bugün

sahadaki 11 topçunun dokuzu yabancı,milli takımın yarısı alamancıysa tartışılması saçma gelen futbol.
başarılı olamadığımız bir "alan" daha.
spordan ve sportif faaliyetlerden anlamıyoruz; gençlik ve spor bakanından mhk'ye kadar, takım yöneticilerinden spor yorumcularına kadar.
mottosu şudur: 'kazan ama nasıl kazanırsan kazan' bu ulvi felsefeyi ülkemize getiren de fenerbahçe isimli güzide camiadır.
hobi olarak bile takip edilmemesi gereken ülke futboludur.

yukarıda da denildiği gibi, her yönüyle leştir. verilen demeçler, basının olaylara yaklaşımı, taraftar profili gibi birçok sebepten insanı futboldan soğutur.

parayla peynir gemisi yürütülmeye çalışılıyor.
Fenerbahçe ve Galatasaray yüzünden yerlerde olan futbol. Evet.
3 5 sooytarinin elinde oyuncak olan futboldur..
Futbolcuların eski halleri

https://www.haberturk.com...eski-halleri-2632774-spor
yabanci sınırı diye diye 38 yaşındaki ırkçı emreyi sahaya süren zihniyete sahip futboldur..

böyle kafalar yönetikce futbolu bokunda bogulacaktir..
son dönemde yabancı kuralının kalkmasıyla gelişim gösteren futbol.

dikkatinizi çekerim ; türk futbolu gelişti. türk futbolcular değil. altyapılar gelişmediği sürece beşiktaş gibi her yıl avrupaya katılan takımlarda oynayan türk oyuncu sayısı 2'yi 3'ü geçmeyecek. belki de önümüzdeki yıllarda tek bir türk oyuncu dahi kadroda olmayacak.

elbette ingiliz , italyan kulüplerde yabancı futbolcularla oynuyor. fakat bu ülkelerin milli takımlarına baktığımızda ; oynayan bir futbolcunun 5-6 hatta 10 tane yedeği olduğunu görüyoruz. adamlar altyapıyı zaten kurmuş. milli takıma oyuncu pompalıyorlar. önlerindeki 10 seneyi garantiye almış biçimde ilerliyorlar.

bir de bizim milli takıma bakın. cenk tosunun kaç yedeği var? 3 veya 4 yedeği var adamın. geri kalan forvetlerde ilk 11 kalitesinde bile değil.

ha tabi arada bir altyapıdan çıkıp harika performans gösteren oyuncular oluyor.

ama 1 2 sene içinde adamı öldürüyoruz resmen. en güzel örneği (bkz: ozan tufan).

güzel şeyler yapıyoruz. ama bu güzel şeyler yaptığımız işlerin %20 si falan. geri kalan %80 hüsran..

biz hep %20 ye baktık şimdiye kadar.

biraz da o %80 i eritsek hiç de fena olmaz.

bu ülkede en büyük sorun hakemler diyorlar ya. ben de şunu söylüyorum: bu ülkede çözülecek en son sorun hakemlerdir.
her maç sonunda hakem tartışılmıya devam edildiği sürece yükselişe geçmeyecek futboldur.

--spoiler--
bjk kazanıyor ; bıdı bıdı bıdı hakem hatası bıdı bıdı bıdı.
gs kazanıyor ; bıdı bıdı bıdı hakem penaltı vermedi bıdı bıdı bıdı.
fb kazanıyor ; bıdı bıdı bıdı aziz yıldırım hakemi ayarlamış bıdı bıdı bıdı
--spoiler--

ağlamayın amk. adam gibi futbol konuşuyorsanız konuşun.
Ulan bazen düşünüyorum da;

Anadolu’nun en ücra köyüne kadar en hızlı koşan çocuklar tespit edilse,

Bu en hızlı çocuklardan top sürme kabiliyeti olanları, en sert şut çekenleri filan bi ayırsak,

Bu ayırdığımız grup arasından tabiri caizse futbol zekası olanları seçsek,

Bu seçtiğimiz çocukları spor okullarına alsak, normal müfredatla sıkmayıp, etiğinden tekniğine kadar futbol öğretsek.

