bugün

Pazar gunlerının vazgecılmezlerındendır.
Her izlemede nasıl bu kadar manyak fikirler üretiliyor diye kös kös düşündürendir .sebepsiz güldürür.
The Man Trap bölümünün parodisi.

Geçen bir kanalda izledim The Man Trap'ı tesadüfen 1 hafta önce internette Turist Ömer Uzay Yolunda'yı izledim.

Aslında bayağı bir benzerlik var ama tabi Turist Ömer en büyük farklılık ki bana göre bu Film Yeşilçam'ın Papatyasıdır.

Ferdi Merter yazmış Turist Ömer Uzay Yolunda'yı bir de Dr. McCoy'u oynamış. Bir baktım Dizide de Dr. McCoy'u seslendirmiş.

Adamın elinden her iş geliyor. Helâl olsun ne diyelim.
bu filmde mr spock'ı rahmetli aktör erol amaç canlandırmıştır.
turist : Nerdeyiz abi şimdi
profosör :Galaksinin en büyük gezegenindeyiz
turist : kasımpaşaya yakın mı yani burası ?
profosör : kasımpaşadan 3 milyon yılı uzaktayız
turist :hee desene nalıncı yokuşundayız o zaman.
Bir profesörle, Turist Ömer'in bir gezegende geçen güldürüsü.

Yapımı : 1973 - Türkiye
Tür : Bilim Kurgu , Fantastik , Komedi
Süre: 72 Dak.
Yönetmen : Hulki Saner
Oyuncular : Sadri Alışık , Kayhan Yıldızoğlu , Erol Amaç , Elif Pektaş , Cemil Şahbaz
Senaryo : Ferdi Merter , George Clayton Johnson
Yapımcı : Hulki Saner
https://www.youtube.com/watch?v=_dBN5tCqWU0
star trek'in birinci bölümünü konu alıp film ve dizilerle dalga geçmek için çekilen film ve dizilere belki de ilk örnektir.

(bkz: siyahın elli tonu) gibi filmler bugün yaygın olarak çekilmektedir.
Yabancı okullarda hakkında tezler hazırlanmış filmdir. Ciddiyim , internettten bu tezlere erişebilirsiniz.
-ulan ben cevherim be cevher! öldükten sonra anlayacağınız kıymetimi. (geleceğe selam çakmış sadri baba)

spak: tepkileri insanınkini andırıyor ama anası başka babası başka gezegenden olmalı.(ulan ya bu cümle başka milletten birinin aklına gelmezdi, senarist genetik bilgisinden katmış filme)
Şimdi tv8 de başlayan film. izleyelim bakalım.
Tuz için insan emikleyen uzaylılar efsanedir.
(bkz: sparkettin abi)
https://youtu.be/Wqm9-J0nwtw güzel bir turist ömer uzay yolunda incelemesi, zevkle izledim.
Sadece Türk sinemasına değil, dünya sinemasına da bir çok konuda öncü olmuş 1973 yapımı filmdir.

Filmin uzay gemisi sahneleri halkali'da bir stüdyo'da; gezegen sahneleri ise efes'te çekilmiştir.

Sadri alışık'ın filme kattığı dinamiği tartışmaya gerek yok. Fakat yan rollerdeki kişiler de rollerinin hakkını vermiştir. Ki zaten bir çoğu o dönem dünyayı kasıp kavuran star trek'te seslendirme yapmaktaydı.
görsel
(bkz: görünmez uzay sigarası)
görsel

- Abi şimdi burası Kasımpaşa'ya yakın mı?

- Kasımpaşa'ya 3 milyon ışık yılı uzaktayız mister Turist.

- Desene Nalıncı Yokuşundayız.
1000 defa izlendiğinde bile sıkılmadan izlenecek bir filmdir.
görsel
görsel
"spak iki çay çek demli olsun".
Türk aklının ne kadar kısır ve tekdüze olduğunu gözler önüne seren rezil bir türk komedi filmi.

Yersen.
vay arkadaş adamlar ne anlamlar çıkarıyor.

star trek in orjinal filmlerinden önce çıkmış efsane. doğru hatırlıyorsam.
Turist Ömer silah zoruyla nikah masasına oturtulmuştur ve allah’a Dua eder:

“Allah’ım bir sebep gönder de beni Buradan yok et, toz et, yok et yarabbim!”

Turist’in duası kabul olmuş ve profesör onu zaman makinasıyla galeksinin (aynen böyle söylüyor) en uzak gezegenine (yani efes’e) ışınlamıştır. Turist kendini birden bu harabeler içinde bulunca kendi kendine konuşmaya başlar:

“Hey ulu tanrım, yarrabbim duamızı kabul ettin insanın kıt olduğu yere getirdin, vicdanımızla baş başa bıraktın bizi.”
Star trek konseptli ilk film olma özelliğini taşıyan filmdir.
meşhur çiçek besleme sahnesinde kadın çiçekler için “onlar benim çocuklarım” der. tam bu sırada tuz yiyen canavar gemi tayfasından birinin kılığına girmiş ve turist’in ellerindeki tuzu yemeye başlamıştır. turist ömer efsanevi cümleyi kurar: “ ablacım senin çiçeklerden biri büyümüş de el öpüyor allah bağışlasın.”