bugün

Bir soru.

100 yıl öncesi bile net bilinemezken milattan öncelerini o zaman da yaşamış gibi anlatanlar beni hep şaşırtmıştır. Evet.
Yazılı kaynaklarda olduğu kadar gerçek.
Tarih bilimi yapmaya veya tarih okumaya girişince sık sık akla getirilmesi gereken bir soru. Kayıtları bırakanların mensubiyetleri, çıkarları ve dünyaya bakış açıları da önemli neticede.
kaynaklara göre değişir. mesela hitit-mısır savaşının galibinin mısır olduğu sanılıyordu uzun yıllarca. çünkü ramses savaş sonrası zaferini bildiren yazılar hazırlatmıştı. hititler kayıtlarını pişmiş toprağa yazıyordu. dolayısıyla papirüse yazılan mısır kaydı günümüze ulaştı. sonrasında greklerin suriye ile aldığı bir kayıt ortaya çıkınca durum anlaşıldı.
Evliya Çelebi'nin seyahatnamesi kadar gerçektir tarih.

Belgeler, yazmalar, anlaşmalar, ticaret sözleşmeleri, sultanların kendilerine yazdırdığı kitaplar...
Hepsini koyuyorsun önüne, sonra gözlerini kapatıyorsun.

Hayal gücüm kadar tarihin gerçekliği. Ben gözlerimi kapatınca gerçek oluyor bütün tarih.

Ben gözlerimi kapatınca iskitler at üzerinde ok ata ata saldırıyor düşmanlarına, ben gözlerimi kapatınca Gazneli hasan bey fillere hükmediyor, ben gözlerimi kapatınca Timur kesik başlarla dövüyor izmir kalesinin surlarını, ben gözlerimi kapatınca Moğollar Anadolu'yu yakıyor önlerine katıp turk beyliklerini.

Ben gözlerimi kapatınca gerçek oluyor tarih. Ben ne görüyorsam o oluyor.

Boşverin tarih bilimini, tarih de bilim olmayıversin. Tarih Biliminin içinde bulamazsınız yıldırım beyazidin gözleri önünde memeleri dişlenen gözdesini, nasıl kafasını kafes demirlerine vura vura öldüğünü. Tarihe bilim deyip kurumların eline verirsen ne farkı kalır ki Ahaber haberciliğinden?

Tarihi dede korkuta bırakın, evliya çelebiye, hazerfan Ahmet'e, ulak mehmete bırakın.

Benim hayal gücümün ellerine verin tarihi, oyun hamuru gibi koyun ellerime imparatorluklari devletleri dinleri...

Ben karıştırayım onları birbirine. Kurtla çiftleştirmem kimseyi merak etmeyin, malum hayvan hakları.

Kurt yumurtasından çıkarırım tüm Türkleri, ne olmus bu kurt da yumurtlasın derim shshs

Hayvan severler çok aktif şu sıralar sözlük shshs kusura bakma ilerleyemiyorum daha fazla
bir birlerine anlatılarak gelecek kadar gerçek. "çok açıklayıcı oldu bence."
Kayıt altına alındığı kadar gerçek. Aslında tam da ilgi alanım olan bir soru bu uzun uzun yazmak isterdim ama uykum var. Bir dahaki karşılaşmama yazarım artık.
Yazıldığı kadar.