bugün

bayılmış kişiyi ayıltmak için veya fırsattan istifade etmek için yapılan pataklamanın iyi niyetle maskelenmiş halidir. etrafata kolonya yok mudur neden kişi tokatlanır elinin ayarı kaçmış biriyse, bayılan kişi bir daha asla ayılamayabilir veya ayılır ayılmaz sersemliği atlatabilirse şayet, pis tepkiler verebilir, haklıdır.
sadece insanların üzerinde tabik edilen bir eylem değildir bu. tokatlamak...özellikle bozulan, tökezleyen cihazlara da uygulanır. sadece tokatlamak olsa yine iyi yumruk, aparkat, hatta uçan tekme.

aklıma bir fırka geldi bu "pratik" yaklaşımızla ilgili.

bir zaman büyük meblalarla satın alınan bir cihaz arıza yapar, adamlar didinirler/titizlenirler fakat bir çare bulamazlar çalıştırmak için.

ararlar firmayı durumu bildirip yardım talep ederler. firma da bir uzman gönderir. gelen uzman cihazı inceler çantasından bir çekiç çıkarır, ve şiddetle makinenin yüzeyine bir kez vurur...ve makine çalışmaya başlar...bir kaç gün sonra bin dolarlık bir tamir faturası gelir.

fabrikanın patronu; "ne var kardeşim bi çekiç vurdu bin dolar istiyorlar" deyip ayrıntılı fatura talep etmiş...
gelen cevap ;

çekiçle cihaza vurmak; 1 dolar
çekiçle nereye vuracağını bilmek; 999 dolar...

konudan uzaklaştık iyice, ayılmak için sadece tokat değildir çare, gazoz da vardır diyecektim.
iktidarsızların son çaresi.
zayıflık belitisidir.
bayılan bir gençse yada öğrenciyse ve ayıltmaya çalışan ise bir arkadaşıysa meğer, bayılan arkadaşını, gerçekten bayılmadığını, şaka yaptığını zannedim eşek sudan gelinceye kadar tokatlayabilir, ve tokatlayan için bir zevk meselesi haline gelebilir.

(bkz: aman dikkat)