bugün

tom hanksin izlediğim en komik filmlerinden biridir. filme has sahneler bulunmaktadır. karakterlerin bazı hareketlerindeki ısrarcılık oldukça komiktir. film oldukça güzel bir sonla bitmektedir. eğlenceli anlar geçirmek isteyenlerin rahatlıkla başvurabilecekleri bir filmdir.

(bkz: the ladykillers)
tom hanks'e rağmen uyuklatan film. soundtrackler bile uyutmak için özenle seçilmiş adeta.
insanı insanlığından şüphe etmeye sürükleyen nefis komedi.

--spoiler--
şimdi düşünüyorum "ben bu filmde en çok nereye güldüm?" diye, verdiğim cevaptan utanıyorum. abicim filmin hemen başlarında tipik soygun filmlerinde olan o "ekibi tanıtma sahnesi"nde bombacı eleman reklam filmi setinde köpeğe gaz maskesi taktığı için o hayvanceğiz debelene debelene boğularak can veriyordu. düşünüyorum düşünüyorum ben en çok buna güldüm, nası bi canavarım ben diye içim içimi yedi. sonra tekrar izledim tekrar güldüm geçti. valla bak.
--spoiler--
gawain karakteri uçmuş olan filmdir.

(bkz: o kıç değil edebiyat)
an itibariyle tnt'de yayınlanan film. finaliyle kendini oldukça beğendirmiştir.

--spoiler--

oscar ödüllü coen kardeşler ve yine oscar ödüllü tom hanks, 1955 yapımı ladykillers'ın bu tekrar çevriminde birlikteler. hikayemiz goldthwait higginson dorr isminde sahtekar bir sözde profesörün bir araya getirdiği uzmanlarla organize bir suç işlemektir.
yaşlı bir kadının bodrumunu üs olarak belleyen kafadarlar, ne sandıkları kadar zekidirler; ne de yaşlı kadın sandıkları kadar aptaldır. tabii dorr'un bunu anlayabilmesi için epey vakit geçmesi gerekecektir.

--spoiler--
nedense pek fazla rağbet görmemiştir. bana kalırsa coenlerin en başarılı işlerinden biri. karakterler ve olay örgüsü takdire şayan. bir yeniden çevrim olabilir ama her karesinde coenler dokunuşunu hissedebiliyorsunuz. lan kedi bile o biçim oynamıştı, en iyi yardımcı kedi oyunculardan biridir benim gözümde. bilemedim yani, bu kadar kısıtlı bir hikayeyi bu denli unutulmaz kılmak filmin başarısı bu herhal. bir de o görüntüler nedir lan, doğa belgeseli tadında olmuş. şunu da eklemeliyim ki sanırım sheldon cooper'ın gülüşü tom hanks'in canlandırdığı karakterden arak, bu kadar mı benzer arkadaş pes yani. özetle 10 üzerinden 7'dir, izlenmelidir.
1955 yapımı, siyah-beyaz değil renkli film. alec guiness, peter sellers, herbert lom gibi isimler var kadroda. suç-komedi karışımı bir film. peter sellers' ın gençliğini görmek için bile izlenebilir. zira ilk defa sellers' ı bir yan rolde, yan rol gibi oynarken gördüm. yoksa sellers' a yan rol verilmesinin mümkün olmadığını düşünürdüm (peter sellers yan rolü bile öyle oynar ki başrolü gölgede bırakır).

bir de coen biraderlerin 2004 de çektiği tom hanks' li yeniden çevrimi var imiş ama izlemedim.

şöyle ilginç bir nokta daha var ki; akşam izlerken ben bunu bir yerden hatırlıyorum diyip durdum. sonra aklıma geldi; kamil koç' da giderken izlemiştim. 2008 yapımı fatih ürek' in oynadığı şeytanın pabucu diye bir film vardı. berbat ötesi bişeydi. sonra ayıkladım durumu. filmi birebir çarpmışlar ya. arak ama bu kadar arak ayıp yani. 1955 yapımı olan filmin kendisinden tam 53 yıl sonra çekilenden yaklaşık 300 kat daha iyi olduğunu söyleyebilirim(bu üç yapımın imdb puanlarını karşılaştırın daha iyi anlayacaksınız). türk sineması gelişiyor hıhı (bkz: bıyık altından)

dağıttık konuyu. güzel eğlenceli film izleyiniz hoştur.