bugün

sonisphere festivalinde sahne almak için para veren gruptur.
hayko ile birlikte çapulcuları stada toplamak için sahne alacak gruptur. amaç kıyıda köşe de kalan biletleri tüketmektir.
bugün itibariyle festivalden çekilmiştir manga. yani olurda sonisphere festivalindeki manga'yı görürseniz, seyirci olarak izlediklerindendir.
aklını başına toplayan manga'dır, zira asla ait olmadıkları festivalden defolup çekilmişlerdir. en azından kafalarına sidik dolu pet şişe yemekten kurtuldu bu zıplayan ibişler...

hayır ben anlamıyorum arkadaş, almanya'da rock am ring'e manga'dan çok daha aklı başında ama konseptin dışında gruplar dahil edildiğinde seyirci ortalığı yıktı, organizatörler hemen bu grupları festivalden çıkardılar. şimdi duyuyorum ki metallica'nın resmi fan kulübü iddiasını sürdüren orionturk mangayı desteklemeye kalkışmış. savunma gerekçesi de kabaca "yabancı grupları övmeyi çok seviyoruz ama yerli olunca yerin dibine sokuyoruz." gibisinden yarı akıllı bir açıklama. bunu yazan arkadaşın akıl sağlığına ve müzik bilgisine gayet şüpheyle yaklamakla birlikte forumları az çok takip etmesini salık veririm. Zira millet aylardır "pentagram festivale alınsın" diye kıç yırtarken böyle kolpa bir bahaneyle tersten yorum yapıp sevimli olmaya çalışmak komik kaçıyor.

kısaca, manga olması gerektiği gibi festivalin dışına alınmıştır. bunun müzikal faşizmle alakası olduğunu düşünenlere festival konsepti tanımını hatırlatmak isterim. manga'yı o kadar dinlemek istiyorsan eurovision var bilmem ne var, git oaradan dinle!