Çok mu zor amk. imkansız mı lan. Hı?
oyuncu kalitesi olarak baktığında kaliteli gibi gözüken, ama genellikle içinde emekliliğe bir adım uzakta olan isimleri barındıran bir lige sahiptir.

taraftarların kalitesi de ayrı vasattır. tribünde öküz gibi böğürüp sahaya eline ne geliyorsa atmayı marifet sanan tipler taraftar profilini oluşturmaktadır.
3 temmuz 2011de fetönün fenere kurduğu şike kumpasından beri kirlidir.
kuşkusuz en efsane isimlerinden biri de yirmi yıldır verdiği emekle aziz yıldırım'dır. elbette ki daha futbola emek vermesini arzuluyoruz. rakiplerinin pek fazla şansı yok.
t*rk futbolu şeklinde sansürlenmesi gereken, dünyanın en rezil ve leş futbolunun oynandığı futbol ortamı.
siyasetten futbola kadar giderek medeniyetten uzaklaşıyoruz.
alman futbolu : dik pas.
ispanyol futbolu : bol pas
ingiliz futbolu : uzun pas
türk futbolu : kumpas.
tamamen taraftar odaklı, tamamen taraftar ziyanlı. türk futbolunda önce değişmesi gereken taraftar profili, bu da ancak bilinçli taraftar jenerasyonu ile gerçekleşebilir.

neden mi taraftar ?

çok büyük bir baskı oluşturuyor bizim takımlara, yarım sezonda hoca değiştir, yıldız aldığını sanıp 32 yaşından büyük topçulara dünyanın parasını ver, ki bunların hepsi futbola doymuş adamlar, alt yapıya sıfır tolerans, başarı delisi taraftarımız bu baskı sayesinde her sene başarısız takımlara sebep oluyor...

aklı başında yöneticilerin gelmesi lazım artık futbolumuza, misal galatasaray 5 sene şampiyonluk beklemesin, alt yapıya yatırımlar yapılsın, tesislere yatırım yapılsın, ajax modeli bir takım yaratılsın mk ülkesinde. istanbul kadar olan hollanda bunu yapabiliyor.

aha konuşacak çok şey var da, sinirim bozuldu yine.
15 yıldır yerlerde.
ciciş kardeşlerin şikeleri ve şaibeleriyle doludur.
Feminizm gibi pis bir şey.

Ulan dayımın küçük oğlu fenerbahçe gol yedikçe ağladı, gol attıkça evde bağırarak koştu. Mal mısınız ne siniz?
parası için oynayan futbolculardır (bkz: arda turan).
Fiziğinden çok gölgesi büyüktür. Ederinden çok daha pahalı fiyatlara satılma başarısı gösterilmiştir.
Türkiye futbolu gelişmesi için önce yetenekli oyunculara öncelik vermesi, imkanı olmayan yeteneklilere destek verilmesi gerekiyor. Ancak Türkiye'de futbol torpilden ibaret. Ya paran olacak yada torpilin olacak profesyonel futbolcu olmak için. Yaşadım bizzat biliyorum. Amatorde 4 yıl oynayıp Prof oynayanlardan kat kat iyi olmama rağmen yükselemedim. Ve bunu bana bizzat dediler. Torpilin yoksa boşa kürek cekersin. Torpil varsa Selçuk şahin gibiler gibi rahat prof topçu olursun. Bu zihniyet gelismedikce, yetenekli gençlere destek verilmedikce Türkiye futbolu gelismez. Dünya Kupası da bize hayal olmaya başlar.
battı.

fenerbahçe, herkesi şaşırtacak şekilde elif, ferdi, barış gibi futbolculara şans verecektir.

buna mecburlar. beşiktaş da elindeki gençleri oynatmalı. orkan, fatih ve dorukhan oynamalı. bitti artık o bonservisli oyuncu dönemi. ya kiralık ya da bonservisi elinde olan gösterişsiz futbolcuları alacağız. artık şakası yok.