bugün

çıplak güneşlenen kadının özgür olamama ihtimali ile aynıdır.
türban takmayı bi tecrit olarak algılıyanların moron olma ihtimalinden daha yüksektir.
cok azdir. tum organlara hukmeden beynini saklamaya calismasindan belli degilmi.
Başı açık, boya küpü, mini etekli kaşarlardan çok daha fazladır. hatta kesin daha özgürdür.
kadın türban takmak istiyorsa eğer en büyük özgürlüğü rahatça türbanını takabilmesidir.
bikiniyle gezenin özgürlüğüne laf etmeyenlerin başını örtene yaptiklari bu saldırganvari küçümseyici yaklaşim.
türbanı kendi özgür ifadesiylemi takmıştır ki özgürlük istesin. aile çevre baskısıyla kapatılanları düşününce özgürlük ve türban yanyana getirilmememli 9 10 yaşındaki çocukları kapatan aileler özgürlüğünü o zaman kısıtlamıştır zaten.
kışın bere vb. takanların özgürlüğünün kısıtlandığını düşünebilen mal beyanı.
ozgur olamaz diyenlerin sıgır olabilme ihtimaliyle dogru orantılıdır.
bugün türban takan, yarın motor takar, takabilme ihtimali ile eş değerdir.

bu sebep ile türban takmayın, turban a da takılmayın.

(bkz: bugün basına türban takan yarın neler takar)
(bkz: bugün türban yarın çarşaf sonra peçe)
eğer bir çocuk 10 yaşında imamhatip okullarına gönderiliyorsa bu aile tarafından yapılan baskıdır, özgür olma ihtimali yoktur. onun dışındaki durumlarda ise takar takmaz birey kendinden mesuldur, kimseyi ilgilendirmez.
özgürlüğün kafaya takılan şeyle değil, kafanın içiyle doğru orantılı olduğu düşünülünce başı açık kadının özgür olma ihtimaliyle aynı olan ihtimaldir.

tespit: kemalistlerle dinci yobazlar kardeştir, ikisinin de entelektüel birikimi bokla yarışır.

tanım: kemalist ilüzyonudur.
turban takan musluman kadin turban takmayan musluman kadindan daha az ozgur degildir diye bir arguman olamaz.

kuran acik olarak erkeklerin kadinlar ustunde hak sahibi oldugunu beyan eder(nisa 34) , bu durumda kadinlarin iradesi erkeklere tabidir, eger bir kadin turban taksin yada takmasin musluman oldugunu iddaa ediyorsa babasinin, kocasinin iradesini kabul etmekle hukumludur.

turbanin ozgurluk ile alakasi yoktur, turban takan kadinda islam icersinde en az turban takmayan musluman kadin kadar ozgurdur.

