bugün

insanlığın, adaletsizliğin, rant ve çıkar savaşlarının gidişatına bakarak "benim tanrım bu yaşananlara nasıl izin verebilir?" diye düşünmektir.

tevekküllün karşılığı bu olmamalı.
size yaptığı kötülükler sonucu onun yazılanlara göre iyilik durumunu gördüğünüzde şaşırtan durumdur.

(bkz: boktan bir aileye sahip olmak)
(bkz: sana inanamıyorum)
(bkz: buna inanabilyor musun)
tanrım var ya ben sana bir şey demiyorum. o kadar güvendim, ibadetimi ettim, iyilik yaptım, sana şirk koşmadım ne olsa allah'tandır dedim ama sen naptın he sen naptın diye tek taraflı dialoglar yaşatır.

(bkz: ben şimdi neye inanacağim)
seçimdir. her olayın sebebini bulan ve başka bir şeye bağlayabiliyorsa allah'ın ne yaptığını sorgulamış ve sonuç olarak onun var olmadığına inanmayı seçmiştir.**
* süleyman abi sen tanrı ya inanmıyor musun ?
- gavur musun lan sen tanrı diyosun ?
* ne diyeyim abi
- Allah de.
* peki abi sen Allah a inanmıyor musun ?
- Hayır, bi daha da öyle gavur lafları duymayayım ağzından. Allahsız.
Son günlerde revaçta olan adeta bir fenomen halini almış kişilerin diğer insanlardan farklı olduğunu göstermek için kullandığı değersiz kelimelerden müteşekkil cümle.
tanrıyı görüp, nutkun tutulmasıyla yaşanan beyin kamaşması durumudur.
bence yanlısta olsa bir tercih, inanmak kadar inanmamakta saygıyı hakediyor. saygıyı haketmeyen ise ; inananlara yada inanmayanlara karsı saygısızlık ve terbiyesizlik.
Çok basit bir örnekle verilebilecek olgudur.

''Ne diyorsam onu yap yoksa seni döveceğim'' okuldaki kabadayı çocuğun/zorbanın mesajıdır.

''Ne diyorsam ona inan yoksa seni sonsuza kadar yakacağım'' cennetteki tanrının mesajıdır.

Benzerlik canınızı mı yaktı? Felsefeyi suçlayın.
yeryüzünde yaşayıp x bir tanrıya inanan herkesten 1 eksik inanmaktır. yani ortada abartılacak bir şey yoktur. bu açıdan bakınca. öte yandan tanrı tek başına inanılan bir olgu değildir. iman denilen ve için peygamberi, kendi dinsel miti mitolojisi, farklı adetleri ve ibadet şekilleri koskoca kurumsal din denen olgu vardır. tanrıya inanmıyorum diyicne aslen o imansal yapının tamamına inanmıyor olmak koşulu da kendi beraberinde gelir.