bugün

demek idnelik bile antik mısır'dan çıkmış. gerçekten de çağın ilerisinde bir medeniyetmiş.
ilk örneği eski mısırda deri veya ketenden yapılmış 7.5 cm çapındaydı.
ingilizce aktif gay.
Tersi: bottom.
ilk öğrendiğim türkçe kelimelerden biri. Harfleri yeni yeni öğrendiğim zaman, anneme t-o-p ne demek diye sormuştum, top demişti bu da böyle bir anımdır.
çocukken okuduğum bir çocuk metninde "çocuklarınıza top, tank, oyuncak tabanca gibi şiddet çağrışımlı oyuncaklar yerine geleneksel oyuncalar alın." diyordu. ben de "top oynamayan çocuk mu olurmuş, hem toptan ne zarar gelir insana" demiştim.
meğer o top, bu top değilmiş sadece şekil benzerliği. *
Ateşli bir silah.
Vurduran erkeğe verilen argo isim.
Bir spor item'ı.
Bazı sporlardan oyunun ana aracı olarak kullanılan küre (bazı istisnalar dışında) şeklindeki nesne.

Argoda ise gay anlamına gelir.
(bkz: gay), (bkz: ibne)veya (bkz: homoseksüel).
Yuvarlak olan. Farklı anlamlara da gelir.
tonga para birimi paanganın kodu.
Travesti değildir. Erkek olup vurdurmak demektir.
Küre olabilir. Evet.
Birden fazla anlamı vardır.
her çeşit anlama gelen küre. evet.
Kullanımı Orta çağ savaşlarının kaderini etkiler. Müslümanlar Endülüs’ü fethettikleri zaman ispanyol orduları az zamanda imha olunmuş, kalanları da tamamen korkmuş, sersemlemiş bir halde dağılmışlardı. Komutanları bu kadar derin korkunun ve perişanlık içinde firarın sebebini askerlerine sormuş: ’Bizi takip edenler bildiğimiz adi adamlar değildir. Her nerede isterlerse açık havada gök gürletiyorlar, şimşek çaktırıyorlar. Diledikleri yerlere tehlike salıyor, yıldırımlar düşürüyorlar. Böyle müthiş insanlardan mürekkep bir orduya karşı koymak kimin karıdır.’ cevabını almıştır.
küre biçimindeki nesnelerin genel adı.
(bkz: futbol topu)
(bkz: gülle)
(bkz: basket topu)

not: amerikan futbol topu aradaki piçlik yapan toptur.
(bkz: lgbtli ibneler)
KARŞI KARŞIYA kalmak istemezsiniz

görsel
(bkz: gay olmak)
Şuan etrafında koşturan 11 kişi için ölüm kalım meselesi olan edevat. Ayrıca (bkz: nonoş)
zamanında mikasa veya total 90dan birine sahip olmanın dünyanın en mutlu insanı yapan güzide oyuncak.
hiçbir zaman ters çevirilemeyecek eşya.
bazı spor dallarında kullanılan ve oynanılan spor dalına göre farklı ebatlarda olabilen meşin yuvarlak.