basligin musluman kadinin ozgur insan olabilme ihtimali olarak degismesi gerekir.
özgürlüğün türbanla bağdaştırılması sorunsalı.
baba, ağabey baskısıyla takıyorsa olmayacak ihtimaldir.
özgür olamaz efendim.üniversitelere giremiyordu bir zamana kadar.bugün hala başörtülü olduğu için laiklige aykırı diye devlet kurumlarında çalışamayan ve böyle kendileri hakkında sanane yarragım sana mı dokundu diyebilecegimiz insanlar tarafından psikolojik baskıya maruz kalan insan nasıl özgür olabilir.
kendi isteğiyle takıp takmadığına bağlı olarak değişen özgürlüktür.
recm edilen taşlanan,sakallı yobazın arkasındaki 4. kadın kadar özgürdür.
özgür iradesiyle taktığı türbanı aşağılamak için karektersiz piçlerin akıllarında tufanlar estiren ihtimaldir.
Her istediğini yapmak özgürlükse şu dünyada bana bir tane tam özgür insan gösterin. Herkesin davranışları toplum tarafından bir şekilde kısıtlanmıştır. Sen halka açık bir ortamda, mesela sokakta ortada hiç bir şey yokken yanıyorum! diye bağırma özgürlüğüne de sahipsin. ama bunu yapınca insanlar sana iyi gözle bakmazlar. Sizin özgürlük anlayışınız sınır tanımamak, her istediğini yapmaksa, bizim özgürlük anlayışımız toplumsal faydayı gözetmek adına 'özgür' irademizle kendimizi kısıtlamaktır.
(Bkz: yeni başlayanlar için özgürlük ilüzyonu)
Tanım: ideolojik beyni bu yazdıklarımı anlamayacak olan deli saçması.
Allah'ın rahmeti ve bereketi, Rabbimin istediği gibi olan müslümanarın üzerine olsun. ilk olarak burada özgürlük ne demektir? Bu kavramın anlamı tam anlamıyla toplumumuzda biliniyor mu? Bence bunun açıklaması yapılmalıdır. Sonra insan bu özgürlükten anladığıyla amel eder. Bir insan eğer müslümansa(allahın istediği gibi) o zaten özgürlüğünü Kuran'dan alır. Kuran'da Nur suresi 31. ayete bakmalarını öneririm.
bir insanın özgür olabilme ihtimali var mı diye soruyla karşılık verdiğim sorudur. dindar olmamak veya din olgusunu tamamen hayatimizdan cikarmak bizi ozgur yapar mi peki? bence degisen bir sey yoktur. insan, kalabalik icinde asla ozgur degildir. bir turbanli sacini baska insanlara gostermemekle kisitlidir elbet ama ozgurlugu asil sinirlandiran turban falan degil vicdanimiz, toplumda benimsenmis davranislar, utanma duygusu vs vs gibi duygulardir. bu acidan bakildiginda hicbirimiz ozgur degiliz zaten. turbanini kendi istegiyle takmis bir bayan ise bunu inandigi dinin gereklerini yapmak istedigi icin yapmistir ve hepimiz kadar ozgur degilse bile en azindan dogru olani yaptigini dusundugu icin huzurludur. inanin ya da inanmayin ama bence dindar olmak insana huzur getirir, baski degil. bakin zorlamayla bu gerekleri yapanlardan bahsetmiyorum o ayri bir mevzu.
kadın eğer türban takmak istiyorsa ve takıyorsa diğer istediklerini de yapabiliyorsa özgürdür.
türban takmak isteyen bir kadın eğer türban takamıyorsa asıl o zaman özgür değildir. ve istemediği halde takıyorsa.
bu konunun tartışılacak başka noktası olduğunu düşünmeyiniz.
bakın arkadaşım biz insanlar medeni canlılarız, bizde giyinmek diye bir ihtiyaç var. burda hemfikiriz di mi. orrayt.

gelelim bu ihtiyacın gideriliş şekillerine;

insanların bir kısmı % 50 sini açar bir kısmı 3/4 ünü, bir kısmı da 0,1 ini açar.

bir erkeğin bir kadını bi tarafını daha az gösteriyor diye eleştirmesinin altında tek bir şey vardır o da : azgınlık.

hayır bunu kadınlar dese anlıcam: ay şekerim açsana başını, bak ben ne rahatım cümlesi gayet masumken;

''ayşecim neden başını örtüyorsun bu etek neden bu kadar uzun, benden çekinmene gerek yok, özgür ol istediğini giy, sana yakışıyo ama'' tarzı cümleler bir erkekten duyulduğunda hiç de masum gelmiyor.

kadına erkek eliyle verilen bu özgürlük hiç de masum durmuyor!
modanın, kapitalizmin, medeniyet(!) in,çağdaşlığın(!) dayattığı özel olma çabası altında inim inim inleyen kadınlar,ben kelimesinin ne olduğunu anlamadan ben buna değerim diyen kadınlar, kendini bedeninden ibaret görüp alçaltan kadınlar özgürse, ümitvar olun, yer altında çok özgür bir dünya var dostlar.