bugün

Şuan atv de yayınlanan filmdir. Dizisinin yanından geçmesede izlenir.
Zamaninin teröristi ve anarşistidir. Düzene baskaldirmistir.
stanley kubrick'in yönettiği film olanında, spartacus karakteri daha çok neredeyse tamamen fikir adamı gibi görünür, dizi olanındaysa bildiğin zeka ile gücün birleşimidir. andy reyiz öldükten sonra adapte olmak biraz sıkıntı olsa da tek karaktere odaklı bir dizi olmaması ve yanılmıyorsam gods of the arena sezonunda dibimizin düşmesine sebep olan gannicus karakterini aşırı benimsetmiştir. ve o başta olmak üzere dizi yine içine almayı başarmıştır bizi. güzel işti.
m. ö. 100 yıllarda yaşasa da kendisinden çok sonra gelecek olan dinlerin bile yasaklamayı cesaret bile edemediği insanlık suçuna karşı ayaklanmış bilge lider sözler fikirleri daha bugün dahi geçerliliğini sürdürüyor. Dizde az bile gösterildiğini tahmin ediyorum. solun babası marx değil spartacus dür.
özlettinn be reis...

her güzel şey gibi bununda sonu geldi.

(bkz: fatih terim)
(bkz: alex de souza).
Uzun bir aradan sonra tekrar izlenen, aynı etkiyi bırakan dizi.

Crixus ile spartacus'un arenada bir yaratığa karşı ortak savaştığı bir bölüm denk geldi. Adamlar hakikaten yapmış amk.
diziyle ilgili tek bildiğim 'spart bana küstü sende spartacus
evet böyle kötü bir espridir.özür dilerim benim ayıbımm
görsel

Ne diziydi be.
O kadar güzel mi gerçekten amk ??

Dediğim dizi izlemeye başlıcam büyük ihtimal..
Daha iyisi olmadı.
dizilerden veya filmlerden kişiyi ve kimliğini öğrenmek.
bitmesine üzüldüğüm tek dizidir.
Efsaneler listesinde 1 numara olması gereken dizi.
balondur. bir diğeri için (bkz: prison break)
bariz şekilde bir felsefesi olan dizi. özellikle final bölümü, ufka ufuk, perspektife perspektif, bakış açısına bakış açısı katar o denli hani. izlemeyenlere spoiler vermemek adına susuyorum, izleyenlere de yeşilli yaktım zaten. kips.
villada geçen aşk üçgenli, dörtgenli hatta beşgenli!?! türk dizilerine nazaran karşılaştırılmayacak kadar kaliteli bi yapım zaten onu es geçiyorum.
bazı hatta çoğu sahnesi oldukça cesur çekildiği için, anne, baba, küçük kardeş, ablayla yani aile bireyleriyle izlenecek dizi değil. public,Group, blonde, solo ve nice kategorilerden esintilere dizinin her karesinde rastlayabilirsiniz.
izleyip izleyip, Çinli döven ülkücüler gibi sokağa çıkıp romalı döverdik be hey gidi günler.
en başta çatışma değil de çakışma sahneleri için izlediğim diziydi. şimdi açık olmak lazım adamlar profesyonel yapıyorlardı. ama sonradan filmin felsefesi sardı. son bölümlere doğru çok derinden hissettirdi bu felsefesini.
son savaştan önce "there is no justice not in this world" lafı benim için ömür boyu unutulmaz arasında kalacak.
edit: imla.
kölelerin isyanından sonra dikkatle izlediğim ve ağladığım dizi.
böyle terörist başı orospu çocuklarının neredeyse kahraman ilan edileceği günleri yaşıyoruz. hey gidi hey. bunu da mı görecektik. binlerce masum romalının kanına giren böyle katil şerefsizlerin saygıyla anıldığı bir dünya vicdanıma ağır geliyor. vay efendim neymiş, köleymiş. bir sen mi kölesin? bir sen mi eziliyosun sanki? kölesin diye önüne gelen romalıyı öldürme hakkı mı veriyor bu sana?

sen kalk, hakkını alacan diye ekmeğini yediğin vatana ihanet et, emir kulu binlerce romalı askeri şehit et, binlerce gencin hayatını karart, binlerce anneyi ağlat, sonra vay efendim ben mağdurum da ezildim de bilmem ne. o masum romalı askerden ne istiyosun? varsa bir derdin, siyaset yaparsın insan gibi. gelirsin senatoya derdin neyse anlatırsın, roma cumhuriyetinin şerefli bir vatandaşı gibi muamele görürsün, demokrasinin nimetlerinden faydalanırsın. tamam zamanında çeşitli yanlışlar yapılmış olabilir, ama bu sana öyle eline silah alıp savaşma hakkını vermez. her ezilen eline silah alıp adam öldürsün öyle di mi? şiddet hiç bir şeye çözüm olmaz. şiddet hiçbir şekilde meşru gösterilemez. terörle bir yere varamazsın. hakkımı alacam diye insan öldürüyosan artık haktan maktan bahsetme bana, haksızsın çünkü. artık kölelik mi kaldı? konuşarak, siyaset yaparak, güzel güzel iletişim kurarak çözüldü bu sorunların hepsi. sizin gibi insanlık tarihini kana bulayan iğrenç katiller olmasa, insanlık koklaşa koklaşa konuşa konuşa bütün sorunlarını çözecekti zaten.

böyle kanı bozuk teröristleri sevgi kelebeği, barış pıtırcığı gibi göstermeye çalışan yavşaklar şunu iyi bilmelidir ki, terör hiçbir zaman galip gelemez. teröre prim verenler de, elbet bir gün gelir romanın kılıcının tadına bakar, çarmıhına yatırılır.

maarinin ruhu
Sag olsaydi kurtlerle birlikte savasirdi.
andy whitfield Öldükten sonra diğerine alışılamayandır.
sevdiğim adam .
köleleri isyana çağırdığında kaybederiz denince ,zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok deyip savaşan ve kendinden sonra gelen ezilenlere ilham kaynağı olan kahraman .
oldum olası zalimlere başkaldıranları sevmişimdir .
bu herifi hepsinden çok seviyorum. benim hayat mentalitem gibi bir tarzı var. koca yürekli adam. sırf senin için izliyorum şu lanet diziyi.
Boş bir balondan ibarettir. Tutun aylarca koca roma'yı isyanla titretin sonra romalı asillerin ayak oyunlarıyla tekrar eskiye dönün. Devrimsel hiçbir niteliği olmayan bir isyanın başrolü. Yalnızca günü kurtarmıştır. Üstüne üstlük trakyalıdır. Yazık vallahi.
askerdeydim 21:00 dan sonra tv izlemek yasaktı .kalkıp izlerdim tekte olsa .ne cezalar yedim bu dizi için.
o son bölümü insanı bitiriri.crixus çok sövdüm ayrılmasaydılar orduyu gücü bölmeselerdi .tarihin akışı değşirdi belki şimdi roma yalan olurdu. dünya ite köpeğe kalmaz siyonistlere kalmazdı bugun.g*tünü keserdi spartacus bunların .d.d.