bugün

karşı tarafta aranmasına gerek olmayandır; yani siz mesela; onda, samimiyet aradım veya samimiyeti buldum diyorsanız da, samimiyet konusunda olay sizin bakış açınızdan ziyade, karşı tarafın ne verdiği, sizin için ne ifade ettiğidir.
Yokluğu insanı hayattan soğutan, varlığı ise nerede olursanız olun sizi rahat ve huzurlu hissettiren davranış biçimi.
Elbette gereksiz yere çok samimiyetten, insanı bıktıran münasebetlerden bahsetmiyorum. Ancak insanlarla samimi bir muhabbet içerisinde olmak, günümüzdeki aşırı bireysellik ve içine kapanıklık sorunlarından biraz olsun sıyrılıp iyi hissetmenizi sağlıyor.

Örneğin bir keresinde metroda giderken yanımdaki bir abla kulaklığıyla müzik dinliyordu ve bir anda bana dönüp "bu şarkıyı biliyor musun bak ben çok severim melodisi çok güzel değil mi? " diyip kulaklığın tekini bana uzatmıştı. Ben de şarkıyı birkaç saniye dinledim ve aynı şekilde gülümseyerek, içimden gelen bir samimiyetle ona cevap verdim. Belki bu başka insanların hoşuna gitmeyebilir ancak onun bu davranışı beni hem şaşırtmış hem de gördüğüm samimiyetten dolayı mutlu etmişti.

Neyse. Samimiyeti unuttuğumuz bu günlerde daha çok samimi insanla karşılaşmanız ve içinizden geliyorsa insanlara samimi davranmayı unutmamanız dileğiyle.
hiç tanımadığın birinin en ihtiyacın olan anda gülümsemesidir bazen, tam gözlerinden damlalar akacaktır da birinin 'ne oldu' demesini bekliyorsundur. işte bazen de samimiyet ne oldu diye soran kişidir.
hep bu konuda yanılmalar olsa da şurası kesin bir durumdur; bir insanın, karşısındakinin samimiyetine samimiyetle inanması, samimiyeti gösterir. bu ön görüsünde yanılmaz ise, samimiyet kaliteli olur, yanılır ise, kendisi masum, karşısında ki karaktersiz, zalim olur.
ismail isimli kişilerde çokça bulunan bir şeydir.

(bkz: ismaillerin çok samimiyetli insanlar olması)
Çağımızdaki insanların, özellikle 1995 ve sonrasında doğan gençlerin rn büyük sorunudur. Malesef herkesin aklı fikri fesatlıkta olduğu için kimseye uğramayan duygudur. Halbuki bir insanın olmazsa olmazından biri olması gerekir.
içten olmak.

Olduğun gibi görünmek, insanlara içinden geldiği gibi davranmak ve içinden geçenleri söylemek. Samimiyetini saygı ile harmanlayabilmek de marifet. Yılışıklık ile karıştırılmaması gerekir.

Ne demiş Muhsin ünlü;

"Samimi olmak en güzel keramettir
Bırakın uçmak kuşlara münhasır olsun”
Bir insanda aradığım bir numaralı özellik.
“Kaybedip sende buldum kendimi” diyen sevgiliye cevaben;

“Seni pezemenklerin elinden ben kurtardım.” Demektir samimiyet.
Karşılıklı ölçüsü tutturulduğunda en mükemmel şey. Kişiler arasında Bu ölçüde en hafif bir sapma varsa şayet dünyanın en iyi kelimeleriyle cümle de kursanız aranızdaki o duvarı aşamazsınız.
Bazen karşınızdaki insan kim olursa olsun içtenlikle gülümseyebilmek bazen karşınızdaki kim olursa olsun içinden ne geliyorsa onu söylemek. Kısacası neysen o olmak olduğun gibi yaşamak.
samimiyetini kaybetmiş insanlar görüyoruz sokakta, metroda, okullarda, toplumda... peki neden samimi değil insan? çünkü kimseye güvenmiyoruz. makyavelizmi hayatımıza ikame etmişiz. hep bir şüphe, hep bir korku...

kimliğimizi unutmuşuz ki hatırlayalım; samimiyet insana huviyet kazandırır.
artik kalmadigina inandigim bir kavram, samimiyetsiz samimiyetler var artik, her adin sonuna eklenen cimlar, yalandan duygusallasmalar, ben senin her zaman yanindayim diyen ama bir turlu yanimizda olmayanlar. her seyi kolay elde etmenin verdigi rahatligin getirdigi cagimizin en buyuk kaybidir.
görsel
Bazen samimiyet budur.
Samimiyet önemli gerçekten de. Bakın, daha birkaç ay önce, Zonguldak’taki 72 yaşındaki Fikret A. isimli “dede”, 9 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddasıyla tutuklu yargılanıyordu mesela. Mahkeme, 9 yıl 2 ay hapis cezası vermişti.

Geçen hafta, bu dede, tutuklu kaldığı birkaç ay, duruşmadaki iyi hali ve “samimi anlatımı” sebebiyle tahliye edildi. Çocuğun cinsel istismarı suçuna karşılık, duruşmada samimi anlatım. Tabii ki, samimiyet kazandı.Reyya Advan
tutarlılık göstermektir samimiyet. ve sizin, kendi kendinize ben samimiyim, karşı taraf samimiyetimi anlamıyorsa, o onun problemi demek değil, karşı tarafa olabildiğince samimi olduğunuzu hissettirmektir. bunun için çabalamak da değil, zaten samimiyseniz duygularınızda, davranışlarınızda, çabaya gerek kalmadan, karşı tarafta art niyetli değilse, samimi olduğunuzu anlar zaten.
Her insanda olmalı.
samimi olmak büyük keramet.

görsel
Ne yazık ki herkeste bulunabilen birşey değil.
Herkeste bulunmayandır.
herkesle olunmaz.
Budur:
görsel
Çoğu insanda aranan durum.

Kimse eskisi gibi olmasa bile..
Kimde görsem o kişiye sempati beslememe sebep olan duygu.

Misal bu gün mandalina satan bir amcanın yakınında arkadaşlarımı beklerken amcanın bana mandalina ye kızım diyerek hatta arkadaşlarımı da düşünerek bir kaç mandalina ikram etmesi..
Bakın mesela bu bir samimiyet göstergesidir.
Samimiyeti olmayan insanların bir tahta parçasından farkı yok benim için..
her insana yakışmayandır. samimiyetin yanında iyi niyet de olmalı. ancak o zaman kabul edilebilir.