bugün

onlar gelsin ben suriye'ye giderim. suriye'de kalanlar aklı başında, nerede iti kopuğu varsa buraya ittirdiler anasını satıyim.
Akabinde "Türklerin vatandaşlıktan çıkarılması, tehcir edilmesi, sürgüne gönderilmesi" konusunda da muhtemel bir referandum gündeme gelecektir.

Bu nedir abi yaa?? Kendi ülkemizde, kendi vatanımızda mülteci 2. Sınıf vatandaş gibi olduk resmen! Bütün vergi yükünü, açlığı, sefaleti, 5 kuruş asgarî ücretle çalışma çilesini Türk vatandaşı çekecek; elektriği, suyu, kaçak kullanan, sağlık hizmetlerini, bilumum devletin bütün hizmetlerini bedavaya alan, vergi vermeyen çile çekmeyen diğer sığınmacılar sefa sürecek öyle mi? Ulan Türk olmayı, kendi vatanımızda gururla, huzurla, refah içinde yaşamayı işkence hâline getirdiniz! Yazıklar olsun!
sonucu buyuk oranda hayir cikacak olan referandumdur. olmasi gereken de budur. zaten ülke gereksiz gereksiz insanlarla dolu bir de bunlari Turk vatandasi yaparsak vay halimize.
Hesap bilmeyenlerin talep ettikleri referandumdur.

Bu iş anayasa değişikliğine bağlı olsa idi o zaman referandum yapılabilirdi. Halk bir önceki seçimde zaten Ak Parti'ye anayasa değişikliğine yetmemekle birlikte kanunları tek başına meclisten geçirebilecek yetkiyi vermiştir. Demokratım diyorsanız bunu hazmedin.

Şu vatandaşa sorulsun diyenler şunları düşünemiyorlar mı?
Suriyelilere vatandaşlık vermek isteyen kim? - Ak Parti
Suriyeliler vatandaş olursa rey vermeleri en muhtemel parti hangisi? - Ak Parti
Şu anda en fazla seçmeni bulunan parti hangisi? - Ak Parti

Ak Parti'ye rey veren seçmenlerin de ekseriyeti bu işe evet diyebilir.

Suriyelilerin rey kullanmasının muhtemel neticeleri ise:
HDP'nin baraj altında kalması, Ak Parti'nin anayasayı tek başına değiştirebilecek milletvekili sayısına ulaşması, bu yolla başkanlık sisteminin Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkileri kendisinde toplayabileceği bir şekilde getirilmesidir yani Ak Parti'ye rey veren seçmenin beklentilerinin birçoğu bu şekilde gerçekleşebilir.

Belki diyeceksiniz böyle bir referandum yapılsaydı Ak Parti'nin seçmen sayısı referandumu geçirmeye yeter miydi? Recep Tayyip Erdoğan'ın %51 küsur ile cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlayın. Ortada onlarca siyasi partinin bulunmadığı, 3 namzetli bir seçimde Erdoğan'ın aldığı rey nisbeti bu olmuştu. Seçeneklerin daha az olduğu (yani evet ve hayır) referandumlarda ise nisbet daha yüksek olmuştu: 2007'de %68 küsur, 2010'da %57 küsur. Bu referandumlarda Ak Parti'ye rey vermediği hâlde evet reyi kullananların kendilerine göre birtakım sebepleri olduğu gibi Ak Parti'ye rey vermeyenler arasında Suriyelilerin vatandaş olmalarına evet demek için kendilerine göre sebepleri olanlar olabilir.
eğer olsaydı;
kürt ırkçıları yüzde 10 hayır
türk milliyetçileri yüzde 10 hayır
atatürkçüler yüzde 10 hayır
yüzde 5 diğer ideolojiler hayır
gerisi evet der.
çünkü kira geliri alıyor.
çünkü kendi yaşadığı bölge kamu malu değil zaten izole edilmiş oradan parti propagandası ve insanlık taslayabilir.
çünkü kendisinin erzak yardımı arttı.
çünkü kendisinin cukkası iyi.
çünkü gitmelerini her yerde zorunlu olduğunu söylese bile iş referanduma gelince paradan vazgeçemeyecek.
bu millet ferdiyetçidir, suriyeliler şu anda kullanılıyor ve işe yarıyorlar. geleceği veya mülteciler yüzünden bir sorun yaşayan diğerlerini düşünmüyorlar.
bu şark kurnazlığının ileride bedeli ağır olacak milletimize hayırlı olsun ayrıca 4 milyona da inanmıyorum her yer suriyeli, tüm suriye burada.
(bkz: kilis)
olur inşallah türk vatandaşı.