bugün

mutlu bir haber.

--spoiler--

- Sen hiç ateşböceği gördün mü?

+ Hayır, görmedim.

- Göremezsin, göstermiyorlar ki. Herkes de göremez zaten. Edison doğayı yendi. Hem de kendi sahasında. Biz o ara yoğunduk, Ediz Hun'un filmlerini seyrediyorduk.

+ Anlamadım.

- Kıymetini bil. Anlasaydın yalnızlık çekerdin.
--spoiler--
görsel
Tekrar izlemek istedigim fakat hic bir yerde bulamadigim.
Neftlix'te yayınlanacağını duyduğum yilmaz erdoğan şaheseri.

Film olarak yayınlanacakmış.
Yılmaz Erdoğan tarafından kaleme alınan, sahnelendiği yıllarda ödül ve gişe rekortmeni olarak tiyatro klasikleri arasına giren ''Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?'' 18 yıl sonra aynı isimli modern uyarlaması ile filme dönüşüyor.

Film, 1948 yılında istanbul'da üstün zekalı bir çocuk olarak dünyaya gelen Gülseren'in, ailesiyle birlikte bulunduğu çevreye ayak uydurabilme çabalarını anlatırken, diğer yandan da Türkiye'nin bir dönemine ayna tutuyor. Beğenilen oyuncu Yılmaz Erdoğan, filmin senaristi ve aynı zamanda Patron karakteri olarak karşımıza çıkıyor.

http://www.ranini.tv/ozel...nisanda-netflix-turkiyede
an itibariyle netflixte gösterime girmiştir.
Ne güzel bir oyundu, ne berbat bir film olmuş. Espriler eski kalmış belki 20 sene önce komikti ama şuanda değil, zamanın gerisinde kalmış.

Konuyla ilgili son tespit: Film istanbullu gelin dizisinin çekildiği konakta çekilmiş. Konağın bahçesini sokak gibi göstermek için yeşil ekran kullanmışlar o da çok kalitesiz durmuş. Özellikle kız istemeye geldikleri sahnede çok net belli oluyor.

Keşke hiç yeniden çekilmeseydi
tiyatro hali elinde olan varsa allah aşkına benimle iletişime geçsin.
Tiyatrodan sonra sinemaya uyarlanması güzel olmuş. Çocukken izleyip hiçbirşey anlamıştım yaş itibariyle. Şimdi demek akbağ ın tiyatrosunu arıyorum nette.
tiyatro oyunu versiyonu netflixe eklenmiştir.
Gülseren ( ecem erkek ) in oyunculuğun hakkını; her bir mimiği, tonlaması, vurgusu ve vücut dilini ustalıkla kullanmasıyla misli misli verdiği eşsiz bir film, harikulâde bir dram arası komedi.

gülseren'in babası ölümle gırtlak gırtlağa gittiği anlarda allah ile konuştuğu; tanrıya bir şeyler söylemeye çalıştığı o an beni bitirdi!
ciğerimi söktü aldı, yetmedi çıktı üzerime tepindi..
gayriihtiyâri döküldü dilimden cümleler; "sus artık be Gülseren, sus be kadın, bitirdin beni" dedim de dinlemedi..

gözyaşlarımın ilk fitilini o dakika ateşledi, ilk damla epey tutundu kirpilerime ama korku ve sevgi arası konuştukça peşi sıra döküldü diğer damlalar da..

sonra zâten çok geçmeden kronik dünyevi dertlerim de çaldı kapıyı, yüklendiler kale kapısına ; yüreğimin en düzenli / en düzensiz ordusunun neferleri hücum ettiler gözbebeklerime. acemice ve oluk oluk ama dolu teçhizatlarıyla mühimmatlarıyla hazır nazır düzenli askerler gibi.

yüreğimde ne varsa yaş olup aktı gözlerimden, meğer içimde yağmur sonrası açacak bir gökkuşağının habercisiymiş anladım; gülseren..

meslek hayatına atılacağı ilk iş görüşmesiyle güldürdü zirâ; bana gökkuşağının her rengini ziyâdesiyle hissettirirken toprak kokusu sonrasında..

ben hiç ateşböceği görmedim meselâ, muhtemelen göremem de bundan sonra..
ama hayatta kendiniz olabilmek için vereceğiniz her savaşta bir ateş böceğiniz de ben olurum;
yüreğinizin her isyan ateşi kıvılcımında.

doyasıya gülmek, katılasıya ağlamak bir yana, en azından bir kez bu filmi izleyin; sürekli başkalaşanlar, öteki'nin renklerine kara çalanlar, hayata kendi penceresinden bakmaya çalışanların camını taşlayanlar ve beriki'nin bin zahmete içinde yaşatmaya çalıştığı çocuğa ısrarla yetişkin kıyafetleri giydirmeye çabalayanların inadına!

demem o ki, kendinize bir armağan vermek ve iç dünyanızı bir süzgeçten geçirmek isterseniz muhakkak izleyin ve de beraber gülüp ağladığınız kim varsa hayat ağacınızın dallarında; onlara da izletin.

teşekkürler; bu film için kim görev almışsa, kim görevini lâyıkıyla ve hakkıyla yerine getirmişse.
kızın gördüğü hayali ateş böcekleri muhtemelen göz retinasında (bende de olan) hasarı gösteriyor, artık argon lazer ile ameliyat edilip ışık çakmaları tedavi edilebiliyor.
bugun nedense aklımda bu film donuyor.

cift basamaklı sayıları aklından carpabilen zeki ama uyumsuz, sosyal olarak problemli bir kız.
ve bu sebeple ona asık olan bir adam.

senin kusur olarak gordugun seylerin bir baskasına mucize gelmeyecegini nerden biliyoruz ki?