bugün

sözde sığınma için geldiler, türkiyede suriyeye günlük 5 milyon dolarlık ihracat yapıyorlarmış.

--spoiler--

Suriyeliler, ülkelerine ihracat yapıyor
ÖZGÜR Suriye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Taher Ahmad Kasem, iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in, kurdukları şirketlerle her gün Suriye'ye 5 milyon dolarlık ihracat yaptığını söyledi.
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye yerleşen Suriyeliler, kurdukları şirketlerle ülkelerine ihracat yapmaya başladı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesi'ne gelen Taher Ahmad Kasem, 21 ay önce kurulan odanın 600 üyesi olduğunu söyledi. Reyhanlı'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Bab-Al Hava Sınır Kapısı yakınındaki Sarmada Kasabası'nda kurulan odaya bağlı olarak Reyhanlı'da şube açtıklarını belirten Kasem, Mersin ve Gaziantep'e de şube açmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
'TÜRKiYE'YE DÖViZ GiRDiSi SAĞLIYORUZ'
iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan birçok Suriyelinin şirket kurduğunu, bu şirketlerin Suriye'ye ihracat yapmaya başladığını ifade eden Taher Ahmad Kasem, "Cilvegözü ve Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye günlük 5 milyon dolar tutarında her türlü gıda maddesi, çikolata, bisküvi ihracatı yapıyoruz. Amacımız, Suriye'de halkın temel gıda maddesine olan ihtiyacını karşılamaktır. Şu anda günlük 5 milyon dolar olan ihracat hacmimizi daha da yükseltmeyi hedefliyoruz. Muhaliflerin kontrolünde bulunan halkın ihtiyaçlarını karşılarken, iç savaşın başlamasından bu yana bizi misafir eden Türkiye'ye döviz girdisi sağlıyoruz" diye konuştu.
'iTHALAT iÇiN BAŞVURU YAPTIK'
Türkiye'den Suriye'ye toz şeker ihracatı için gerekli başvurularını yaptıklarını ve olumlu sonuç almayı umut ettiklerini söyleyen Kasem, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın izniyle Türk şirketlerin Suriye'den pamuk, kimyon ve mercimek ile bakla ithalatı yaptığını hatırlatarak, aynı izninin Suriyeli şirketlere de verilmesini istedi. Kasem, "Türkiye'ye sınırına yakın idlib ve çevresinde çiftçilerimizin ürettikleri mercimek, kimyon, zeytin gibi çeşitli ürünlerin ithalatını yapmak istiyoruz. Türkiye'de ilgili Bakanlıklara başvurumuzu yaptık. Halen pamuk ve hurda ithalatı yapıyoruz. Ticaret hacmimizi arttırmayı hedefliyoruz. Bu arada ticaret yapabilmemize imkan sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Hatay Valisi Ercan Topaca, Cilvegözü Mülki Amiri Vali Yardımcısı Mehmet Eriş ile tüm yetkililere teşekkür ediyoruz."
DHA
--spoiler--
Bu insanları ne zaman görsem aklıma John steinbeck'in gazap üzümleri kitabı gelir. Aynı durum nerdeyse. Aynı yaşam mücadelesi. Aynı sefalet.
Biz askere gidelim, biz en ağır vergileri verelim ama bu Mülteciler askere gitmesin bizim vergimizle hastanede bedava bakilsin keşke mülteci olsaydım suan issizim beni hastaneden kovuyorlar gss borcun var diye ne yani tek suçum Türk Olmak mı ?
https://www.youtube.com/watch?v=R__1mqzLQRM
https://tr.sputniknews.co...-siginmaci-yardim-parasi/

oooohaaaaaaaa !
Türkiye ortalamasının 3 katı doğum yapmışlardır.

(bkz: tehlikenin farkında mısınız)

https://twitter.com/ntv/status/798582609148133376
Yeter gidin artık aq ar*pları.
görsel
Onlar zor durumdaki muhacirler.

Peki sen ne kadar ensarsın ?
çoğu hırsız, çakal olan millettir. 10 sene sonra memleketin başına bela olacak bir ırkın mensubudur.

dün bir asus marka bilgisayar getiren suriyeli vatandaş; bu laptop daha önce bir başka yere gösterdin mi? sorusuna hayır cevabın verdi. (yanında ki eleman akıcı türkçe konuşmakta.)

biz de işleme aldık. pc yi açtığımda ram işlemci ve hard diskin olmadığını görüp rapor ettik.

elemanı çağırdık dedik ki "arkadaşım bunun eksik parçaları şunlar". adam çamura yatıp "yok efendim o parçaları siz çaldınız " diyerek beni dellendirdi.

biz de tüketici haklaının telefonunu verdik. gidin burayı arayın, ründe münumum 50 pc ye bakan bir firmayız bunun içinden parçaları alıp ne yapalım kaldı ki asusun en eski modellerinden biri. sene de 2 tane ya gelir ya gelmez. şimdi polisle gelip dertlerini anlattılar. bizde polislere ifade verdik. sorun ortadan kalktı. o değilde ibneler yüzünden yarı mesaimiz gitti.

sabahtan beri etmediğim küfür kalmadı.

arkadaş mülteci olarak geldin bir sike yaramıyorsun. bende muhacirim. dedelerim 1890 rus harbinden bursa'ya göçmüşler ; lakin biz kimseye böyle bir şey yapmamışız. amk piçleri 10 sene sonra bursada başımıza bela olacaklar.

bundan su veren itfaiiyenin hortumunu sikeyim.

