bugün

piyasayı sallayacak telefon. iphone 5, samsung s3 oyuncak telefon gibi kalıyor yanında. bunu ben söylemiyorum bu işin üstadları söylüyor.
işlem gücü ve enerji gerektiren donanımları bu yıla, bu gereksinimleri temin eden donanımları ise geçen yıla ait olan, kendisini taşımakta zorlanabilecek, yine de güzel olan akıllı telefon. şu andan itibaren sony'nin çıkaracağı 2. amiral gemisini, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinin sonlarında almayı planlıyorum. model numarası c680x olup hala *adreno 320'yi kullanacak telefondan bir sonraki, adreno 330 taşıyacak olan telefonu diyorum.
temmuz dolaylarında almayı planladığım telefon, bekliyoruz.
elazığ'da kaçağı 1800 tl'den satılan telefon. piyasanın en iyisi olduğu söyleniyor.
güncel teknoloji durumu göz önüne alındığında (samsung galaxy s4 de fos çıktığına göre), hâlâ alınabilecek en iyi telefonlardan birisidir. Adreno 320 grafik kartı ve diğer yazılım iyileştirmeleri sony tarafından karşılandığı sürece iyi bir yerlere gelebilecek mobil cihazdır.
sony'nin mobil telefon anlamında eski ihtişamlı günlerine dönmesini sağlayabilecek kaliteli modeli. bakalım iç pazarda bizim tüketici tercih edecek mi bu telefonu yoksa iphone 5 ve galaxy s4'e mi yönelecek ağırlıklı olarak.
Daha yeni internette rastladığım ve hayran kaldığım telefon. Samsung falan yanında halt etmiş. Bana öyle geliyor ki tasarım ve içerik olsun her türlü iphone u sollar.
yazılımı, tasarımı, içeriğiyle akıllı telefonlar camiasında fark atacak telefondur.

türkiye'de ön sipariş alımlarına başlanmış, az önce araştırırken şöyle de bir videosuna rastladım ki artık sony fan girl'ü/fan boy'u olmamak içten bile değil: http://www.youtube.com/wa...GqAA&feature=youtu.be

edit: fiyatını az önce öğrendim, 1849 TL. bu da demek oluyor ki gelecek olan Galaxy S4'ü ve var olan Blackberry 2'yi fiyat-performans olarak epey solladı.
"keşke bu donanıma ios yükleme imkanı olsa" aleti. sony'i çok severim, sayarım, yeri başkadır ama apple gerçekten çok daha iyi. (fanboy'luktan değil, samimi olarak söylüyorum, evrensel ve sürecin tatmin ettiği bir deneyim aypon).
stamina mod'da kullandığınızda; akşam %100 ile şarj dolu iken, sabah uyandığınızda yine %100 şarjla sizi karşılayan telefon.
8 nisan 2013 itibariyle bütün sony centerlara gelmiş ayrıca vatan bilgisayarda da satışa sunulmuş güzel görünümlü telefon. satış fiyatı 1850 TL' dir.
sony xperia s gibi oyun, internet erişimi ve fizy gibi uygulamalarda yaşanan ısınma sorunu hala çözülemediyse alınmaması gereken telefondur.
su geçirmesin diye her tarafı tipa dolu olan telefon bi süre sonra bu tıpalar can sıkar.
piyasaya çıkış fiyatı 1850 tl (kdv dahil) civarında olan telefon. biraz daha araştırayım, fiyat da düşerse alırım diye umuyorum.
5 gün önce aldığım telefon..kasası yeter..arka cam yüzey süper...harbiden çok kaliteli telefon.
Sony'nin su geçirmez diye kakaladığı telefon. Ulan hangi adam suda kullanır bu telefonları? Alanların tamamına yakını "ulan madem su geçirmiyor dur bi ıslatalım" bile diyemeyen insanlar, ki demesin de zaten mal mı adam...
Sony dese ki, üstüne su dökülmesi ihtimaline karşı, ya da suya düşürme ihtimaline karşı telefon ürettik alın, dese tamam. Ama adamlar millete bildiğin dalgıç muamelesi yapıp satmaya çalışıyor telefonu. Tabi bizim aklıevveller de 'vay anasını dalgıç telefonuysa tamam aga' diye Zıplıyor telefona. Sonuç olarak gereksiz yere tonla para.
Bi kere bi telefonun şarjı 1 gün gitmiyorsa, napacam onu ben?
Tamam sony sağlam kasa üretiyor, ama o kadar. Teoride bakıyorsun canavar telefon, ama iş pratiğe gelince zırt.
Nokia, Samsung, apple, ya da başka bir markanın fanboyu değilim. Ama eğri oturup doğru konuşalım, şu an piyasada akıllı telefon 'üreten' iki firma var: apple ve samsung.
Hadi htc de fena sayılmaz, son dönem nerdeyse her gün bir telefon çıkarıyor ama, en azından bazı modellerine özeniyor adamlar.
Onun haricinde sony'miş, bilmem neymiş hikaye.
Git note 2 al, htc one al, 4s al, hiç olmazsa verdiğin paraya acıma iki gün sonra.
şöyle bir türk işi teste tabi tutulmuş telefon.

