bugün

sigorta adı altında yeni bir vergi. ayda 35 tl ödeyecek olan da sevinmesin, yılda 420 tl eder.

sonra mlllet neden yanlış beyanda buunuyor, vergi kaçırıyor, kaçak-köçek işler vs. yapıyor denmesin. aynı milletten almanya'da 4 milyon var ve orada zerre kaçıramaz, neden? almanya kanun hukuk devleti, biz ise anladınız siz onu.
o puşt dediğin askerden yeni gelip iş arayıp bulamadıysa suçu ne? keza itü mezunu mühendis arkadaş 4 aydır iş bulamıyor diye bunu yaptırmak zorunda kaldı. bunların ne suçu var a dangalak?

adam köprüden geçersen 30 akçe, geçmezsen döve döve 50 akçe diyor; sen savunuyosun, iyi uygulama diyosun. ulan avrupada alınsa bu prim devlet bizden haraç alıyor diye ülkelerini şikayet ederler, aihm e.
18 yaşını geçen eleman o güne kadar ücretsiz faydalanmış mı sağlıktan. faydalanmış..
ee sonra nolacak?

yılda bir kere işin düşse hastaneye tahlili muayenesi vs. si ne kadar ödüyorsun merak ettin mi?
yıllardır hastaneye yolum düşmedi. eğer bir gün sağlık hizmetinden yararlanmak zorunda kalırsam parasını öderim. yeşil kart falan görmüşlüğüm yoktur. niye her ay ödeme yapmak zorundayım? burada sıkıntılı olan, zorunluluk. akıllıca bulan gider başvurusunu yapar, çıkan primini öder ve sigortalı olur. buna itirazım yok.
(bkz: akp ye oy vermeme nedenleri)
yine yapılmamış ve son güne bırakılmış yarın g.te girecek sigorta.
devletin yeni gelir kapısıdır.
bilip bilinmeden sorgulanan hadise.

gelir vergisi yaptırırız her şey açığa çıkar. mesela 5 kişilik aile de 2 çalışan varsa ve aylık gelir 1.5 bin tl ise ayda sigortasız olan 18 yaşından büyük erkeğin ödemesi gereken para en fazla 40 tldir.

sağlıktan yararlanmak cabası. en fazla 40 tl siz ödüyorsunuz gerisini devlet karşılıyor.
benim en çok merak ettiğim konu millet bu cezaları nasıl ödeyecek.. sanmıyorum herkes bu gelir tespitine itaat etsin, yaptırsın veya her ay zorla para yatırsın. millet daha durumu çakmadı kanımca.. ilerleyen zamanlarda çok davalar açılır bu konuda. akp bu sefer nasıl paçayı kurtaracak çok merak ediyorum. zamanında verilen kömürler, dağıtılan beyaz eşyalar faiziyle geri alınıyor.
bugün yardıra yardıra öğrenci işlerine gitmeme sebebiyet veren olaydır. son gün yarın olmakla beraber yapılmadığı halde hiç acınmadan göte sokulacak olandır.
yakın zamanda patlayacak ancak, sosyal yardımlaşma vakfına verilen dilekçede hanedeki tüm bireylerin onlarca kurum tarafından sorgulanmasını zorunlu kılan dilekçe imzalatılması kar kalacak. zira alie içinde bulunan o 1 kişi, bu dilekçeyi vermezse en yüksek primi ödeyecek. verdiği takdirde hane içinde yaşayan herkes mecburi olarak devletin incelemesine gönüllü tabi olmuş olacak. bunun yanında ne yer, ne içer, evinde ne var, ne kadar borcun var, içki sigara kullanma durumun gibi tüm soruların yanında cevabını da alıyor.
yasaların desteğiyle alınan diğer bir vergidir.
25 yaş üstü yeni mezun olmuş, işsiz ve kredi ödemesi kapıya dayanmış öğrencilerin işi gerçekten zor. kolay gelsin hepsine.
avrupa sistemidir. avusturya'da 70 euro ödüyorsun öğrenci isen, zorunlu sağlık sigortası. sanki biz onlar kadar zenginiz ya amına koyim, çok refah ekonomimiz, kes, primi kest.
çok büyük ayıptır. bu işlemi yaptırmak için geçen gün sabah 8 gibi gittiğimde bu saate sıra kalmaz dediler. meğer geceden gelip isim yazdırmak gerekiyormuş. neyse bu sabah 5.30 da düştük yollara. 6 civarı vardım ve tam 209. sıradan yerimi aldım. fakat esas olay 8 de başladığı için ne içeri alındık ne bi insan muamelesi gördük. bide şarıl şarıl yağmur var dışarda kaldık öylece. yaşlı amcalar, teyzeleri görmek üzücüydü o durumda. yani böyle uygulamayı zorla dayatıyosun, ama çektirdiğin zulme bak. bi devlet vatandaşına anca bu kadar kötü davranabilirdi. neyse işlemimi halletim ama gece uyumadığıma mı yanayım, hasta olduğuma mı, eğitimimden uzak kaldığıma mı?..
evet, mağdur olanlar vardır ancak işgücü bolluğuna güvenerek sigortasız adam çalıştıran bazı şerefsiz müessese sahiplerini zor durumda bırakacaktır. en azından, sigortalı olmamanın bedelini fazlasıyla ödemeye (213 tl) başlayan insanlar, sigortasız bir işte çalışıp aldığı asgari ücretin yarısını sgk'ya vermeye yanaşmayacaktır.
tek bir mantıklı açıklama getirebildim bu işe.
bize 10 yıldır sikertme politikalarını dayayan hükümet başarılı olmuş. kimse mi sesini çıkartmaz böyle bir dayatmacaya arkadaş?
sikilmeye alışmışız tabi, niye ses çıkartalım ki? utanmasak sikmedikleri zaman bir problem mi var diye düşüneceğiz!
(bkz: sen türkiye sin çok düşünme bunları)