forewer esed.
Barbar siriyalılar ülkemden defolun.
Hadi akp liler din kardeşlerinize sahip çıkın her akpli bir Suriyeli alsın yanına.
kombili oturma gruplu evlerini sizin boklu ırkçı egonuzu tatmin etmek için gelmişlerdir. çünkü o kadar refah içindeydiler ki yapacak birşey bulamadılar gidelim dedi Türkiye'de yaşayanları gıcık edelim diye kalkıp geldiler. bu insanlar hakkında mal mal konuşan tiplerin babaları doksanlarda köyleri evleri yakıldığı için göç etmek zorunda kalan Kürtleri hor görürlerdi. babadan oğula nesilsiniz. ama bütün bu yavşak tavrınız bir iç savaşa bakar unutmayın derim.
şanlıurfada suriyeli mültecilere ait lokantada yapılan aramada kedi eti ile kaçak kesilmiş etler ele geçirilmiş. güler misin ağlar mısın ? bunlar savaştan kaçıp gelen mağdur kimseler mi ?

http://www.haberturk.com/...ntadan-cikanlar-soke-etti
savas magdurlugu isini iyice abartan hatta esegin vajinasina suyu kaciran multecilerdir..

erkekleri; dilencilik,hirsizlik,gasp
kadinlari;dilencilik,oruspuluk vs yapiyor...
artık siktirsinler gitsinler.
Tamam savaş kolay şey degil, çıktılar geldiler. Sonucta hepimiz insaniz ona sözüm yok. Hadi kendimiz de etkilenecektik biz de girdik ona da eyvallah. E abi neden bizim askerlerimiz orada yalnız? burada ki suriyeli erkeklerin hic birinin eli silah tutmuyor mu? Zaten erkeklerinin buralara kaçmasını korkakca buluyordum şimdi saha bir uyuz oldum. Ağa paşa gibi yaşıyorlar, üzerine çoğalıyorlar hiç bir şeyden ödün vermiyorlar yani. Gondereceksin arkadaşım. Madem türk askerini oraya gonderiyorsun yanlarına bunlarıda koyacaksın. Bunlar burada keyif yaptıkça, bedavadan yaşadıkca ve oradan şehit haberi aldıkça sinirim bozuluyor. Bunların ne kadar umurunda acaba sordunuz mu hiç?
şanlıurfa da yaklaşık 650 bin kadarcık suriyeli mülteci kardeşimiz yaşamaktadır.
şehrin demografisinin ırzına geçmişler..
https://silverstone1903.c...85-0e674067d321/embed_map

şu site üzerinden ülkemizdeki demografik dağılımlarına bakabileceğimiz mültecilerdir.

mültecilerin en yoğun olduğu şehir 401.068 ile şanlıurfa iken 394.556 mülteci ile ikinci sırayı istanbul alıyor.
ülkenin 4 bir yanını zehir zemberek sarmışlardır.
kendilerini zerre düşünmeyen yönetenleri, küresel güçler işbirliğiyle dünyanın heryerine dağılmış, suça itilen, tutunmaya çalışan insanlardır. haklarında ''insan'' oldukları gerçeğini hatırlayıp konuşmak lazım.
urfalı bir arkadaşımın sözü "ne mültecisi yarrağım mülteci benim!"...
acilen ülkeden atılması gerekenlerdir.
Ilk zamanlar vicdanım çok daha fazla rahatsızdı. Şimdilerde üzerimde etkileri minimuma indi. Cadde kenarında bir kafede 5 dakikadan fazla taciz edilmeden bir bardak kahve icirtmiyorlar.

Eskiden boynu bükük bir havaları olurdu şimdilerde profesyonel olduklarını davranışlarından görebiliyorsunuz.
durumları günden güne iyiye gittiği görülmekte olan insanlardır. 3-4 sene falan önce yani ilk gelmeye başladıklarında bir çoğunun ayağında ayakkabısı yokken bugünlerde özellikle 20-35 yaş civarı olduğu tahmin edilenlerinin ellerinde son model cep telefonları üstlerinde başlarında ise senin benim üstümüzden daha pahalı kıyafetleri olduğunu görüyoruz. daha dün sırf *heyecan* olsun diye tramvaya bindim zeytinburnundan. o sirkülasyon sırasında belki 8-9 farklı suriyeli bindi ve indi 1 tanesi hariç her birisi dediğim şekildeydi..

zaten gün içerisinde istanbulun farklı yerlerine gidiyorum yani öyle 3-5 örnek üzerinden yazmadım bu yukarıdakini. esnaf oluyorlar yavaş yavaş. kendi semtin olduğundan örneği fındıkzade aksaray civarından vereyim. fındıkzade ve aksaray semtlerinde vatan ve millet caddesi üzerinde emin ol senin tutmaya cesaret edemeyeceğin dükkanları kiralayıp çatır çatır işlerini yürütüyorlar. çalışanına hiç lafım yok yan dükkanındaki simit sarayı telefoncu vs gibi vergisini verdiği sürece kazandığı her kuruş helaldir hoştur ancak ayrıcalık sağlanıyorsa da o ayrıcalık sağlayanların ve buna göz yumanların yatacak yeri yoktur. zira o simitçide telefoncuda iletişimimin olduğu insanlar onlar bellerini zar zor doğrulturken bunlara öyle ayrıcalık sağlanıyorsa yazık kere yazıktır. sırf simitçi 15 tane eleman çalıştırıyor vergisi ssk sı derken adam ucu ucuna denk getiriyor bazı aylarda..
Şu an ülkede en avantajlı kesimdir. Ev, maaş, işyeri açmada kolaylık, iş bulma, sınavsız üniversite, burs gibi noktalarda tartışmalar.