bugün

bir dal malbuşa dert dinlerim.
sanırım şu hayatta yapılabilecek en mantıklı eylem.

Hiç tanımadığın ve tarafından tanınmadığın bir insanla muhabbet edip derdini açmanın verdiği güzellik hiçbir şeyde yok.
isteyen buyursun dinlerim efendim.
Iyidir dert yani tanıdığına anlatamaz insan.
Tanımadığın değil de aynı şeyleri yaşayan biriyle dertleşmek çok daha iyidir.
tanımadığım biriyle dertleşmek zorunda kaldım, adam intihardan dönmüştü. çok aşırı ağladığından ne dediğini anlamak çok zordu, ve aşırı kötü kokuyordu. kısaca çok zor ama vicdanen çok huzur verici bir şey.
seni yargılamaz, daha sonra bunu zaafın olarak kullanmaz. en güzelidir.
Bazı zamanlarda yeni insanlarla tanışmayı da sağlayabilir.

iyidir.
dert dinledim de paylaştım da.bu alanda profesyonel seviyeye eriştim diyebilirim.derdi olanları mesaj kutuma beklerim.
Güzel bişeydir. Seni sorgusuz sualsiz yargısız dinlemesi güzeldir.
(bkz: tanımadığına içini dökmek)
önyargılı insanlar olduğu sürece pek bir faydası olmaz. tanıdık ya da tanımadık hiç fark etmez. derdinizi ufaktan açsanız -Oha mına koyim- diye karşılık aldıktan gel de anlat derdini.
Daha kolay dökülür cümleler ağızdan. Ne düşündüğünü daha rahat dile getirirsin.
Bazen ihtiyaç duyulandır.
Hep yaptığımız Bi şey kim tanıyor ki sizi anneniz babanız dışında.
sizin kötülüğünüzün ya da iyiliğinizin ona fayda ya da zarar getirmeyeceğinden ötürü en tarafsız tavsiyeleri alabileceğiniz dertleşim biçimidir.

yine de kötülüğünüzü tercih ederse o sizin bedeviliğiniz.
tanıyan birine anlatınca; yargılanma ve anlattıklarınızı iki gün sonra başkalarından duyma ihtimali varken, yabancı birine dert anlatmak en temizidir.
Onu en doğru şekilde tanımanın yoludur. Tartışarak tanışınca sinirli olduğu zamanları bilirsin ona göre anlaşırsın. Bu şekilde gerçek dostlar olur.
Daha da kimseye dert anlatmam. Ister tanıdık olsun ister tanımadık.

Kime dert anlattıysam gitti benden.
dertle dolu olduğunda tanıdık tanımadık farketmez bosalırsin.
Kanımca bir ihtiyaçtır. Yani gerekli. Seni tanımayan birine dert anlatman nasıl olsa tanımıyor içini döktükten sonra yok birine dermi kaygısı yok.
ben bi ara anlatmıştım tanımadığım birine, baya iyi geliyo insana.

yargılamıyo, üstüne bi de tanımadığı halde sana destek vermeye çalışıyor.
Uzun uzun derdini anlatıp rahatladıktan sonra;
-ne diyosun la sen?

Dediği için dumura uğramaktır.
Başta rahatlatıcı gelse de aynı şeyleri konuştukça boşa kürek çektiğini anlayacağın eylemdir.
Dertlestiginiz Kisi sizi tanimadigi icin onyargiyla yaklasmadan sizin icin guzel tavsiyelerde bulunabilir. Yakin arkadasla dertlesildigi zaman olumlu sayabilecegimiz onyargilara dayali tavsiyeler yanlis hareketlerde bulunmamiza sebep verebilir.
Bu sebeple yapilasi eylemdir.