http://www.youtube.com/watch?v=t7c8L4YGqAA
güzel ama pahalı telefon.

telefon piyasasının azgın aç gözlü aktörleri arasında yine de en alınması mantıklı olanı aypon olduğu halde, en cep dostu olanı samsung arkadaş. s3 resmen 1089lira, 2 yıl garantili, dün gördüm bi sitede.

yine de 2.el piyasası açısından düşününce s3'ün bir 2.el istikrarını bırak, sıfır rakamı bile %50 indi 6 ayda, bir de ip5'e bak. 2300 le girdi. şimdi 1990. onlarınki de acımasız kapitalistlik başka bir şey değil.
fiyatının pahalı olduğu doğrudur ama aynı segmentteki diğer marka ürünlere göre fiyatı makul bile sayılabilir. s4'ün satış fiyatı yakında ortalama halini alacak ve büyük ihtimal xperia z'den az olmayacak.

üstelik ekstra özellikleri olan bir telefon xperia z.
su geçirmemesi kulaklık ve şarj girişini kapatan çıt çıtlara bağlıdır. evet bildiğin çıt çıt lan! ilk bunlar kopar , plastik milimetrik uzantılarla telefona tutturulmuş. her seferinde çıkar tak ikilemine ne kadar dayanabilir?

onlarsız su geçirmese efsane diyebilirdim. ama onlar... özellikle belli bir kullanımdan sonra sızdırabilirde...
onlar olmadan açıktaki girişlerin su geçirmemesi hadisesini yapsalar kral olurdu.

onun dışında dizayn olarak güzel. ama noolur artık samsung gibi plastik demeyin. o plastikse bu da cam, cam mı ele kalite hissi veriyormuş? e yiyorsa bir düşür yere de bak bakalım nasıl bir kalite hissiymiş o. güzel his desen anlarım lakin o da görecelidir. cam da iyi his verebilir plastikte. cam kalitelidir sağlamdır diye bir dünya yok arkadaşlar.
bu akıllı telefonların evrimine tanığım, nokia sından tutta huawei sine kadar onlarca marka yüzlerce model çıkardı bir çoğunu inceledim ama hiç birine bundan bir tane da bende olsa demedim. taa ki sony xperia z yi görene kadar bir kadını arzular gibi arzuluyorum amına soktuğumun icadını...
android işletim sisteminden pek hazetmesem de bana aşırı derecede çekici gelen telefon. işte bunlar hep sony.
su geçirmeme özelliğinin anlamsız olduğu telefon. velev ki telefon su geçirdi sonra garanti kapsamı dışında kalıyor. garanti şartlarını okuyan bilir.
suya dayanıklı olması özelliğini denize atıldığında su geçirmeyecek olduğunu düşünenlerin kötülediği telefon. diğer telefonlara göre adamlar bir şeyi daha iyi yapmış suya belli bir miktar ve zamana kadar dayanıklı. adamlar demiyor ki okyanusa at 1 hafta kalsın sonra bozulursa gel garanti kapsamında olur.
en kötü problemi view angle olan cihaz.
türkçesiyle "görüş açısı"...

http://www.youtube.com/watch?v=nCPcUVENjyE
3:44 civarında dediklerine dikkat.
ekrandakileri birazcık yandan dahi olsa görebilmek imkansız. direk olarak 90 derecelik dik açıyla ekrana bakmanız şart. azıcık yandan baksanız dahi ekrandaki renkler tamamen değişiyor zaten bulanık gibi duran görüntü yokolup gidiyor.

kusura bakmasın da kimse, 3 senelik telefonum olan iphone 4 ile kıyaslıyorum. ekrandan 3-4 kişi birden böyle yan yana bir şeyler izleyebilir.
lakin aynı işi xperia z ile denerseniz yanlardaki 4 kişiden 2 si bir halt göremeyecektir.

güyya 1080 çözünürlükteki ekran hayvan gibi ppı bilmemne falan denmiş benim 3 senelik iphone 4 ün gerisinde kalması ciddi manada üzücü. üzücü diyorum zira şu toz geçirmesini engelleyen çıtçıtların narin yapısına rağmen ciddi ciddi beğendiğim bir telefondu. alınabilecekler listemdeydi. lakin bu falsosu kendisine baya bir puan kaybettirdi.

edit: bu entry tamamen yalanmıştır.
(bkz: #19614107)