bugün

bu kadar beğenilmesi anlaşılmayan film. bir kere the godfather 1 de uyuşturucu işinde olmalarını istedikleri adam ve türkler hakkında olumsuz söylemler var. neden başka ülke değil de türkiye hakkında böyle şeyler söyleniyor ve neden buna rağmen beğeniliyor? film maskülen bir film olduğundan erkekler tarafınan bu kadar beğenilmiş olsa gerektir. bizim minibüs şöförleri bile korna seslerini godfather in müziği gibi havalı korla ile çalıyorlardı..

ikincisi, filmde yasal olmayan şeyleri yapan adam, ailesi ve onun gibi bu işlerde olan kişiler anlatılıyor.. kimse, o adamın istediği şey olmadı diye bir atı öldürüp kafasını o atın sahibinin yatağına bırakıldığı filmi beğenmemizi beklesin. senin istediğin olmadı diye bu hakkı nereden buluyorsun?

bir diğeri, ilk film bilindiği gibi çok eskiden çekilmiş, belki o zamanlardaki ortamı bilemeyiz ama, hangi kız babası kızını yasal olmayan işlerle uğraşan ve kendi ülkesinde saklanan birine gururla vermek istesin?
bu kadar eksiklik ve etik olmayan şeylere rağmen filmi hala beğeniyorum diyorsanız o sizin beğeninizdir. sırf türkiye hakkında uyuşturucu işi geçtiği için bile beğenmem o filmi.
3.sü serinin yüz karası olmasına rağmen mary'nin vurulduğu sahne gözlerden yaş getirmiştir.
hayatımın filmidir.
Adamlar bu filmleri çekerken, bizimkiler malkoçoğlunu demir pençeleriyle kaleye tırmandırıyordu.

Sonra da dönemin şartları bla bla bla... Bsktrgtamk
sinema ve görsel zevk ne kadar farklı olursa olsun sinemadan birazcıkta olsa anlayan her bünyenin tarihteki en iyi filmlerden biri olduğunu kabul ettiği şaheser. filmin 3 serisinide izlemiş bir insanın fark edebileceği ilk şey, marlon brando abimizin ilk filmin yarısında bile olmamasına rağmen o kadar büyük bir oyunculuk sergilemiştir ki diğer serilerde oynamasa bile filmin simgesi haline gelmiştir. replikleri, oyunculukları, kendisinden sonra çekilen her mafya tarzı filme ilham kaynağı olmasıyla bile bir başyapıt olduğunu gösterir. tabi ki burda senaristler, yönetmen ve oyuncuların yanında uyarlanan kitabın yazarınıda unutmamak gerekir. (bkz: mario puzo)
Dünyanın en güzel filmi denilebilecek düzeyde bir filmdir.
al pacino'nun scarfaceden sonra rol olarak cuk diye oturan karakteriyle defalarca bıkmadan izlenilen 3 serisi olan baba yapıt.
izledikten sonra 1 ay sesi kısık dolaşmıştım. aklımda kalan en sağlam repliği ise şudur:
''sana reddedemeyeceğin bir teklif yapacağım.''
geçmişin mükemmel filmi olup hala daha çok beğenilen bir film.
seri eksilenen kişilik.

istediğin kadar eksile güzel kardeşim...

ben olamazsın, benim yaşadığımı yaşayamazsan.

sadece sefil egolarını tatmin ediyorsun.

çok yazık sana.
15-19 yaş aralığındaki bilgisayar oyunu genç kardeşlerimizin "oyun" zannettiği büyük baş yapıttır.

bu film dünya sinema tarihinin efsanelerinden biridir. izlenmelidir, izlettirmelidir.
gerçekten etkileyici bir müziğe sahip film.

o müziğin kemençe ve gitarla yorumlanmış hali: http://www.facebook.com/v...o.php?v=10150282796002436
aziz nesin'in "türk milleti'nin yüzde 60'ı aptaldır." sözünü onaylayan filmsi.
ben 3 seriden oluşan bu filmin, ilk 2'sini izledim. öyle aman aman bir tarafı yok. tamam şarkısı süper. tamam görüntü kalitesi de öyle. ama! bu filmde türk karşıtı propoganda yapılıyor. açık söylüyorum. bu film türkiye'ye, geceyarısı ekspresi filminden çok zarar vermiştir.

