bugün

Ben anlamıyorum arkadaşlar. Sen ye iç sıç hatta sıçma sonra bi daha ye. Önüne duramıyorum de. Su içsem yarıyor bahaneleriyle hopur hupur yağlı yağlı tatlı baklava hamburger durmadan götür. Ol bizon gibi. Sonra ameliyat ol. Diyeceksiniz ki herkes yemekten değil ilaçlar yaptı bilmem ne. Arkadaş bilinçli ol kullanacağın ilaçları direkt dikme kafaya bir öğren nedir ne değildir ne yan etkileri var ona göre al önlemini. Ona göre dikkat et. Hadi diyelim geldin bir boşluğa bidon olma yolunda hiç mi fark etmedin? Ettin.. Battı balık yan gider demi.. Sonra oturdu akla. Yemeğe içmeye bahaneler bol kepçe ama boğazı tutup götü sıkıp spor yapmak yok bizde hesapları değil mi? Sonra git ameliyat cort. Birde hayvan gibi olanlar var sigarama laf eder bırakmak istemiyorum deyince 'tabi bırakamıyorsun dirayetli değilsin' hadi başkalarını anladım sen traktör tekerleği sen mi bana dirayetten söz ediyorsun demek istiyorum öylelerine. Bu ameliyatı gerçekten çok ciddi sağlık durumu olmadıkça yaptıranların tekrar kilo alması kendi imkanlarıyla verinceye kadar işe yaramamasını temenni ederim.

Koca dötlüler arşa değerdir.
Ertesi gün vizitte; kısa boylu genç hanım kızımızın (yanlış olmasın) yaklaşık 120-130 kg... "hocaaam, çok zayıflayıp bir deri bir kemik kalmam değil mi? Beni korkutmaya başladılar da.. birden bire 30-40 kg olmam değil mi?" Sorularıyla karşı karşıya kalmaktır bazen.

Önceki gün ameliyatta midenin çıkarılan kısmını elime alıp baktığımda; "bunun yediğinden ne olur ki, ne istedik şuncaaazdan" hüznüne kapılmıştım oysa.***

(bkz: çenelere zincir vurup odadan koşarak kaçma isteği)*
bizde tezeği avuçla yemek vardır...... ömrü billah kalırdık heralde stajdan.*
Not: tatlış kızdı aslında; acaba ne oldu hali, verdi mi kiloları yoksa korktuğu falan oldu mu?..* meraklardan bir demet ameliyatıdır kendisi.*
4 yillik tup mideli, 5 aylik bypassli olarak yazicam asagidakileri, ki yazdiklarim da tecrübeyle sabit efenim.

Oncelikle bu surec Doktor reklami yapmamak gerektirir. Cunku doktor sadece aractir. Kisi kendi verir kiloyu.
Bol kalorili sivilarin tuketildigi bir diyetle ya da her midenin bosaldigi anda atıştırarak o kilolar verilmez mesela. Kisi diyetine dikkat edecek. Porsiyonuna dikkat edecek. Yani Midesine format atmasi yetmez, beynine de format atmasi gerekir.
Spor yapmayi da hayatina katmasi gerekir mesela.
Ben zayifladim, o kadar kilo verdim diye yasanacak ozguven patlamasi icin psikolojik destek alinmali. Aslinda sirf bunun icin degil, ameliyat sonrasindaki plato evreleri icin de diyetisyen ve psikolog destegi alinmasi gereklidir.
Ameliyat sonrasindaki yillarda kusma ve kabizlik sorunu varsa, hele de rahatsiz edici boyuttaysa zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.
Estetik operasyonlar icin kesinlikle 18 ay beklenilmesi ve kilonun en az 6 ay sabit gitmesi gerekir.
Tüp kaçırıyomu diye çakmakla kontrol edilir.
Tup mide ameliyatinda mideye tup takildigini sanan insanlara midenin seklinin tupe benzetildigi icin ameliyata bu ismin verildigini anlatip durmaktir. Tup mu taktilar, tup ne zaman cikacak, tuplusun artik, kapali otoparka girme gibi gereksiz soru ve esprilere maruz kalmaktir.

9 kasim 2012 gunu atv ana haberde tup mide ameliyati ile ilgili bir haber vardi. Hasta ve doktor konuktu. Doktor su yukarda yazdigum sekil olayini anlatirken alt yazi tup taktirdi seklindeydi. Fatih urek ameliyat oldugunda da medyada tup taktirmak soylemi kullanildiydi. Medya Yanlis bir algi olusturmasa, hastalar da surekli aciklama yapmak zorunda kalmazlar aslinda.