bugün

normal tiplerdir. senin benim gibi insandir hepsi.

eger kisi bunu bir statu sembolu zannediyorsa veya "dostlar alisversite gorsun" mantigiyla gidiyorsa onlarin ogrenecegi cok sey var, o ayri.

ama starbucks'a giden herkesi boyle bir kaliba sokmak nedir? tamam, insan beyninin cok sik basvurdugu bir sey genelleme yapmak, onun zayifliginin da acik bir gostergesi. ama genelleme yaparken biraz daha zorlayalim kendimizi, gulunc duruma dusmeyelim.
normal insandir. fiyatlari da gayet makuldur ama orayi pahali bir yer oldugunu varsayarak sozluk ortamlarinda nara atmayi, puhçu, komunis kari kaldirmayi deneyen hanzolarin sozel saldirisi icersindedirler.
kahvenin her türlü çeşidine tapan biri olarak orda çeşit bolluğunu bulabildiğim için ben. tamam gidip kahvelerini yanyana koyup, facebookta etiketleyip "tatloaaam chok eğlendich yhaaa" yazan tiplerden hiçbirimiz hazzetmiyoruz ama sonuçta orasını tikileriyle değil kahveleriyle anmak lazım.
iki dakikada bir garsonun gelip gözünün içine içine bakıp bir sipariş daha vermesi için beklediği mekanlardan hoşlanmayan kişilerdir. ayrıca koltukları rahat bir yerde oturmak istiyorlardır. mekanın wirelessı da olması onlar için güzel bir özelliktir. yukarıda saydığım tüm eksilere sahip bir yerde kahveye 5 lira vermek yerine 2-3 lira daha verip rahat rahat arkadaşlarıyla sohbet ederek ya da kitabını okuyup, laptopunda işlerini hallederek kahvesini içmek istiyordur. kalite konusuna gelirsek starbucks'ta kahveyi beğenmediğinizi söylediğiniz anda başka hiçbir şey sormadan kahvenizi alıp yenisini verirler. gözünüzün önünde hazırlandığından, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. ayrıca bebek starbucks'ın bir manzarası vardır ki o paraya öyle manzaralı bir yerde oturmak imkansız gibidir.
merak edenler için;
(bkz: bebek starbucks)
http://www.starbucks.com.tr/magazalar.asp?ID=14
1 kahveye altı lira vermek şu anonim vecize açıklanabilir.
deve dikenden bazıları sikenden hoşlanır
iyi ve kaliteli kahve içmekten ziyade olarak bir kaç karı kız kesip huşu bulacak,kahveye verdiği cebindeki son paraya küfür edecek tipler azımsanmayacak kadar çok.
starbucks a giden er kişiler, kahvenin eşsiz lezzetine ulaşmış kişilerdir. bilir ki kahvenin tadı mükemmeldir.
vardı öyle bir arkadaşım.sürekli kız tavlama peşinde böyle.çocuk herdaim cebinde fondoten'le gezerdi..
Bitmeyen tiplerdir. 30 yasindaki heriflerde bu hale geldiyse.. ulkemizin durumu kotuye gitmektedir.
Türkiye'de gösteriş için giden tiplerdir. Avrupa ülkeleri ve Kanada'da ise insanlar, masabaşında halledebilecek işleri kahve eşliğinde halletmek için gidiyor. Mesela ders çalışan öğrenciler, pijamasıyla gelmiş arkadaşlar veya bilgisayarda işlerini halleden tipler görebilirsiniz.
http://m.uludagsozluk.com...a-giden-tipler/resimekle/