filmin ilk ve en çok izlenen serisinde carleoneler, "türk" lakablı, türkiye'de uyuşturucu üreten, türkiye'de afyon tarlaları olan kötü ve cani gösterilen bir adamla, çeşitli münasebetlere girmek zorunda kalıyor. bunu da bütün dünya izliyor.

benim ülkemde de, bazı saflar "süper film" , "çok baba adamlar" , "arşivlik film" gibi ifadelerle bu filmi övüyor!
bir kere "the godfather" italyanlar tarafından 70'lerde çekilmiştir. 70'ler yani türkiye'nin en karışık olduğu yıllar... kardeşin kardeşi vurduğu... bu ülkeden birilerinin gidip, bu filmi çekenlerin ülkesinde papa'yı vurduğu yıllar...

"the godfather" için ayılıp, bayılanlar! uyanın! ağca, papa'yı vurunca dünya'da oluşan türk imajını oluşturanlar... geceyarısı ekspresi filmini çekenler... bu filmin ilk serisinde türk karşıtı propaganda yapanlar... hepsi aynı kişiler!
tüm oyuncuları tam olarak şunlardır:

Al Pacino, Marlon Brando, Diane Keaton, Robert Duvall, James Caan, Talia Shire, John Cazale, Sofia Coppola, Richard Castellano, Alex Rocco, Carmine Coppola, Simonetta Stefanelli, Franco Citti, Anthony Gounaris, Frank Sivero, Lou Martini Jr., Nick Vallelonga, Richard Conte, Sterling Hayden, Angelo Infanti, Burt Richards, Carol Morley, Corrado Gaipa, Don Costello, Ed Vantura, Father Joseph Medeglia, Filomena Spagnuolo, Frank Macetta, Gabriele Torrei, Gian-carlo Coppola, Gray Frederickson, Italia Coppola, Joe Lo Grippo, Joe Spinell, Louis Guss, Matthew Vlahakis, Max Brandt, Nino Ruggeri, Peter Lemongello, Randy Jurgensen, Richard Bright, Rick Petrucelli, Ron Gilbert, Sal Richards, Saro Urzì, Sonny Grosso, Tom Rosqui, Tony Lip, Victor Rendina
birçok ünlü oyuncuyu bir araya getirmesine rağmen imdb de Shawnshank Redemption tarafından geçilmiş filmdir.

(bkz: i will see your brain or your sign on this paper)
alkışlanası ve bazılarına kapak niteliği taşıyan şöyle bir entrye sahip yazarımız: (#12775994)
hayatı bütün yönleriyle yansıtan film.muhteşem senaryosu usta oyunculuklarla birleşince sinema tarihine damga vuran karakterler ortaya çıkarmıştır.içinde her türlü duygusal materyali barındıran başyapıt.
sony nin araba gişesinde öldüğü sahne ile bilinçaltımda göçüklere sebebiyet veren film.*
şarkısı ne kadar süperse konusu vs o kadar vasat bir filmdir.
vasat filmdir.
konusu alelade olmasına rağmen harika bir oyunculuk, kendini izletebilen bir yönetmenliğe sahip film serisidir. sinema tarihininde yeni bir çığır açtığı tartışılmaz. ama filmin en önemli faktörü müziği. film müziğin nasıl etkili kullanılabileceğini pratikte göstermiştir. o müzik günlük hayatta arka planda çalsa dursa hepimiz godfather olabiliriz yani, o müzik olduktan sonra gerisi mesele değil.
Slash'ın tüylerinize kadar kabarmanıza neden olacak şekilde çaldığı film müziği.

http://www.youtube.com/watch?v=NCzaSqZys30
muhteşem bir klasik!
her filmini 3 e bölsek 9lama yapılabilecek olan filmdir.
(bkz: #12936526)

entry'i okuduktan sonra "ohhh bee ferahladım" dedirten yazardır.
dünyevi zevklerin doruklarında olmaktır bu filmi izlemek. bütün bölümleri arka arkaya izleyip harcanmamalıdır.