bugün

Bir parça realizmin karşı tarafa hissettirdiği ve isminizin önüne gelen sıfat. mış. masalların olmadığını, aslında pamuk prenses'in ormanda cücelerle yatıp kalkan bir aşüfte, küçük prens'in umut tüccarı, pollyanna'nın romantizm akımının önde gelen ismi, "g*tune tekme atsınlar, sen de 'muhteşem kaç gündür tekmeye hasretti' de" felsefesini hayatında uygulamış feylezof, rapunzel'in kaleye erkek atan, aklı fikri prens ve saçları olan bir gerizekalı, uyuyan güzel'in işine gelmeyince uyuma taklidi yapan babannem olduğunu belirtmek hala masallar aleminde yaşayan insanın halet-i ruhiyesini değiştirebiliyor ve inkara yol açabiliyormuş. Küçük prens'teki gülü arayan arkadaşın, can'ım dediği öteki insanın adının gülle başlıyor olması ne tuha.. Hal böyleyken ben tuhafim, sen değilsin; öyle mi sevgilim?
anlaşılmayan durum.

Ezana saygın olmaz götünü kaldırmaya üşenirsin, dine saygısı yok der Atatürk'e laf edersin, saçma sapan oyuna delirir Allah'a küfür edersin 2saat geçmez üzerinden Atatürk'e, ''Allah'ın dediklerine karşıydı'' der ölmüşe de söversin, sonra utanmadan bi de anlayış beklersin, kraldan çok kralcılar yüzünden mundar oldu bu devlet tek marifeti anlamından haberi olmadan ayet ezberleyen sakallılara alim dersin dünyanın kabul ettiği dehaya 3kuruşluk beyninle laf edersin, aklınca savunduğun islam dinin peygamberi bile sana ilim ilim ilim demiş sen ''Benim size tek vasiyetim ilimdir, din ulusluğun bir parçasıdır! Ancak bağnazlığın ulusları ümmet durumuna düşüreceğini unutmamalıdır!” diyen Ata'nı inkar edersin...
normal olmayan.
Anlamını tarif edemeyeceğim ama bugün yaptığım şey.

Haberleri izlerken bir kaza haberine denk geldim. 3 ölü 2 yaralı. Daha sonra vefat eden kişilerin facebook profilini arattırdım. 2'sininkine ulaştım. 2'si de en son dün paylaşım yapmışlar. Uzun uzun baktım fotoğraflara. Hayat ne garip amuna koyum. Yarın sabah okula giderken diye çıkıp bi anda yok oluyorsun. Ne zaman öleceğimizi bilsek çıldırır mıydık acaba?
hediye manasına gelen tuhfe kelimesinin çoğuludur. az bulunur, hoşa giden şeyler, garip anlamlarının dışında hediyeler demektir.
'tuhafçılık' mesleğine ve 'tuhafçı' dükkânına isim veren, tarihi mânası unutulmuş ve işin 'ilginç' tarafı sıkça kullandığımız arapça bir kelime.

günümüzde tuhafiye dükkanına terk etse de ismini, esas manası hediyedir. tuhafçı ise hediyelik eşya satan kişidir. yani tuhafçı ile tuhafiyye birbirine karıştırılmamalıdır.
(bkz: tuhafiye)
(bkz: hediyelik eşya)
Olağan dışı farklılık gösteren.
Hem de çok tuhaf. Anlıyor gibi oluyorum ama sonra anlamsız geliyor. Hayır hayır kesinlikle Anlama kıtlığı var bende.
Tuhaf gelen bazı şeyler var:
Yeniliyorsun ama kaybetmiyorsun.
En mutlu anda olsan bile aklına gelince geçmiş bir zamana odaklanıyorsun. Geleceğe giderken geçmişe tutuluyorsun.