Bardak için gitmektedirler.
Normalde taş çatlasa 5 tl ye içeceği kahveye sırf check- in yapmak için, havalı duracağını zannettiği için 10-15 tl veren tiplerdir.
Ben kahveyi sevdiğim icin gidiyorum,check-in kısmını havaalanında yapıyorm ucuştan önce,benim yorumlamam bu kadar hadi eyi günler.
hipsterlar .
bizim uludağ sözlük yazarları her şeyi bildiği gibi starbucks'a giden insanların da karakterini analiz etmişler.
hepimiz biliyoruz ki starbucks'a karşı çıkanların çoğu gitmek isteyip gidemeyen tipler. yıl 2015 hala kahveye 10 lira mı verilir lan giden maldır diyenler var. arkadaşım cebime parayı sen mi koyuyosun? kaldı ki 10 liraya da kahve yok senin düşündüğün gibi. o kahve değil başka bir şeydir.
böyle bazı durumlara karşı çıkıp; insanlara sallayarak cool olmuyorsunuz. siz gidin mahalle arası kahvenizde 50 kuruşu kakao için.
mahalle arasında ki kahvelerin kıymetini hiçbir zaman anlamayacak olan tiplerdir.
kendini wall street borsacıları sanan tiplerdir.
izmit outlet center içinde bulunan starbucks ın müşteri kitlesi, babası belediyeden aldığı ihalelerle zengin olup audi a6 ya binen ve küçük kızına da ehliyet alma hediyesi olarak audi a1 almış badem bıyıklı abilerle gökkuşağı renkli türbanının üzerine acımız büyük gözlüklerinden takan karısı ve türevleridir. inanmayan gidip baksın yeminle bu modellerden belki 100 tanesi oturuyorsa bir o kadarı da yer boşalsa da otursak diye beklerken çaktırmadan yandaki teknosa vitrinine bakıyor numarası yapanlardır. En ilginç olanı da öğlen ezanı okunuyor orada, ikindi okunuyor aynı kişi hala orada hani namaz, hani ibadet. Halbuki bu alışveriş merkezini bilenler hatırlayacaktır mescit sadece 25 metre ileride bulunuyor.
benim gibi tiplerdir. Normal tipler yani. Abartmayalım bence.
özenti hayatta bir yere gelememiş vasıfsız insanlar. evet.
Sek süt kullanıyorlar. Hemde göstere göstere.
sadece starbucks diye gidenler kadar sadece starbucks diye gitmeyenler de bana çok itici geliyor. kahveci işte ha starbucksta içmişsin ha caribouda ha cafe neroda ha simit sarayında ne fark eder? bir yer ötekilerden izole yada pahalı diye yermeye tu kaka demeye ne gerek var.
Bir kere gittim ve bir daha da gitmeyi düşünmüyorum. Kahveleri hiç güzel değil. En azından ben sevmedim. Ya yapanlar kötü yapıyor ya da bir garip yani. Arkadaşımla adalara giderken bir kız üç erkek konuşuyorlardı. Ya ben Starbucks'dan kahve içmeyenle arkadaşlık kurmam dedi ya.. ay ben şok nefretimi ikiye katladı.. yapmayın arkadaşlar sanki babanın yeri. Bence ortam bulmaya gidiyorlar. Kahveni yudumlarken kitap okuyorum desende ne kadar keyif verir ayrı muamma. Taksim de hem kitap kafe var oraya gidin. Ya da doğanın tadını çıkararak kahvenizi yudumlayarak kitap okuyabilirsiniz. Starbucks'a gidenlerin ben yapmacık olduğu düşüncesindeyim. Gerçek kahve severlere saygım var ve onlar üzerine alınmasın.
Üff amma tatava yapıyorsunuz. 10 liralık kahveyi şov meselesine çevirdiniz. ibanlarınızı atın da 10 lira ateşleyeyim, sıktınız artık. Gidin bi deneyimleyin bakalım, inanın o kadar ulaşılması zor bi yer değil.

Sizin bu abartılarınız yüzünden Starbucks'a gidenler de kendini elit sanan gerzeklere dönüştü. Alt tarafı kahveci lan kahveci. Sizin içtiğiniz 8 liralık Türk kahvelerine +2 lira farkla daha büyüğünü, daha çeşitlisini içebileceğiniz bir yer. Mübalağa etmeye hacet yok.
madem genelleme yapıyor ve insanları kalıplara sokuyorsak o halde 1 tl farkla yumuşak içim tercih edip etmediklerine göre ikiye ayırabileceğimiz tiplerdir. bakın burası çok önemli, bu ayrımı çok iyi yapmak gerekir.