran önermedir.

not: fetoşu desteklediğim sonucuna gitmesin zeki ve muhteremler. tamamen duygusal, mantık işletimi karşı mantık işletimi, tez anti tez veya...

(bkz: cart curt)
yanlış entry'dir ölmeden önce, haberlerde burs verdiği bir öğrencinin türbanı vardı.
(bkz: sozlukte propaganda yasaklansin kampanyasi)
(bkz: sozlugu propaganda aleti yapmak)
kendi amacı ne olursa olsun bence mantıksızdır. etrafımda yüzlerde kız tanıyorum, aile baskısıyla başını örtüyor ve ailesine karşı çıkamıyor, tek kurtuluş olarak okumayı meslek edinmeyi ve ekonomik güç ile başlarını açmayı düşünüyorlar. çünkü şeyh dediğimiz insanlar bile para kazanan kendi kız çocuklarına ve torunlarına daha musamahakarlar. ve geneli bir süre sonra açılıyorlar.

türkan hanıma veya çyddye kim akıl verdiyse bence yanlış bir akıl vermiş. genelleme yapmıyorum ama her 10 türbanlıdan en az beşi okumayı ve meslek edinmeyi , daha özgür olabilmek için ve başını açabilmek için bir kurtuluş görüyor.

türkan hanımın ve çydd nin türban inadı gerçekten mantıksızdır ve zorbalıktır. belkide o kızların başlarını açabilmeleri için tek kurtuluştur eğitim. ve daha çağdaş bir türkiye (?) için kızların bu umudunuda kırıyorlar. aileler keşke kızlarına türban baskısı yapmasa , keşke çydd gibi dernekler kızlar başını açsın diye diretmese. olan her iki baskının altında ezilen , ezildikçe hissetmediği bir dini yaşamak zorunda kalan veya hissettiği dini yaşayamayan kızlara oluyor. böylesine baskıların olmadığı bir ortamda gerçek türbanlılarla ve gerçek çağdaş insanlarla tanışacağımızı düşünüyorum. çünkü bu savaşın ortasında herkes mecbur kaldığı bir hayatı yaşıyor.

her ne kadar türkan hanımı başörtüsü karşısındaki tahammülsüzlüğü konusunda beğenmesem de, son röportajlarından birinde çok güzel bir şey söylemişti.
-2 yaşındaki çocuğa bu sandalyeye otur dendiğinde neden diye sorgulamasını isterim . soru sorsun gençler , araştırsın isterim.

bunca güzel cümlelerin ardından zaten ezilen kızlara bir duvarda türkan hanım ördü. türkan hanım yaşasaydı ve benim ona soru sorma imkanım olsaydı şöyle bir soru sormak isterdim.

- kızlar başını açsın diyorsunuz ama neden? neden bu baskının kızları daha da çıkmaza sürüklediğini farketmiyorsunuz? neden insanların özgür seçimlerini yapmalarını istemiyorsunuz? sorgulanamayan bir milli eğitimden yetişen insanların neyi sorgulamalarını bekliyorsunuz? ya da neden sizin değerlerinizi ve örnek aldığınız atatürk 'ü sorgulamalarına izin vermiyorsunuz?
Doğru olanı yapmıştır. Bir kadın türban takmışsa, yalnızca namaz kılıp eşine hizmet edebilir. Eğitim ya da herhangi bir başka sosyal hakkı yoktur. Fazlası zaten sapkınlığa girer. En büyük kafir de türbanı takıp her haltı yiyip sonra din vecizesi altına sığınandır.

Evet, Bu devirde yaşananları kimse unutmayacak.
şimdi eğitim verdikleri arkasından bir fatiha okuyamıyor çünkü bilmiyorlar.

ışıklar içerisinde uyusun.
O yüzden mi kadını kansetin son aşamasında iftiralarla tutuklamaya kalktınız.
Bir kız türbanlıysa okuyamaz ben demiyorum dininiz diyor kardeş. Buhari, ibni mace, müslim, ebu davud, tırmizi bu konuda ittifakta.