görsel
genel saglik sigortasi kapsamina giren kisilerin subat ayi sonuna kadar gelir testi yaptirmadiklari takdirde ceza olarak her ay odemeleri gereken genel saglik sigortasi primidir. ayrica ulkemizde yasayan yabanci uyruklu vatandaslarin gelirleri her ne olursa olursa her ay gss kapsaminda odemeleri gereken tutar.
bunun tek sebebi nasıl olsa prim borcunu tahsil edemiyoruz, milletin anasından babasından miras kalırsa onu gasp ederizdir.

hiç bir vizyonu olmayan iktidarın sosyal politika konusunda da iflasının göstergesidir. ölüyü diriyi hallettiniz gözü kalacak mirasa diktiniz, ayıptır günahtır.
bizi bizden daha çok düşünen devletimizin bize son dayatmasıdır.

(bkz: durmak yok yola devam)
öğrenci olan ne bok yesin aq tepkisi alacak dayatma.

Hadi iyi kötü işi olan biri öder bunu ama 25 yaşını doldurmuş öğrenci ne yapacak soruyorum kendi kendime, size sormuyorum zaten cevabı bilseniz zaten bu dayatmayı yapmazdınız.

O yaşa gelen öğrenci muhtemelen okulu uzatmıştır zaten, dolayısıyla öğrenim kredisinden de mahrumdur. üstüne bir de 213 lira prim borcu kitle oh mis.

Brazers daki kel adam sikse bu kadar koymaz yemin ediyorum.

Neyse içimi döktüm aq gideyim de dünden kalan yemeği ısıtayım.
kulağımın arkasına da sigorta yapılacaksa ödeyeyim 213 tl feda olsun.

çünkü sikildikten sonra ağrısın istemem.
insanı "lan ben neyin borcunu ödüyorum" diye derin derin düşündürür. 3 lira 5 lira değil, 213 lira. devletin faturalardaki zart parası zurt parası diye toplamaya çalıştığı paralardan birisidir. paraları yok ta ayak yapıyorlarsa harbiden söylesinler, hallederiz.
savunulacak herhangi bir yanı olmadığından, sözlükteki akp şakşakçılarını da çaresiz bırakan uygulama.
en can acıtıcı tarafının, işsiz kişinin ailesine karşı yaşayacağı mahcubiyet olacağını düşünüyorum.
düşünsenize yaşınız 25'e dayanmış, üniversiteler bitirmişsiniz. elde avuçta yok, iş de yok. bir de bu sigorta belası! anneninizin babanızın maaşından her ay zorla kesilecek!
boyun eğme kardeş! inan mecbur değilsin bu akıl almazlıklara.